Balkon typu loggia - rodzaje. Funkcjonalna aranżacja loggii

Balkon typu loggiaBalkony typu loggia są charakterystyczne nie tylko dla bloków z wielkiej płyty rodem z PRL. Znajdziemy je także często w starych kamienicach, ale i nowym budownictwie mieszkaniowym - zarówno w budynkach ekonomicznych, jak i w luksusowych apartamentowcach. Tradycyjny balkon wystaje poza obrys budynku mieszkalnego, podczas gdy loggia to integralna część zabudowy budynku w postaci wnęki.

Loggie są zamknięte ścianami z co najmniej trzech stron oraz zadaszone. Od frontu mogą być otwarte bądź zabudowane za pomocą szklanych paneli, co sprawia, że stają się w zasadzie dodatkowym zamkniętym pomieszczeniem w obrębie mieszkania.

Loggie są bardzo funkcjonalne i mają wiele atutów

Przestrzeń takiego balkonu możemy wykorzystać naprawdę na wiele różnych sposobów. Może on pełnić typowo balkonową rekreacyjną funkcję lub stanowić ciekawe dodatkowe pomieszczenie mieszkania. Możliwości praktycznej i ładnej aranżacji jest naprawdę bardzo wiele.

Dowiedz się, czym różni się loggia od zwykłego balkonu i jak ją oryginalnie urządzić.

Jak urządzić balkon typu loggia?

Eleganckie balkony w typie loggii znane są już od wieków. W renesansowych zamkach i pałacach stanowiły zadaszone galerie, które służyły do odpoczynku i podziwiania widoków. Zadaniem tej specyficznej zabudowy była ochrona użytkowników przed słońcem oraz deszczem. Najpiękniejsze wiekowe budynki z ozdobnymi loggiami znajdziemy we Włoszech, ale tego typu zabudowa cieszyły się dużą popularnością w całej Europie. Znajdziemy ją również w wielu rodzimych zabytkach. W XX wieku uproszczone loggie w postaci balkonów wnękowych zaczęły się pojawiać masowo w zabudowie mieszkalnej. Cieszyły się one ogromną popularnością w krajach tak zwanego bloku wschodniego, w tym również w Polsce. W szarym budownictwie z wielkiej płyty balkony tego typu miały stanowić urozmaicenie architektoniczne, a także oferować mieszkańcom atrakcyjną i praktyczną przestrzeń przeznaczona do wypoczynku.

W nowoczesnym budownictwie także znajdziemy balkony typu loggia, lecz już w zupełnie innym odświeżonym i eleganckim wydaniu. Ich wykończenie jest ładne i praktyczne. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu do ich urządzenia mało kto się przykładał. Prawdę mówiąc, takie balkony częściej niż do odpoczynku, służyły po prostu jak dodatkowe pomieszczenie do przechowywania i w wielu przypadkach z biegiem lat zamieniały się w graciarnie. Współcześnie takie użytkowanie balkonu jest już rzadkością. Jak więc urządzić loggie, aby była funkcjonalna i komfortowa? Nie jest to wcale trudne. Ma ona stanowić strefę typowo wypoczynkową, dlatego powinniśmy wyposażyć ja w mebel oraz dodatki, które uprzyjemnią nam relaks na tego typu balkonie.

Warto pomyśleć o takim wyposażeniu jak:

