Bezpieczna instalacja elektryczna w domu - odkrywamy jej sekrety

Bezpieczna instalacja elektryczna w domuPrawidłowa działająca instalacja elektryczna powinna nie tylko umożliwiać swobodne użytkowanie wszystkich urządzeń w domu, lecz jednocześnie być maksymalnie bezpieczna dla użytkownika. O czym pamiętać, aby zyskać taki efekt? Oto kilka porad, które nam to ułatwią!

3 zasady bezpiecznego podłączania urządzeń AGD

1. Zanim zainstalujemy w domu nowe urządzenie elektryczne, upewnijmy się, że nasza instalacja jest przystosowana do jego podłączenia. W przeciwnym razie możemy spotkać się z sytuacją, gdy włączenie nowej pralki będzie powodować przygasanie światła w całym domu, a sytuacja ta na dłuższą metę może doprowadzić do trwałego uszkodzenia instalacji.

2. Jeśli przewody elektryczne ulegną uszkodzeniu (np. gdy przetniesz je podczas remontu) w żadnym wypadku ich nie naprawiajmy. Zamiast tego wymieńmy je w całości - w ten sposób zyskamy pewność, że instalacja działa prawidłowo i nie straci funkcjonalności z upływem czasu.

3. Nowoczesne urządzanie AGD i RTV co prawda są produkowane z troską o bezpieczeństwo użytkownika, jednak mimo to i tak wymagają uziemienia. Co się stanie, jeśli o tym zapomnimy? Może zdarzyć się tak, że w przypadku nawet drobnej awarii prąd zostanie przekierowany an ich obudowę – może nas zatem porazić.

Zastosujmy specjalne przewody

Kluczem do stworzenia bezpiecznej instalacji elektrycznej jest wykorzystanie wysokiej jakości akcesoriów. Jednym z nich są oczywiście kable elektryczne. Jeśli zależy nam na tym, aby instalacja spełniała najwyższe wymagania dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego, powinniśmy postawić na przewody niepalne, zwane również bezhalogenowymi, które zadbają o to, aby przepalony kabel nie stał się powodem pożaru całego domu.

Bezpieczna instalacja elektryczna w domu

Nie rezygnujmy z uziemienia!

Choć często się o nim zapomina, przede wszystkim w nowym budownictwie, uziemienie stanowi podstawowe zabezpieczenie domowej instalacji elektrycznej przed zniszczeniem. Nowe technologie stawiają na uziemienie w postaci metalowego zbrojenia fundamentu, które jest połączone z kablami ochronnymi PE. Okazuje się jednak, że bardzo często nie spełnia ono właściwie swojej roli - wszystko za sprawą folii izolacyjnej, która osłabia działanie uziemiające. Warto więc postawić na dodatkowe uziemienie w formie metalowego pręta czy rury.

Bezpieczna instalacja elektryczna w domu

W co wyposażyć rozdzielnicę, aby instalacja była bezpieczna?

Nie ulega wątpliwości, że prawidłowo zaplanowana rozdzielnica elektryczna w dużym stopniu wpływa na to, czy cała instalacja elektryczna w domu może zostać określona jako bezpieczna. Przede wszystkim warto ją wyposażyć w wyłącznik różnicowo-prądowy. Jak działa takie akcesorium? Przez ten niewielki element przepływa cały prąd wykorzystywany w domu. Gdy wykryje on w nim jakąkolwiek nieprawidłowość, od razu odcina główne zasilanie w domu. Dzięki temu wiemy, że w instalacji wystąpiła usterka i należy ją naprawić, aby móc dalej bezpiecznie korzystać z prądu. W ten sposób unikniemy także spaleniu urządzeń elektrycznych poprzez zbyt duże napięcie - zostanie ono odłączone zanim dojdzie do spalenia sprzętów.

Ocena: 5.0