Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny lub chłopaka - jak to zrobić?

Aranżacja pokoju młodzieżowegoNastolatek to nie duże dziecko, ale mały dorosły. Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny czy chłopaka podlega więc podobnym zasadom, jak projektowanie pozostałych pomieszczeń w domu. Najważniejsze czynniki to funkcjonalność i kolorystyka.

Pokój nastolatka to przestrzeń, która funkcjonuje na styku wielu znaczeń. Pamiętajmy, że to przestrzeń już niemal dojrzała, z pewnością nie dziecięca, dodatkowo dostosowana do potrzeb swojego mieszkańca, jak również praktyczna, czyli podporządkowana rytmowi jego dnia. Aranżacja tego pomieszczenia musi więc być ściśle podporządkowana regułom funkcjonalności.

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny lub chłopaka: trzy kluczowe kwestie

Prawidłowo zaprojektowana sypialnia nastolatka musi posiadać trzy strefy: przeznaczone do spania, do pracy i do wypoczynku. Zazwyczaj znajdują się one na jednej, często niewielkiej przestrzeni. Jesteśmy przekonani o zasadności zakupu łóżka z dobrym jakościowo materacem oraz biurka z ergonomicznym krzesłem, ale jednocześnie bagatelizujemy znaczenie strefy wypoczynku. Nawet jeśli pokój nastolatka nie jest duży, spróbujmy wygospodarować choć kącik tylko i wyłącznie dedykowany wypoczynkowi, dzięki czemu nastolatek będzie efektywniej oddawał się relaksowi i rozrywce (tak, to również ważne dla jego rozwoju!). Może to być miejsce z wygodnym fotelem i regałem na książki czy też z konsolą do gier; kąt wypełniony planszówkami i miękkimi poduchami bądź sprzętem sportowym - aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka i dziewczyny w tej dziedzinie nie różni się od siebie, wszystko zależy od prywatnych preferencji.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Bezbłędny Błękit z EC

Aranżacja pokoju młodzieżowego: kolory, kolory, kolory!

Kluczowa w aranżacji pokoju młodzieżowego dla dziewczyny lub chłopaka jest kolorystyka. Kolory należy dobierać z uwagą i wyczuciem, pamiętając, iż niektóre z nich działają pobudzająco, inne wyciszająco. Jeśli chcemy, aby kolor motywował nastolatka do nauki, poszukiwania kreatywnych rozwiązań, postawmy na optymistyczne odcienie czerwonego, żółci, pomarańczowego. Jeśli czujemy, że dziecko potrzebuje raczej wyciszenia oraz że przydałaby mu się pomoc w skupieniu, sięgnijmy po błękity, zielenie, beże, szarości. Choć jeszcze kilka lat temu panowała moda na kolory intensywne, wyraziste i mocne, teraz wychodzimy raczej z założenia, że nasza prywatna przestrzeń powinna nas uspokajać, dawać schronienie.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Cud Miód

W przypadku aranżacji pokoju młodzieżowego dla chłopaka lub dziewczyny w wieku lat nastu dobrze jest więc ograniczyć się do barw stonowanych, bezpiecznych, neutralnych. Dobrym rozwiązaniem jest beż z delikatnymi, żółtawymi refleksami, który rozjaśni pomieszczenie. Świetnie sprawdzają się również szarości, pochodne bieli, subtelne brązy. Nie ma większego znaczenia, czy szukamy pomysłu na aranżację pokoju młodzieżowego dla chłopaka czy dziewczyny, projektanci podpowiadają, że nie musimy różnicować przestrzeni ze względu na płeć.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Czysty Róż z EC

Oczywiście, jeśli mieszkanka pokoju marzy o sypialni w różach, bez wahania spełnijmy te życzenie. Wspólnie jednak sięgnijmy po jego jasne, rozmyte odcienie, miast malować ściany na wyrazisty, kreskówkowy kolor. Niech o dziewczęcym obliczu pokoju zadecydują dodatki - pościel w kwiatki, pomarańczowa lampka czy ozdoby na ścianach. Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny to bowiem efektowne połączenie kolorów ścian i interesujących dodatków. Jeśli zaś pragniemy, aby pomieszczenie było bardziej chłopięce, możemy postawić na neutralny, beżowy kolor ścian (lub połączyć go z zaskakującym odcieniem niebieskiego!), ale ozdobić go przyciągającymi wzrok aplikacjami, naklejkami.

Aranżacja pokoju młodzieżowego

Niebywale Śmietankowy z EC i R8.50.50

Farba do zadań specjalnych

Jednocześnie musimy mieć na uwadze, że dobrany kolor to tylko połowa sukcesu. Aranżacja pokoju młodzieżowego dla chłopaka czy dziewczyny musi opierać się na dobrych jakościowo produktach. Dlaczego? W sypialni nastolatka nie trudno o zabrudzenia. Ślad błyszczyka czy błota z piłki może stać się stałym elementem wystroju - po zaschnięciu niezwykle trudno je zmyć. Chyba, że sięgniemy po plamoodporne, hydrofobowe farby, jak Dulux EasyCare. W tym przypadku powłoka malarska odpycha wodę oraz płynne zabrudzenia, dzięki czemu nie mają one szans wniknąć w głąb ściany. Wystarczy je przemyć morką ściereczką - po plamie zostanie tylko wspomnienie.

***

Miejmy na uwadze, że gust nastolatka dość szybko się zmienia. To, co uwielbiane, prędko może pójść w zapomnienie. Na szczęście pomalowanie ścian trwa zaledwie jedno popołudnie, dzięki czemu bez problemu nadążymy za nowymi pomysłami naszego dziecka.

Autor: www.dulux.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze