Basen ogrodowy - jak wybrać odpowiedni?

Basen ogrodowyKażdego roku choć na kilka dni dociera do nas fala upałów. Próbujemy sobie z nimi radzić na rozmaite sposoby: kupując wentylator, chroniąc się w miejscach z klimatyzacją, wyjeżdżając nad wodę. Jest także inny, doskonały sposób na to, aby zanurzyć się po szyję w chłodnej wodzie - własny ogrodowy basen. To świetna alternatywa dla basenów miejskich, które podczas upalnych dni pękają w szwach. Stawiając basen w ogródku, mamy swoje własne, prywatne miejsce.

Jaki rodzaj zbiornika?

Pierwszą kwestią, którą trzeba rozważyć, jest to, czy wybieramy basen stały, czy raczej sezonowy. Pamiętajmy, że stawianie stałego basenu to po pierwsze bardzo duże koszty, a po drugie często jest to nie opłacalne przedsięwzięcie. W basenie ogrodowym spędzimy tylko krótki czas, więc nie ma potrzeby, aby utrzymywać go przez resztę roku, narażając się na spore wydatki. Niecka na stałe to koszt ponad 15 tysięcy złotych. To dlatego warto skupić się na rozkładanych basenach ogrodowych różnego rodzaju. To zazwyczaj koszt poniżej 1000 złotych, choć mamy także do wyboru baseny naprawdę sporych rozmiarów, które mogą kosztować ponad 2000 zł.

Basen ogrodowy

Dmuchane

Pierwszy rodzaj to baseny ogrodowe dmuchane. Są one najtańsze, a zarazem najmniejsze. Oczywiście mogą z tego typu basenu korzystać dorośli, jednak trzeba mieć na uwadze, że są one raczej płytkie. Z pewnością skorzystają za to z nich dzieciaki. Niewątpliwym atutem jest w tym przypadku niska cena, która sięga kilkuset złotych. Tego rodzaju basen ogrodowy nie ma podłączeń wody do napełniania, pompy filtrującej itp. Woda w nim nagrzewa się szybko, a także nie ma problemu z jej wylaniem, gdyż nie jest jej wiele. Przy ograniczonym budżecie warto wybrać tego typu basen. Pozwoli na szybkie ochłodzenie się, jednak nie będziemy mogli w nim pływać. Minusem jest także to, że dno robi się śliskie, a woda szybko staje się zielona.

Rozporowe

Kolejnym rodzajem są baseny rozporowe do ogrodu. W tym przypadku dmuchany jest jedynie ich kołnierz, z kolei reszta lekko zwęża się ku górze, dlatego w miarę napełniania wodą, baseny same rozpierają podłoże. Ogrodowy basen rozporowy może mieć różne średnice i głębokości. Przeważnie jest tańszy niż stelażowe odpowiedniki. Szybciej się rozkłada, ale jest także przeważnie płytszy. Wygodnie się z nich korzysta i nie jest potrzebna żadna drabinka. Trzeba jednak uważać, jeśli jesteśmy posiadaczami zwierząt, gdyż basen może zostać przebity przez pazury kota czy psa.

Stelażowe

Jak wskazuje nazwa, ogrodowy basen stelażowy trzyma się na specjalnym stelażu. Przeważnie jest droższy i wyższy niż poprzednicy. Do większych modeli dołączana jest także specjalna drabinka. Korzystanie z takiego basenu jest bardzo wygodne, jednak rozstawia się go dłużej niż basen rozporowy. Idealnie sprawdzi się na upalne dni i mogą bez trudu korzystać z niego dorośli.

Dmuchane jacuzzi

Ostatnim rodzajem jest dmuchane jacuzzi ogrodowe. To stosunkowo nowy rodzaj basenu. Posiada pompę, która jednocześnie podgrzewa wodę i sprawia, że tworzą się bąbelki, jak w klasycznym jacuzzi. Minusem jest jednak to, że pompa jest dość głośna, a woda podgrzewa się powoli. Baseny ogrodowe tego rodzaju są także dość drogie, gdyż kosztują od 2 do 4 tysięcy złotych.

Jaki rozmiar wybrać?

Kolejnym dylematem jest to, jaki basen powinien mieć rozmiar. Pierwszą myślą jest często to, że najlepiej jest wybierać jak największe baseny. Warto jednak na chwilę się wstrzymać i przeanalizować kilka kwestii. Przede wszystkim powinniśmy realnie ocenić wielkość terenu oraz dodać co najmniej jeden metr na przestrzeń wokół samego basenu ogrodowego. Musimy pamiętać także o tym, że bardzo duży zbiornik będzie się długo napełniał. Przykładowo, basen ogrodowy o średnicy 4,5 metra może napełniać się ponad 3 godziny. Powinniśmy się także zastanowić, kto będzie korzystał z basenu i w jaki sposób.

