5 powodów, dla których warto w oknie zawiesić batyst

Batyst w oknieOzdoby wykorzystywane w domu mogą przybierać różne formy. Także te, które stosowane są do upiększania okien. Jedną z nich są batysty. Po co w ogóle je wieszać? Wieszanie batyst może wydawać się dziwaczne. Ma jednak głęboki sens. Warto wiedzieć, dlaczego tego rodzaju ozdoby mogą sprawdzić się w oknie mieszkania w bloku. Powodów jest co najmniej pięć.

Żeby je poznać, trzeba jednak wiedzieć, czym jest batyst. W końcu nie wszyscy o nim słyszeli.

To ciekawa tkanina. Przede wszystkim - bardzo delikatna. Cienka i niemal przeźroczysta. Najczęściej robi się ją z przędzy bawełnianej i jedwabnej. Czasem - bieli lub stosuje nadruki. W Europie pojawiła się w średniowieczu. Została wynaleziona przez Batiste Chombraya, od imienia którego wzięła swoją nazwę.

Przepuszcza światło, ale delikatnie

Właśnie z samego charakteru tkaniny wynika pierwsza z jej zalet. Batyst jest bardzo delikatny, nieco przeźroczysty. Dlatego przepuszcza światło w sposób niespotykany w przypadku tradycyjnych firanek. To sprawia, że w pokoju jest jednocześnie i jasno i nieco ciemniej.

Tworzy się wówczas specyficzny nastrój. Nieco marzycielski, nieco senny, a jednocześnie bardzo trzeźwy. Warto sprawdzić jak prezentują się batystowe firany, żeby zrozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.

Daje wrażenie lekkości ściany

A chodzi o wiele. Bo batyst to nie tylko lekkość powietrza, ale także konstrukcji całego pokoju. Powieszony na karniszu, który obejmuje także ścianę daje wrażenie niezwykłej lekkości. Dzięki temu mury nie wydają się tak przytłaczające. To ważna zaleta tej tkaniny. Batyst może być bowiem wykorzystywany także w innych niż okno miejscach. Można przy jego pomocy przykryć niezbyt ładną ścianę lub zasłonić łóżko tworząc baldachim. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest lekkość, sprawdzi się batyst.

Zakrywa wnętrze przed wzrokiem ciekawskich

Zwykle firany stosowane są po to, żeby upiększyć pomieszczenie. Jednak mają one także dodatkową funkcję. Jest nią zasłonięcie wnętrza przed wzrokiem ciekawskich. Tych, którzy chcieliby zapuścić żurawia i zobaczyć, co jest w środku. Batyst daje pod tym względem spore możliwości. Dzięki niemu możliwe jest przesłonięcie wnętrza przy jednoczesnym zachowaniu dostępu światła. Kto będzie w środku, widoczny będzie jedynie jako delikatna poświata. Dzięki temu wszystko będzie wyglądało bardziej tajemniczo.

Dodaje pomieszczeniu stylu i elegancji

Tak, jak i lekkość, tak styl i elegancja zależą od tego, jaki materiał zostanie wykorzystany do przesłaniania okna. Batyst to delikatność i ulotność. To coś, co dodaje całości lekkości, a zatem także dyskretnej elegancji.
Kto chce poprawić wygląd swojego salonu, może spokojnie sięgać po tego rodzaju tkaniny. Batyst pozwoli im uzyskać odpowiedni efekt dzięki wykorzystaniu swoich naturalnych właściwości.

To urozmaicenie - w przeciwieństwie do firan

Niemal wszędzie są dzisiaj stosowane firany. W związku z tym mieszkania są powtarzalne i nudne. Batyst daje możliwość urozmaicenia wyglądu pokoi. Dzięki wykorzystaniu tej tkaniny możliwe będzie odróżnienie się od innych.
Czy pięć argumentów wystarczy, żeby wybrać batyst? Decyzja zależy oczywiście od indywidualnych preferencji. Warto wiedzieć, jakie są możliwości.

Komentarze