Architektura wnętrz i styl nowoczesny - meble, kolorystyka, dodatki

Nowoczesny styl aranżacji wnętrzWspółcześnie wiele osób zapytanych o ulubiony styl w aranżacji wnętrz wskazuje na styl nowoczesny. Jeśli jednak poprosimy rozmówcę o scharakteryzowanie takiego wnętrza, okazuje się, że w rzeczywistości odbiega ono od założeń tego stylu. Przyczyna jest prosta: na skutek nazewnictwa oraz zbliżonych założeń styl nowoczesny dość często mylony jest ze stylem współczesnym w architekturze wnętrz, a niekiedy nawet oba terminy używane są zamiennie. Czas rozwiać wątpliwości i przybliżyć, czym w rzeczywistości charakteryzuje się styl nowoczesny.

Nowoczesność vs. współczesność

Styl nowoczesny (nazywany też modernistycznym) ma kilka charakterystycznych cech, które są stałe i niezależne od miejsca oraz czasu realizacji aranżacji. Wśród nich można wymienić prostotę, minimalizm oraz przestrzeń. Styl współczesny, choć jego dzisiejsze założenia mogą nakładać się na cechy stylu nowoczesnego, odnosi się do tego, co w aranżacjach wnętrz jest modne tu i teraz. Cechy stylu współczesnego są więc płynne, zmienne i zależne od aktualnie panujących trendów wnętrzarskich. To, co definiuje ten styl dzisiaj, może zdecydowanie odbiegać od jego cech w przyszłości.

Jak to się zaczęło

Styl nowoczesny w aranżacjach wnętrz powstał w pierwszej połowie XX wieku (lata 20 - 50). Narodził się jako przejaw buntu przeciwko bogatej ornamentyce, blichtrowi i przepychowi, jaki panował we wnętrzach aż do końca XIX wieku. Przeciwstawiał się licznym zdobieniom i elementom dekoracyjnym. Piękno stylu nowoczesnego zaczęto dostrzegać w stonowanej, monochromatycznej kolorystyce oraz prostej formie, które wynikała z funkcji. Wnętrza stały się użyteczne, funkcjonalne, praktyczne.

Krótka charakterystyka

Styl nowoczesny doskonale charakteryzują słowa znanego amerykańskiego architekta Louisa Sullivana: "form follow function". Oznacza to, że zdobienia i dekoracje nie mogą przesłaniać funkcji przedmiotu, a jego forma powinna za tą funkcją podążać. Stąd wnętrza nowoczesne są skromne, minimalistyczne, pozbawione nadmiaru elementów dekoracyjnych. Znajdziemy w nich jedynie to, co niezbędne człowiekowi do codziennej egzystencji. Przez niektóre osoby wnętrza nowoczesne mogą być odbierane jako nazbyt surowe. Trudno się dziwić, zważywszy na fakt, że liczba mebli i sprzętów została mocno ograniczona.

Entuzjastów stylu nowoczesnego znajdziemy wśród osób, które lubią skromne, przestronne wnętrza oraz cenią funkcjonalność. Piękno i elegancję utrzymanych w tym stylu pomieszczeń odnajdziemy w liniach prostych i geometrycznych kształtach.

Kolorystyka

Kolorystyka we wnętrzach nowoczesnych jest mocno ograniczona i stonowana. Dominuje w nich głównie biel i czerń oraz różne odcienie czarności. Możemy w nich odnaleźć także brązy oraz beże. Oszczędnie stosowane jest także wzornictwo. Przeważają elementy wystroju w jednolitych, gładkich kolorach. Dla ożywienia wnętrza mogą pojawić się pojedyncze mocniejsze akcenty kolorystyczne, zazwyczaj w barwach podstawowych - czerwony, niebieski, żółty albo w kolorze zielonym lub pomarańczowym.

Materiały

Styl nowoczesny nie stawia na ilość, ale na jakość. Dlatego wprowadzone do wnętrza meble oraz sprzęty muszą odznaczać się wysoką jakością oraz zastosowaniem doskonałych materiałów. Wśród nich pojawia się beton, szkło, plastik, drewno, ekologiczne skóry. Jednym z ulubionych materiałów projektantów aranżujących w stylu nowoczesnym jest też stal oraz chrom. Elementy wykonane z tych materiałów mogą pojawiać się w oświetleniu, wykończeniu stołów, krzeseł oraz foteli.

Meble

Minimalizm, prostotę i elegancję odnajdujemy w meblach wnętrz nowoczesnych. Powszechne są tu proste linie i geometryczne kształty. To one właśnie (a nie bogate zdobienia) nadają meblom szyku. W pozbawionym ozdób wnętrzu dekoracyjny charakter ma często prosty design mebli oraz ich barwa. Doskonale sprawdzają się tu oszczędne w formie sprzęty, które jednak wykonano z dbałością o szczegóły. Nie powinny dziwić metalowe czy chromowane wykończenia ani nietypowe łączenia materiałów. Takie akcenty są jednak wprowadzane do wnętrza nielicznie.

W stylu nowoczesnym modne były sofy i fotele zbudowane na planie koła. Dziś trudno już o taki mebel, dlatego w nowoczesnych aranżacjach zastąpiły go meble wypoczynkowe o tradycyjnych kształtach.

Charakterystyczne dla tego stylu są proste, lekkie meble o formie charakteryzującej się prostymi (poziomymi i pionowymi) liniami. Niewiele jest tutaj krzywizn, choć odnajdziemy je między innymi w nóżkach niektórych mebli, takich jak komody czy biurka (np. biuro X Factory).

Dodatki

Liczba dodatków w takich wnętrzach jest stosunkowo niewielka. Wprowadza się je jedynie dla zaakcentowania wnętrza i ożywienia wystroju. W tej roli może się sprawdzić zawieszona nad stołem lampa w żywym, pomarańczowym kolorze albo ułożone na sofie soczysto zielone poduszki. Na ścianie mogą się pojawić nieliczne modernistyczne obrazy. Zazwyczaj jest to jeden większy obraz lub grafika. Warto jednak pamiętać, że taki dodatek często definiuje charakter całego wnętrza.

Więcej na temat mebli i dodatków w stylu nowoczesnym można znaleźć na stronie https://zona-design.pl.