  • wygodne meble wypoczynkowe - mogą to być fotele, kanapa, leżanki lub po prostu krzesła,
  • stolik - w przestrzeni wypoczynkowej przyda się choćby niewielki stoliczek kawowy, na którym postawimy filiżankę oraz talerzyk z deserem czy przekąską. Jeśli powierzchnia użytkowa naszej loggii jest duża, wówczas możemy zdecydować się na ustawienie w niej większego stolika, przy którym będziemy mogli wygodnie spożywać posiłki.
  • Praktyczne półki lub szafka - jeżeli metraż na to pozwala, to możemy w niej zamontować na ścianie jedną lub kilka półek albo postawić bądź powiesić niewielką szafkę. Włożymy do niej na przykład akcesoria ogrodnicze, balkonową zastawę stołową, czy książki, po które będziemy sięgać, relaksując się w balkonowej przestrzeni.
  • Żywe rośliny w skrzynkach lub doniczkach. Loggia pełni funkcję otwartego lub zamknięte balkonu, warto więc udekorować go choćby kilkoma roślinami. Wzbogacą one aranżację tej przestrzeni i wprowadzą do niej wyjątkową sprzyjającą relaksowi atmosferę. Mogą to być gatunki typowo ozdobne, ale z powodzeniem możemy uprawiać również zioła, a nawet warzywa.
  • Dekoracyjne dodatki - nie może także zabraknąć elementów typowo dekoracyjnych, które upiększą wnętrze i sprawią, że przebywanie w nim będzie przyjemnością. Mogą to być na przykład dekoracje użytkowe w postaci atrakcyjnego oświetlenia. Może ono mieć charakter girlandy świetlnej, lampek LED, czy lampek solarnych. To, na jaki rodzaj punktów świetlnych się zdecydujemy, zależy od naszego gustu oraz rodzaju naszej loggii.

Rodzaje balkonów typu loggia

Na warunki panujące wewnątrz loggii ogromny wpływ ma jej rodzaj. Od tego w ogromnej mierze zależy to, jakie wyposażenie sprawdzi się w niej najlepiej. W niektórych balkonach możemy na przykład bez obaw ustawić meble przeznaczone do mieszkań, z kolei w innych zupełnie się one nie sprawdzą i wnętrza te trzeba wyposażyć w meble przeznaczone na tereny zewnętrzne, czyli meble balkonowe, tarasowe lub ogrodowe.

Przyjrzyjmy się bliżej charakterystyce poszczególnych rodzajów loggii:

1. Loggia zamknięta

Loggia zamknięta to taka, która jest obudowana ze wszystkich czterech stron. Najczęściej trzy z nich stanowią mury budynku, a czwarta to po prostu zainstalowana frontowa szyba. W praktyce całkowicie zabudowane przez wykonawcę budynku to rzadkość. Jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, to najczęściej szybę zamykającą przestrzeń musimy zamontować we własnym zakresie. Najlepszą opcją zabudowy jest nowoczesny, praktyczny i trwały system bezramowy. Choć jest to dosyć duża inwestycja, to z pewnością efekt nas zachwyci. Dzięki takiej zabudowie balkonu w typie loggii zyskujemy de facto dodatkowe pomieszczenie, które możemy dowolnie zagospodarować i z którego możemy korzystać o każdej porze roku i podczas każdej pogody. Przez szyby podobnie jak przez domowe okna możemy obserwować panoramę i cieszyć się widokiem, a jednocześnie nie jesteśmy narażeni na opady deszczu, a także smog, pył czy hałas.

Loggia zamkinięta
Loggia zamknięta

To jednak nie koniec zalet całkowicie zabudowanej loggii. Taka przestrzeń stanowi pomieszczenie buforowe pomiędzy dworem a mieszkaniem i naprawdę efektywnie ogranicza straty ciepła w pomieszczeniu przylegającym do balkonu w okresie jesienno-zimowym. Zabudowana pełni również funkcję antywłamaniową. Jeśli więc mieszkamy na parterze lub niskim pierwszym piętrze, to naprawdę warto przemyśleć zamknięcie balkonowej loggii. To zdecydowanie utrudni dostęp do naszego mieszkania potencjalnym włamywaczom. W zamknięciu meble nie są narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, tak jak ma to miejsce na przykład na tradycyjnym balkonie. Dlatego bez obaw możemy tam ustawić typowe meble do wnętrz. Nie musimy (choć oczywiście możemy) korzystać z takich odpornych na działanie wilgoci czy silne bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Dzięki temu mamy właściwie nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni.

Może w niej powstać na przykład:

  • przestrzeń do wypoczynku,
  • kącik jadalny,
  • przestrzeń do pracy,
  • miejsce do zabawy dla dzieci,
  • ogród zimowy.

