Agregaty prądotwórcze - na co zwrócić uwagę oraz jaki sprzęt warto kupić?

Agregat prądotwórczyAgregaty prądotwórcze są nieocenione podczas zasilania urządzeń i maszyn na placach budów i w miejscach bez dostępu do sieci elektrycznej. Agregaty powszechnie wykorzystywane są w sektorze przemysłowym, budowlanym, rolnictwie, leśnictwie oraz w formie awaryjnego zasilania w szpitalach czy w obiektach użyteczności publicznej.


Na co zwrócić uwagę, wybierając agregaty prądotwórcze?

Dobór agregatu powinien być determinowany przede wszystkim rodzajem i liczbą zasilanych odbiorników oraz sposobem eksploatacji generatora. Kluczowymi parametrami, którymi odznaczają się agregaty prądotwórcze, są: generowana moc, liczba faz oraz napięcie zasilania.

Kluczowy w doborze sprzętu jest prawidłowy dobór mocy urządzenia do jego obciążalności odbiornikami. Moc agregatów może być określana w kW lub w kVA (dla dużych jednostek). Wynika to ze zjawiska asymetrii obciążeń w agregacie powstającego w generatorach o małej mocy przy jednoczesnym zasilaniu odbiorników z gniazd jednofazowych i trójfazowych. Zjawisko to może doprowadzić do uszkodzenia odbiorników energii elektrycznej oraz prądnicy agregatu. Jeżeli zatem moc agregatu podana jest w kVA, należy przeliczyć ją na kW, korzystając ze wzoru na moc czynną odbiorników: P = S * cos φ. Otrzymany wynik wskaże maksymalną moc, jaką możemy obciążyć agregat.

Pod względem liczby faz agregaty prądotwórcze dzielimy na jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze zasilają odbiorniki napięciem znamionowym 230 V, natomiast agregaty trójfazowe napięciem 400 V oraz 230 V. Jednofazowe agregaty stosuje się do zasilania niewielkich odbiorników - np. elektronarzędzi czy oświetlenia, podczas gdy trójfazowe agregaty z powodzeniem mogą zasilić bardziej zasobożerne urządzenia i maszyny na placach budów, w halach przemysłowych czy w terenie podczas prac rolniczych albo leśniczych.

Agregaty prądotwórcze - przegląd popularnych i chętnie wybieranych modeli

Wyboru agregatu prądotwórczego nie powinniśmy zostawiać przypadkowi. Przed podjęciem zakupowej decyzji należy dokładnie zapoznać się z parametrami urządzenia, a także zweryfikować je z planowanym zastosowaniem oraz potrzebami przedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy jedne z najpopularniejszych agregatów prądotwórczych na rynku.

Agregaty prądotwórcze jednofazowe Chicago Pneumatic CPPG 5

Chicago Pneumatic CPPG 5 to niezwykle popularne agregaty prądotwórcze doskonale sprawdzające się do zasilania mniej zasobożernych odbiorników. Ich solidnie wykonana i wzmocniona konstrukcja gwarantuje ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi, a funkcje alarmowe ostrzegają w przypadku niskiego poziomu oleju. Poza tym sprzęt posiada rozrusznik elektryczny, automatyczną regulację napięcia (AVR) oraz wysokiej jakości silnik benzynowy ze zbiornikiem paliwa o pojemności 25 l. Silnik zapewnia moc 9,6 kW i dzięki pojemnemu zbiornikowi na paliwo umożliwia nieprzerwaną pracę przez 10 godzin.

Agregaty prądotwórcze trójfazowe Wacker Neuson GV 5003A

Agregaty prądotwórcze Wacker Neuson GV 5003A to solidne i popularne trójfazowe generatory synchroniczne doskonale sprawdzające się na placach budów czy w zakładach przemysłowych. Sprzęt generuje energię elektryczną o natężeniu 14,1 A (jednofazowy) i 8 A (trójfazowy), posiada 6 różnorodnych gniazd zasilających, pozwala na nieprzerwaną pracę przez ok. 7 h i generuje 4,3 kW mocy.

Agregat prądotwórczy jednofazowy Pramac PX4000

Te niewielkie i w pełni przenośne agregaty prądotwórcze doskonale sprawdzą się do szybkiego zasilenia w energię elektryczną małych odbiorników. Sprzęt zapewnia nieprzerwaną pracę do ponad 14 godzin przy pełnym obciążeniu, generuje moc maksymalną na poziomie 2,7 kW oraz wyposażony jest w zabezpieczenia w postaci systemu AVR, wyłącznika instalacyjnego czy czujnika poziomu oleju. Poza tym posiada woltomierz, licznik motogodzin, częstotliwościomierz i wskaźnik paliwa.

Więcej na Isprzet.pl.

Komentarze