Bezpieczny dom - co zrobić, by dziecko w domu było bezpieczne?

Bezpieczny dom dla dzieckaDzieci w wieku od 6 miesięcy do kilku lat są narażone w domu na wiele niebezpieczeństw. Raczkujące i uczące się chodzić maluchy często się przewracają, dlatego konieczne jest zabezpieczenie wszelkich ostrych krawędzi i twardych przedmiotów, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Nie można także zapomnieć o odgrodzeniu dostępu do schodów, z których nasza pociecha mogłaby spaść oraz o zakryciu gniazdek z prądem.

Jeśli w domu jest kominek, to również należy uniemożliwić maluchowi dostęp do niego. Pamiętajmy też o odpowiednim dostosowaniu zamykania szuflad i szafek, żeby nie dopuścić do przytrzaśnięcia palców.

Małe dzieci są bardzo energiczne i ciekawe świata. Koniecznie chcą wszędzie wejść i wszystkiego dotknąć. Niestety, maluchy w tym wieku nie zdają sobie jeszcze sprawy z wielu niebezpieczeństw, dlatego powinniśmy zadbać o jak najlepsze zabezpieczenia w domu, aby uchronić dziecko przed wypadkami. Różnego rodzaju zabezpieczenia do zamontowania w mieszkaniu, gdzie jest małe dziecko, są powszechnie dostępne. Ich wybór jest naprawdę ogromny. Sprawdź, jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo w domu i ogrodzie.

Dom bezpieczny, czyli... bezpieczne dziecko w domu

Niestety,  w typowym mieszkaniu na małe dziecko czyha sporo niebezpieczeństw. Należą do ich między innymi schody, okna czy gniazdka elektryczne. Jeśli mamy przydomowy ogród, to również w nim powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć pewne miejsca, aby dziecku nie stała się krzywda. Urządzając dom lub mieszkanie bezpieczne dla dziecka, zwróćmy uwagę na takie kwestie jak:

1. Okna i inne powierzchnie szklane

Okna trzeba przede wszystkim zabezpieczyć przed niepożądanym otwarciem przez dziecko. Może to bowiem doprowadzić nie tylko do przytrzaśnięcia rąk, ale i do bardzo poważnych wypadków takich jak na przykład wypadnięcie malucha z okna. Nie powinniśmy także ustawiać pod oknami mebli, aby dziecko nie było w stanie się wspiąć na parapet.

Jeśli to możliwe, warto też unikać dużych przeszkleń w mieszkaniu, ponieważ dziecko może wpaść na szybę i ulec urazowi. A jeśli już zdecydujemy się na przykład na przeszklenia w drzwiach pokojowych, wówczas koniecznie wybierzmy takie ze specjalnie wzmocnionego hartowanego szkła, które gdy pęknie pod wpływem uderzenia, nie rozpada się, dzięki czemu nie ma ryzyka skaleczenia odłamkami szkła.

2. Podłogi

Podłoga w mieszkaniu jest bardzo ważna nie tylko dlatego, żeby ochronić dziecko w razie upadku, ale też, by zapewnić mu komfort w czasie zabawy.

Unikajmy więc w pokoju dziecka, sypialni czy salonie kładzenia twardych śliskich płytek podłogowych. Znacznie lepszym wyborem będą przyjemne w dotyku, ciepłe, antypoślizgowe i amortyzujące upadki podłogi drewniane, różnego rodzaju panele i wykładziny. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą się wykładziny elastyczne lub korkowe. Z kolei kiepskim wyborem będą te dywanowe. Co prawda są one miłe w dotyku i ciepłe, jednak bardzo łatwo się brudzą i gromadzi się w nich mnóstwo kurzu. Będzie więc trudno utrzymać je w czystości. Nie są one też przyjazne małym alergikom.

3. Schody

Schody w domu, w którym mieszkają dzieci, nie powinny być ani kręte, ani strome. Kiedy nasze pociechy są jeszcze małe, wówczas konieczne jest zamontowanie zarówno u góry, jak i u dołu schodów specjalnej barierki. Gdy dziecko jest już w wieku przedszkolnym i samodzielnie wchodzi po schodach, koniecznie naklejmy na stopnie paski antypoślizgowe.

Bardzo ważne jest też zamontowanie na balustradzie specjalnych zabezpieczeń uniemożliwiających zjeżdżanie po niej.

4. Gniazdka elektryczne i włączniki

Zaślepki na gniazdka elektryczne to jedne z najważniejszych zabezpieczeń do domu, gdzie mieszka małe dziecko. Warto także poszukać w sklepach z artykułami dla dzieci lub marketach budowlanych specjalnych nakładek na włączniki światła, jeśli takowe znajdują się na wysokości osiągalnej dla naszej pociechy.