Warto przemyśleć, czy będziemy w zbiorniku siedzieć z rodziną, czy chcemy pływać, czy jedynie się schłodzić, a może chcemy zapraszać gości na garden party. Wszystkie te czynniki będą mieć wpływ na ostateczny wybór odpowiedniego ogrodowego zbiornika.

Gdzie postawić basen?

Kolejną kwestią jest to, gdzie postawimy basen ogrodowy. Teren powinien być czysty i prosty i każdy chyba zdaje sobie z tego sprawę. Ważne jest to, że w basenie będziemy mieć dosłownie tony wody. Lekka pochyłość terenu może spowodować, że ten się bardzo przekrzywi. Nie ma odstępstw od reguły. Najczęściej wybieramy trawnik. Musimy mieć jednak na względzie to, że jeśli basen będzie stał długo w ogrodzie, trawa pod spodem z pewnością zgnije. To będzie zależne również od tego, czy pod basen podłożymy specjalną matę.

Odpowiednie ustawienie

Matę umieszcza się po to, aby później uniknąć czyszczenia zbiornika. Jeśli jednak stawiamy basen na około miesiąc czy dwa, może okazać się tak, że nie zniszczymy trawy. Wszystko ze względu na to, że słońce przechodzi przez jasne dno. Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie maty, być może będziemy musieli poczekać kilka miesięcy na to, by trawa odrosła. Pamiętajmy także o tym, że zbiornik musi być w słońcu, bo inaczej woda się nie nagrzeje. Otwory muszą być ułożone względem węża lub wylotu wody.

Zadbanie o czystość

Nie wystarczy kupić basenu ogrodowego, ustawić go i napełnić wodą. Musimy także zadbać o utrzymanie czystości w zbiorniku. Przeważnie do basenu dostaje się trawa lub ziemia, którą użytkownicy przenoszą na stopach. Możemy mieć również problem z różnego rodzaju pyłami z drzew. Łatwo się domyślić, że czyszczenie ręczne to syzyfowa praca. Pompa, która jest dołączana do basenów ogrodowych, także niewiele pomaga. Warto dokupić na początku specjalną miskę na stopy i postawić ją przed basenem w ogrodzie.

Poziom pH

Musimy kontrolować poziom pH wody. Sprawdzamy go za pomocą specjalnych papierków bądź zaawansowanych czynników. Możemy go swobodnie regulować, dosypując odczynniki pH+ lub pH-. W odpowiednim obliczaniu pomoże znajomość matematyki, chociaż basen powinien mieć dołączoną instrukcję, w której będzie podana jego pojemność w litrach.

Chlorowanie i zwalczanie alg

Jeśli mamy ustabilizowany poziom pH w naszym ogrodowym basenie, warto dodatkowo wodę ozonować lub chlorować. By to zrobić, musimy ubezpieczyć się w specjalne środki. Przeważnie są one dostępne w tabletkach. Ważne, aby tabletek nie wrzucać bezpośrednio do ogrodowego zbiornika, lecz do pływaka, który zwany jest także skimmerem. Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o basen w ogrodzie, jest zwalczanie alg, które pojawiają się w zbiorniku. Musimy również zadbać o zbijanie mikro zanieczyszczeń w większe grudy. Do tego celu także są przeznaczone specjalistyczne środki. Nie musimy jednak ich stosować, jeśli zaopatrzymy się w wielofunkcyjne tabletki, które łączą w sobie wszystkie niezbędne cechy lub w momencie, gdy wybierzemy lepszą pompę filtracyjną. Wtedy nasz basen stojący w ogrodzie będzie odpowiednio zabezpieczony.

Jaka pompa basenowa?

Ostatnia kwestia to pompa, w którą musimy wyposażyć basen stojący w ogrodzie. Pompa filtracyjna, która jest dołączana do zestawów, przeważnie na niewiele się zda. Wszystko ze względu na to, że ma małą wydajność, a papierowy filtr dość szybko się zapycha. To dlatego nasz basen się brudzi. Dobrą praktyką jest zakup większej pompy, która szybciej filtruje wodę, a dodatkowo sprawia, że dbanie o jej jakość jest łatwiejsze. Dobrym wyborem będzie pompa piaskowa.

Jak widać, basen w ogrodzie jest doskonałym pomysłem podczas upałów. Warto przemyśleć, który rodzaj zbiornika będzie odpowiedni do naszych potrzeb. Często będzie to zależne od budżetu, jakim dysponujemy oraz wielkości terenu.

Autor: www.baseny-materace.pl.

Komentarze