4 powody, dla których warto zbudować dom z dachem płaskim

Dom z płaskim dachemPłaski dach, kojarzony z nowoczesnymi projektami domów, to tylko pozornie nowinka architektoniczna. Już starożytni Grecy i Rzymianie budowali bowiem domy o niewielkim kącie nachylenia dachu, bo łagodny, suchy klimat umożliwiał im zastosowanie tak prostej konstrukcji. Na szczęście współczesne technologie izolacji pozwalają na swobodne budowanie domów z płaskim dachem również w surowym, polskim klimacie.

Po 1989 r. dachy płaskie stały się symbolem architektury komercyjnej, jednak niedługo później domy z takim zadaszeniem przestały cieszyć się popularnością. Skąd ta niechęć? Najprawdopodobniej części inwestorów domy z płaskim dachem kojarzyły się z szarą estetyką PRL-owskich bloków z wielkiej płyty oraz wielorodzinnych domów-kostek.

Od kilku lat jednak moda na te projekty wraca - nowoczesne domy z płaskim dachem kuszą rozmaitością rozwiązań architektonicznych (oryginalną kubaturą, przeszkleniami), wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Dlaczego Polacy coraz częściej decydują się na dach płaski?

1. Dom z płaskim dachem to mniejsze koszty budowy dachu

Wykonanie więźby dachowej, jej montaż oraz pokrycie i ocieplenie najprostszego dachu dwuspadowego o powierzchni 120 m2 to wydatek rzędu ok. 40 000 zł . Część inwestorów, chcąc zaoszczędzić na tym etapie budowy, wybiera projekt domu z dachem płaskim (stropodachem).

Nawet po zainwestowaniu w porządną termo- oraz hydroizolację dach płaski jest wciąż tańszy niż jakikolwiek dach ze spadem. Rzecz jasna koszty budowy takiego domu znacznie wzrosną, jeśli postanowisz zagospodarować powierzchnię płaskiego dachu – wówczas należy wzmocnić konstrukcję całego budynku oraz fundamentów.

2. Dachy płaskie dają więcej przestrzeni użytkowej w pomieszczeniach

Zdaniem specjalistów z pracowni projektowej Dobre Domy budowa domu z płaskim dachem to dobre rozwiązanie, jeśli inwestorowi zależy na jak największej przestrzeni użytkowej pomieszczeń na górnej kondygnacji budynku. Brak skosów pozwala bowiem maksymalnie wykorzystać wolne miejsce na poddaszu i zagospodarować je wedle potrzeb.

3. Dachy płaskie są odporne na porywiste wiatry

Zwłaszcza w południowej części kraju: województwie podkarpackim, małopolskim i śląskim, czyli strefie najsilniejszych wiatrów, dachy skośne są narażone na działanie sił ssących wiatru. Przy bardzo porywistych wichurach mogą one nawet zerwać połać dachu.

Podczas planowania budowy na działce szczególnie narażonej na silne podmuchy wiatru (np. oddalonej od gęstych zabudowań) warto więc pomyśleć o projekcie domu z płaskim dachem. Konstrukcja stropodachu sprawia bowiem, że wiatr nie natrafia na opór i „ślizga się” po powierzchni bez szkód dla pokrycia dachowego.

A jak dom z płaskim dachem znosi opady deszczu oraz śniegu? Współczesne dachy płaskie dadzą sobie z nimi radę, jeśli posiadają:

  • solidne rynny,
  • szczelinę wentylacyjną między stropem a pokryciem,
  • tzw. odwrócony układ warstw izolacji i pokrycia.

Poza tym warto pamiętać, że dach płaski nigdy nie ma kąta nachylenia 0°, lecz od 2 do 5°, więc np. opady deszczu spływają z niego samoistnie.

4. Przestrzeń płaskiego dachu można zagospodarować

Jeśli tylko zadbasz o właściwe przygotowanie płaskiego dachu na to, że mieszkańcy domu będą po nim chodzić, możesz zagospodarować dodatkową przestrzeń np. na:

  • ogród na dachu,
  • taras widokowy,
  • miejsce na grill.

Na płaskim dachu z powodzeniem zainstalujesz również kolektory słoneczne.

To, jak skorzystasz z wolnej przestrzeni na dachu płaskim, zależy tylko od Twojej pomysłowości oraz możliwości finansowych. Wybierz projekt domu z płaskim dachem, aby móc zastosować niekonwencjonalne rozwiązania również w swoim przyszłym domu.

Ocena: 4.9