3 powody dlaczego firma powinna zainwestować w fotowoltaikę

Inwestycje fotowoltaiczneCzy warto inwestować we własne źródło energii elektrycznej? Bez wątpienia! Wielu przedsiębiorców zaobserwowało, że rachunki za prąd są z roku na rok coraz wyższe, co wynika ze stałych podwyżek ich cen. Rozwiązaniem jest uniezależnienie się od energii z sieci i korzystanie z instalacji fotowoltaicznej (instalacji PV).

Odnawialne źródła energii są także dotowane przez państwo, dlatego można ubiegać się o dofinansowanie. Fotowoltaika to spora oszczędność, która dodatkowo jest przyjazna dla środowiska. Coraz więcej firm, nie tylko z sektora usług, ale także przemysłu, inwestuje w panele fotowoltaiczne. Taka instalacja pozwala na oszczędności nie tylko w przypadku małych przedsiębiorstw usługowych, którym wystarczy kilka modułów - w fotowoltaikę chętnie inwestują również fabryki, które z kolei stawiają farmy fotowoltaiczne. Korzyści są liczne - przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Dofinansowania na inwestycję

Energia słoneczna to jedno z wiodących OZE. Z tego powodu istnieją liczne dofinansowania dla przedsiębiorców chcących je wykorzystywać w pracy swojej firmy. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie audytu, który uzasadni, że dzięki wykorzystaniu energii słonecznej spadnie emisja dwutlenku węgla. Jakiej wysokości dotacji można się spodziewać? To zależy od tego, czy jest to fundusz samorządowy, krajowy czy zagraniczny. Dużym zainteresowaniem cieszą się dotacje z funduszy norweskich, które w roku 2020 mają wynieść od 200 tysięcy do 5 milionów euro. Istnieją także niskooprocentowane pożyczki, które pozwalają pokryć koszt instalacji. W programie Energia Plus możesz otrzymać do 3,95 miliona złotych pożyczki. Możesz także liczyć na ulgi dla przedsiębiorców korzystających z OZE.

Fotowoltaika dla firm

Zwrot kosztów i oszczędności

Łatwo jest oszacować, w jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę w przypadku domów jednorodzinnych - kilka lat, zwykle od pięciu do siedmiu. W przypadku przedsiębiorstw sprawa nie jest już taka oczywista, bo trzeba oszacować, w jakim stopniu fotowoltaika pokryje zapotrzebowanie na prąd i jakie są możliwości magazynowania pozyskanej energii. Szybki zwrot możesz odnotować w sektorze usługowym, natomiast w przemyśle zajmie to trochę dłużej, za to oszczędności będą większe. Wystarczy przykład Tymbarka, który w 2016 roku zbudował farmę fotowoltaiczną, na którą składa się 4000 modułów. Dzięki farmie fabryka zużywa około 25% mniej prądu z sieci. Przekłada się to na oszczędności w wysokości około pół miliona złotych rocznie.

Ciekawe rozwiązanie do liczenia zysków z inwestycji zaproponował dostawca fotowoltaiki w Polsce FlexiPower Group. Firma wprowadziła do technologii moduł komunikacyjny, który daje Ci możliwość wglądu w to, ile oszczędzasz kWh i statystyki o produkcji prądu. Dzięki temu szybko obliczysz zyski ze swojej instalacji fotowoltaicznej. System jest w cenie instalacji.

Istotne jest też to, że panele fotowoltaiczne wymagają mało problematycznej konserwacji. Odpowiednio zainstalowany system gwarantuje wiele lat bezawaryjnej pracy. Wystarczy regularne mycie, przynajmniej dwa razy w roku, by z powierzchni paneli usunąć kurz i zabrudzenia, które ograniczają ich wydajność. Warto także serwisować instalację - chodzi tu o diagnostykę falownika i modułów, koszenie okolic oraz mycie modułów. Oprócz tych czynności instalacja jest bezobsługowa.

Fotowoltaika dla firm

Kwestia środowiska i PR

W ostatnich latach znacznie wzrosła świadomość ekologiczna. Jeśli wykorzystasz zieloną energię, nie tylko przysłużysz się środowisku i zaoszczędzisz, ale także wpłyniesz na wizerunek przedsiębiorstwa. Klienci zdecydowanie chętniej sięgają po produkty i usługi firm odpowiedzialnych względem środowiska i nieprzyczyniających się do zmian klimatycznych.

Koszt inwestycji jest istotny, jednak szybko się zwraca, a panele słoneczne pozwalają na odnotowanie oszczędności niemal od razu. Warto w pierwszej kolejności skontaktować się z firmą zajmującą się fotowoltaiką i określić parametry instalacji dla Twojego przedsiębiorstwa. Po przedstawieniu stosownych dokumentów takich jak rachunki za prąd, będzie można oszacować zapotrzebowanie Twojej firmy na energię. Jeśli nie wiesz, czy to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie, skontaktuj się z FlexiPower Group, a przedstawiciele firmy odpowiedzą Ci na wszystkie wątpliwości!

Komentarze