Blaty kuchenne z kamienia - ponadczasowe piękno

Blat z kamieniaBlaty kamienne nie tylko są piękne, ale również funkcjonalne i wytrzymałe. Pasują do każdej kuchni - tej urządzonej tradycyjnie i nowocześnie.

Dobór odpowiedniego blatu kuchennego ma szczególne znaczenie, dlatego nie należy go lekceważyć. Blat daje przestrzeń roboczą, na której wykonuje się różne czynności związane z przygotowywaniem posiłków, dlatego powinien być nie tylko odpowiednio duży, ale również wykonany z właściwego materiału.

W sprzedaży można znaleźć szeroką gamę blatów kuchennych - od tych wykonanych z płyt laminowanych, poprzez blaty drewniane, a skończywszy na tych kamiennych. Dzisiaj dużym zainteresowaniem cieszą się w szczególności blaty z kamienia. Co warto wiedzieć na ich temat?

Blaty z kamienia - dlaczego warto wybrać je do kuchni?

Kamień jest materiałem od wieków towarzyszących człowiekowi. Wyjątkowo wytrzymały, trwały, odporny na czynniki zewnętrzne, a przy tym bardzo elegancki i stylowy. Z kamieni wykonuje się różne wykończenia i elementy wnętrz, ale stosowane są one z powodzeniem także na zewnątrz.

W domach i mieszkaniach kamień najczęściej spotykany jest w formie blatów kuchennych. To materiał zapewniający optymalne parametry techniczne i pasujący do wszystkich aranżacji kuchni - zarówno tych o stylu nowoczesnym, jak również tych tradycyjnie urządzonych.

Zalety blatów kamiennych:

  • wyjątkowa wytrzymałość i trwałość - są w stanie posłużyć na długi czas
  • odporność na wysokie temperatury i ogień - można ustawić na nich gorące naczynia
  • odporne na zachlapanie wodą - nie chłoną wody, chociaż niektóre rodzaje kamienia wymagają impregnacji
  • łatwe do utrzymania w czystości - można przygotowywać posiłki bezpośrednio na nich, na przykład ugniatać ciasta, a potem zmyć całość
  • dostępne w wielu wariantach kolorystycznych do wyboru - można łatwo dopasować je do wielu różnych aranżacji kuchennych w stylu nowoczesnym i tradycyjnym
  • możliwa renowacja - ewentualne rysy można usunąć przez polerowanie, a większe ubytki przez zastosowanie specjalnych past

W związku z tymi zaletami blaty kuchenne z kamienia są dzisiaj tak chętnie kupowane. Jak dobrać najlepszy model?

Blaty kamienne do kuchni - granit czy marmur?

Blaty z kamienia najczęściej wykonuje się z dwóch jego typów, a mianowicie z granitu oraz z marmuru.

Granit jest zdecydowanie najlepszym wyborem do kuchni, ponieważ jest trwalszy i bardziej odporny na czynniki zewnętrzne niż marmur. Nie oznacza to jednak, że marmuru nie powinno się stosować w kuchni - wymaga on jednak odpowiedniej impregnacji, ponieważ jest bardziej podatny na zaplamienia z wody oraz z substancji kwasowych, na przykład soku z cytryny.

Blaty kuchenne wykonane z granitu są naturalnie odporne na czynniki zewnętrze, między innymi na wodę i kwasy, dlatego nie trzeba ich impregnować. Producenci blatów tego rodzaju zalecają jednak impregnację, ponieważ znacznie ułatwia ona użytkowanie i czyszczenie blatów.

Czy blaty kuchenne z kamienia mają jakieś wady?

Przede wszystkim warto wskazać, że za blaty kamienne trzeba będzie zapłacić więcej niż za inne typy blatów kuchennych, na przykład blaty laminowane czy drewniane. Warto jednak pamiętać o tym, że blaty tego rodzaju są w stanie posłużyć na znacznie dłuższy czas, dlatego są inwestycją na lata.

Minusem blatów kuchennych z kamienia jest również ich dość duży ciężar, co powoduje, że wymagają one podbudowy z solidnych mebli kuchennych. Przy zakupie mebli gotowych warto sprawdzić, jaki jest ich udźwig, natomiast przy zamawianiu kuchni na wymiar należy zaznaczyć, że ma być ona uzupełniona o blaty kamienne.

Warto też wskazać, że nieodpowiednio użytkowany blat kamienny jest w stanie szybko stracić na uroku - mowa tutaj w szczególności o blatach marmurowych, dlatego najlepiej do kuchni wybierać blaty z granitu.

Gdzie zamówić blat kamienny do kuchni?

Aktualnie blaty kamienne do kuchni oferowane są przede wszystkim przez zakłady kamieniarskie, które działają na terenie całego kraju. Najlepiej udać się na miejsce osobiście i zapoznać się z różnymi ofertami, ponieważ każda odmiana kamienia jest nieco inna.

Autor: www.mariopablo.com.pl.

Komentarze