5. Kominki i inne urządzenia cieplne

Kominki czy różnego rodzaju piecyki do ogrzewania domu lub mieszkania mogą stanowić naprawdę duże zagrożenie dla zdrowia naszego dziecka. Jeśli ich nie zabezpieczymy, to istnieje ryzyko, że maluch się poparzy. Dlatego niezbędne jest ustawienie w bezpiecznej odległości od takich urządzeń specjalnych płotków, które uniemożliwią dziecku podejście do źródła ognia lub ciepła.

6. Ogród

Również w ogrodzie jest sporo miejsc niebezpiecznych dla dzieci. Pamiętajmy, aby koniecznie odgrodzić płotkiem miejsca, gdzie rosną rośliny z kolcami oraz rośliny o ostrych liściach. Ponadto bardzo roztropnie dobierajmy gatunki. Wśród popularnych letnich roślin rabatowych jest całkiem sporo gatunków trujących. Należą do nich na przykład tulipany, hiacynty, konwalie czy naparstnice.

Jeśli w ogrodzie znajduje się oczko wodne lub staw, konieczne jest jego opłotowanie, aby dziecko nie mogło samodzielnie przedostać się do wody.

Nie pozostawiajmy też nigdy w ogrodzie niezabezpieczonych narzędzi, nawozów i środków ochrony roślin. Kosiarki, nożyce, sekatory, motyki, węże do podlewania - te wszystkie sprzęty trzymajmy zamknięte w piwnicy, komórce ogrodowej lub specjalnej skrzyni. Najlepiej też całkowicie zrezygnować z syntetycznych nawozów oraz chemicznych preparatów ochrony roślin. Są to substancje toksyczne i bardzo niebezpieczne, z których wiele utrzymuje się na powierzchni roślin nawet przez kilka lub kilkanaście dni po zastosowaniu.

Wybieramy sprzęty i meble do domu bezpieczne dla dzieci

Sprzęty i meble przyjazne dziecku oraz pozostałych członków rodziny powinny być przede wszystkim wykonane z bezpiecznych nietoksycznych materiałów. Ponadto do pokoju dziecięcego powinniśmy wybrać meble bez kanciastych ostrych krawędzi, a w pozostałych pomieszczeniach należy zabezpieczyć odpowiednio wszystkie ostre kanty.

Warto także wykorzystać inne sposoby zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w domu takie jak:

  • ochraniacze meblowe na ostre kanty znajdujące się na wysokości głowy dziecka;
  • blokady na szafki i szuflady uniemożliwiające dziecku ich otwarcie;
  • niezbędne są również zaślepki do kontaktów elektrycznych;
  • unikajmy materiałów, w których gromadzi się dużo kurzu. Niestety, alergia jest bardzo powszechna wśród maluchów. Dlatego lepiej unikać wykańczania mieszkania gęstymi firanami lub zasłonami, a także kupowania mebli tapicerowanych mocno przyciągającymi kurz welurami i aksamitami.

Szczególnie ważne jest zabezpieczenie szafek z metalowymi czy szklanymi przedmiotami jak garnki, sztućce oraz zastawa stołowa, ale też sprzęty kuchenne takie jak blender czy sokowirówka. Priorytetem dla każdego rodzica powinno być również uniemożliwienie dziecku dostępu do miejsc, gdzie przechowujemy różnego rodzaju środki chemiczne na przykład preparaty przeznaczone do sprzątania. Oczywiście najlepiej trzymać je w górnych szafkach, gdzie dziecko na pewno nie będzie w stanie dosięgnąć. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wówczas należy szafki bardzo solidnie zabezpieczyć przed niepożądanym otwarciem. W tym przypadku warto nawet założyć w nich zamek.

Małe dzieci wyjątkowo intensywnie eksplorują otoczenie. Jest to ich sposób na poznawanie otaczającego go świata. Zabranianie dziecku zabawy nie jest więc najlepszym pomysłem - zamiast tego lepiej zabezpieczyć porządnie mieszkanie, co da naszemu maluchowi swobodę zabawy, a nam spokój i pewność, że dziecko jest bezpieczne. Bramki, płotki, zabezpieczenia do gniazdek elektrycznych czy na narożniki mebli są niedrogie, łatwe w montażu i powszechnie dostępne. Dzięki nim dziecko uniknie nie tylko nieprzyjemnych guzów i siniaków, ale przede wszystkim poważniejszych urazów.

Komentarze