Aranżacja wnętrz: czy warto łączyć kuchnię z salonem?

Kuchnia połączona z salonemOtwarcie kuchni na salon? Czemu nie! Kuchnia otwarta jest obecnie bardzo popularnym trendem w aranżacji wnętrz, ale zanim ulegniemy chwilowej modzie, powinniśmy poważnie rozważyć wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.

Trendy w projektowaniu wnętrz lubią się zmieniać. Aktualne ogromną popularnością we współczesnym budownictwie cieszą się otwarte przestrzenie. Tradycyjna kuchnia w osobnym pomieszczeniu została już niemal całkowicie wyparta przez kuchnię otwartą na salon i jadalnię. Połączenie części kuchennej z wypoczynkową kusi przede wszystkim swoją przestronnością, ale pod żadnym pozorem nie zapominajmy, że tego typu rozwiązanie posiada również pewne ciemne strony. Jakie są najważniejsze wady i zalety otwartej kuchni?

Kuchnia połączona z salonem

Łączy zamiast dzielić

Kuchnia otwarta na salon sprzyja integracji z rodziną i ze znajomymi, gdyż osoby przygotowujące posiłki nie są odizolowane od reszty, dzięki czemu mogą swobodnie rozmawiać. Mało tego: zawsze możemy pójść krok dalej i zaprosić swoich gości do wspólnego gotowania! Kolejną zaletą otwartej kuchni jest możliwość podtrzymania kontaktu wzrokowego z osobami w salonie - ma to niebagatelne znaczenie w przypadku młodszych dzieci, które zawsze lepiej mieć "na oku" w czasie ich zabaw. A skoro już o dzieciach mowa: otwarta kuchnia oznacza, że maluchy będą miały łatwiejszy dostęp do potencjalnie groźnych przedmiotów i sprzętów, dlatego warto pomyśleć o dodatkowych zabezpieczeniach na szafki i szuflady.

Kuchnia połączona z salonem

Kłopotliwe zapachy

- Dużym minusem otwartej kuchni jest fakt, że wszelkie towarzyszące gotowaniu zapachy przedostają się do pokoju dziennego i tam wsiąkają w materiały: tkaninę sofy, zasłony czy firanki - ostrzega Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space. - Dlatego przy aranżacji wnętrza warto zadbać o zakup dobrej jakości okapu, ale miejmy na uwadze, że nawet najlepszy okap nie będzie w stanie w chłonąć wszystkich intensywnych zapachów.

Szumy i hałasy

Dużą wadą otwartych kuchni są odgłosy wydawane przez sprzęty kuchenne - mogą one zakłócać wypoczynek pozostałych domowników. Ciężko się bowiem relaksować, gdy z kuchni dobiegają do nas dźwięki miksera, gotujących się potraw albo pracującego ekspresu do kawy. Nie chcesz słuchać kuchennego rozgardiaszu? W takim razie pomyśl o oddzielnej kuchni, która lepiej stłumi dźwięk włączonych sprzętów AGD.

Efektowna aranżacja wnętrza

- O twarcie kuchni na salon znacznie zwiększa nasze możliwości aranżacyjne, ale jednocześnie wiąże się z większą odpowiedzialnością, bo otwarta kuchnia pełni funkcję reprezentacyjną - ostrzega Maciej Balcerek. - Generalnie podstawą w przypadku salonu połączonego z kuchnią jest zadbanie o to, żeby styl obu pomieszczeń był ze sobą jak najbardziej spójny, a wyposażenie kuchenne korespondowało z resztą części dziennej.

Kuchnia połączona z salonem

Wiecznie na widoku

Nie lubisz sprzątać bezpośrednio po każdym posiłku? W takim razie nawet nie myśl o otwartej kuchni! Kuchnia otwarta na salon wymaga dużej dbałości o porządek oraz samodyscypliny, gdyż w jej przypadku nic się nie ukryje - bałagan na blacie oraz stosy brudnych naczyń w zlewozmywaku zostaną natychmiast dostrzeżone przez naszych gości. Otwarta kuchnia oznacza konieczność nieustannego dbania o czystość, szczególnie w sytuacji, gdy dość często miewamy u siebie gości.

Komentarze