Loggię zamkniętą najlepiej zaaranżować w podobnym stylu, co przylegające do niej pomieszczenie. Dzięki temu powstanie spójna harmonijna całość, z płynnym przejściem na teren loggii. Nie musimy się tutaj w żaden sposób ograniczać, jeśli chodzi o meble i dodatki, ponieważ nie ma ryzyka, że drewniane przedmioty zbutwieją czy spleśnieją, metalowe zardzewieją, a ceramiczne bądź szklane dekoracje rozbiją się przewrócone przez wiatr. Użytkowanie loggii zamkniętej z reguły jest bardzo komfortowe w okresie od wiosny do jesieni. Nie możemy jednak zapominać o tym, że choć jest to pomieszczenie zamknięte, to jednak nie jest ono w żaden sposób ogrzewane, dlatego zimą po prostu się wychłodzi i korzystanie z niego nie będzie już tak przyjemne. Oczywiście, aby nieco ogrzać przestrzeń, możemy tutaj skorzystać na przykład z przenośnego grzejnika elektrycznego. Nie zapominajmy jednak, że będzie się to wiązało ze sporymi kosztami zużycia energii elektrycznej, dlatego jest to raczej rozwiązanie do sporadycznego użytku, a nie na co dzień.

2. Loggia otwarta

Drugim rodzajem loggii jest taka z otwartą ścianą frontową. Jest ona ograniczona z trzech stron murami budynku, natomiast czwartą stanowi balustrada podobna jak w normalnych balkonach. To właśnie z takim typem mamy do czynienia najczęściej. Pełni ona funkcje bardzo podobną do balkonu. W okresie wiosennym i letnim możemy na niej wypoczywać i relaksować się na świeżym powietrzu, natomiast jesienią i zimą przestrzeń ta nie nadaje się do celów rekreacyjnych, ze względu na oddziaływanie na niej warunków atmosferycznych. W tym okresie możemy ja wykorzystać jedynie na przykład do przechowywania. Oczywiście ustawione tam przedmioty na przykład meble muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie wody oraz na niskie temperatury. Jeśli nie są, to konieczne jest ich przeniesienie do mieszkania lub chociaż solidne zabezpieczenie folią bądź pokrowcem wodoodpornym, aby się nie zniszczyły. W przestrzeni otwartej loggii jesteśmy narażeni na deszcz, wiatr oraz palące słońce, podobnie, jak ma to miejsce na zwykły balkonie. Choć oddziaływanie czynników atmosferycznych z pewnością jest w takiej przestrzeni mniejsze niż na przykład na całkowicie wolnym balkonie, którego trzy boki nie są obudowane.

Loggia otwarta

Loggia otwarta

Najmodniejszym obecnie trendem w urządzaniu otwartych loggii jest swobodny styl boho. Takie przestrzenie są romantyczne i wypełnione stylowi meblami oraz dodatkami z miękkich tkanin, dzięki czemu są bardzo przytulne i komfortowe. Sprawdzą się tutaj na przykład meble z technorattanu lub drewniane o powierzchni dobrze zabezpieczonej przed działaniem wilgoci, a także różnego rodzaju poduszki dekoracyjne, koce, zasłonki czy dywaniki. Przy czym oczywiście trzeba pamiętać, że muszą one być także wykonane z odpornych na wilgoć, trwałych i łatwych w czyszczeniu materiałów. Jeżeli nie są, wówczas konieczne jest ich zabieranie do mieszkania na noc oraz podczas deszczowej pogody. Ponadto warto także pomyśleć o dodatkowym wyposażeniu jak na przykład duży parasol chroniący przed słońcem czy zasłonka z jasnego materiału, która uprzyjemni przebywanie w przestrzeni w upalne i bardzo słoneczne dni. Na balustradzie możemy powiesić doniczki lub skrzynki z kwiatami, podobnie jak na typowym otwartym balkonie.

Dobrze zaprojektowana i urządzona loggia będzie stanowić komfortowe miejsce odpoczynku. W tej przestrzeni będziemy mogli zrelaksować się po pracy czy w weekend. Jeśli zdecydujemy się na zabudowę loggii szybą, wówczas pomieszczenie będzie niemalże tak samo funkcjonalne przez cały rok. Będziemy mogli z niego korzystać bez względu na pogodę. To ogromna zaleta w porównaniu ze zwykłym balkonem, którego użytkowanie na przykład podczas opadów deszczu jest po prostu niemożliwe.

Komentarze