Altana ogrodowa - jak wykonać doskonałą aranżację w jej wnętrzu?

Aranżacja wnętrza altankiFabrycznie nowe altany ogrodowe mają nieco surowy wygląd. Ot, kilka słupów, dach, w najlepszym wypadku kilka drewnianych kratek albo ławka. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Otóż altanki drewniane to obiekty, które powinniśmy traktować tak, jak malarz traktuje swoje czyste płótno - z myślą o przyszłym, artystycznym dziele. Z nadchodzącym latem zachęcamy was do spojrzenia na swój ogród z altaną nieco bardziej kreatywnie - być może to najlepszy czas, by kilkoma prostymi trickami odmienić jego oblicze!

Jak zbudować altanę ogrodową rodem z kolorowych gazet?

Jest jedna, złota zasada - wybierz jedną stylizację, która najbardziej Ci się podoba, a następnie trzymaj się jej od początku do końca, przystrajając swoją altanę ogrodową. Nie stawiaj na to co modne, czy popularne w danym sezonie - to Tobie ma się podobać altanka ogrodowa!

Jeśli już mamy upatrzony styl (klasyka, awangarda, modern, rustykalny itp.) zróbmy bilans finansowy. Ile kosztuje altana drewniana z Twoich marzeń? No właśnie, to zależy od tego, jaki styl wybraliśmy. Aranżacje altany ogrodowej w stylu hippy, awangardowym, retro itd. są zwykle tańsze, gdyż bardzo wiele elementów możemy wykonać sami. Przykłady? Samodzielnie szyte zasłony, serwetki, poszewki do poduszek, stare pledy i lampiony. Kolorowe altanki ogrodowe w stylu vintage dają szansę na odkurzenie wielu przedmiotom, które dotąd walały się po szufladach, w piwnicy czy garażu. Wystaw je latem do wnętrza altany, urządzając artystyczne atelier - drewnianą altankę, której nie ma nikt na świecie!

Aranżacja wnętrza altanki

Na zdjęciu: Altana ogrodowa z www.produktyogrodowe.pl.

Stylizacje modernistyczne niestety kosztują trochę więcej. Jeśli decydujemy się na altanę ogrodową w stylu skandynawskim, z surowymi, geometrycznymi elementami wystroju, to z całą pewnością przyjdzie nam odwiedzić sklepy typu Castorama czy Ikea, gdzie każdy detal ma swoją, nazwijmy to subtelnie, rynkową cenę. Ale pole do popisu przy wystroju takiej altanki z drewna jest nieporównywalnie większe. Meble rattanowe, pufy i futurystyczne wazony, szklane elementy, ciemne drewno na posadzce, LED’owe oświetlenie, ukryte w kątach, które daje wieczorem mdłe, delikatne światło - nowoczesne altany ogrodowe są niesamowite, ale na kompletny projekt takiego cudeńka trzeba przeznaczyć nawet do kilku tysięcy złotych (meble, oświetlenie, dodatki do altany drewnianej itd.). Miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą szukać inspiracji na produktyogrodowe.pl gdzie dominuje drewniana architektura ogrodowa.

Jak zrobić altanę ogrodową w wymarzonej aranżacji - samemu czy z architektem?

Cóż, jeśli jesteśmy laikami w kwestiach architektury krajobrazu, to trudno nam się równać wiedzą czy doświadczeniem z profesjonalnymi firmami. Ale w aranżacji altany ogrodowej wcale nie musi o to chodzić! Dajmy się ponieść fantazji, pozwólmy sobie czerpać przyjemność z własnych pomysłów, ręcznie wykonanych ozdób, a nawet mebli z recyklingu - być może wystrajanie altany drewnianej będzie trwało pół lata, ale przyjemność, jaka z tego płynie, a także czas spędzony przy tym z rodziną i przyjaciółmi jest zwyczajnie niepoliczalny.

Altana ogrodowa, która zostanie wykonana z materiałów z odzysku, z wykorzystaniem ekologicznych surowców, być może oświetlenia, które korzystać będzie z energii słonecznej itd. to postawa warta promowania i pochwały. Firmy architektoniczne być może także zaproponują część z tych rozwiązań, ale w większości przypadków zapłacimy za efekt końcowy. Jeśli projekt altany ogrodowej od początku do końca jest nasz - można wówczas zadbać o to, by był on oryginalny i zbudowany z rzeczy, którym można dać drugie życie. Polecamy!

Komentarze