Buduar - pokój Pani domu. Jak urządzić współczesny buduar?

BuduarBuduar to jedyne pomieszczenie w osiemnastowiecznych francuskich pałacach, w których nie obowiązywała etykieta, a samo pomieszczenie było pozbawione typowego dla francuskich XVIII wiecznych pałaców blichtru i przepychu. Tajemnicze bardzo kobiece wnętrze budziło ciekawość i rozpalało wyobraźnię mężczyzn przez całe wieki. Czym tak naprawdę był buduar? I jak wygląda współczesny buduar oraz modny styl buduarowy?

Pierwsze buduary powstały we Francji w XVIII wieku, początkowo buduar był garderobą i pokojem kąpielowym znajdującym się pomiędzy salonem a sypialnią. Buduar powstał w czasach gdy o bieżącej wodzie można było tylko pomarzyć, więc kąpiel wymagała pomocy pokojówki, a damska odzież zajmowała bardzo dużo miejsca. Przechowywanie sukni z falbanami, gorsetów i ogromnych kapeluszy w sypialni było nie tylko niemożliwe a też niepraktyczne. Wytworne suknie gniotły się w szafach i zajmowały bardzo dużo miejsca. Ponadto ówczesne kobiety podczas zakładania takiej odzieży potrzebowały pomocy pokojówki, która ściskała i wiązała gorset. Panie traktowały poranną toaletę jako bardzo intymną czynność, którą chciały wykonywać w odrębnym pomieszczeniu z dala od wzroku ukochanego.

Czym jest buduar?

Buduar to pomieszczenie, które w XVIII wiecznej Francji było usytuowane pomiędzy sypialnią, a częścią dzienną pałacu. Kobiety po przebudzeniu podążały do buduaru wykonać codzienną toaletę. To właśnie w buduarze znajdował się osobisty pokój kąpielowy z piękną wolnostojącą wanną na ozdobnych nóżkach. Ponadto w buduarze znajdowała się kobieca garderoba oraz duże lustro i wytworna toaletka z flakonami perfum i innymi kosmetykami.

Tradycyjny buduar był multifunkcyjnym pomieszczeniem, z wyraźnym podziałem na funkcjonalne strefy. Wkrótce dwie pierwsze strefy kąpielowa i garderobiana zostały zepchnięte na drugi plan. Buduar stał się również - a może nawet przede wszystkim - kobiecym mini salonem, w którym znajdowała się wygodna kanapa z romantycznym obiciem, stolik kawowy z pięknymi krzesłami. A także osobista biblioteczka oraz sekretarzyk, w którym panie ukrywały miłosne listy i pamiętniki.

Tradycyjny francuski buduar był podzielony na kilka stref:

  • kąpielową, która najczęściej była osłonięta gustownym parawanem. W tej strefie znajdowała się wanna, porcelanowa misa do mycia oraz ekskluzywny porcelanowy dzbanek;
  • garderobianą - w buduarze znajdowała się garderoba, która często nie była oddzielona od osobistego salonu, dzięki czemu panie mogły się chwalić najpiękniejszymi strojami przyjaciółkom lub kusić zaproszonych adoratorów ekskluzywną bielizną przewieszoną przez drzwi od szafy, lub oparcie kanapy;
  • wypoczynku i relaksu, w której ustawiano wygodną stylową kanapę lub gustowny szezlong;
  • strefą stolika z pięknymi komfortowymi krzesłami, czyli miejscem do przyjmowania zaufanych gości, przyjaciółek, a także bliskiego sercu mężczyznę, który nie był jeszcze mężem;
  • rozwijania pasji - miejscem, w którym panie mogły oddawać się swojemu hobby. Najczęściej w buduarze stały sztalugi do malowania, znajdowały się akcesoria do wykonywania pięknych haftów lub maszyna do szycia itp. Często też damy niemające manualnych zdolności wstawiały do buduaru sztalugi lub inne akcesoria jako pretekst do spędzania czasu z dala od pałacowego zgiełku.

Jak ewoluował buduar na przełomie lat?

Buduar szybko z garderoby i pokoju kąpielowego przekształcił się w damski salonik, w którym osiemnastowieczne damy mogły odpocząć od etykiety i przepychu typowego dla osiemnastowiecznej kultury. W buduarze nawet największa dama mogła zdjąć ciężki kapelusz i poluzować gorset. Intymność buduaru szybko została doceniona przez ówczesne kobiety i pomieszczenie ewoluowało. W buduarach zaczęły pojawiać się wygodne kanapy, stolik kawowy i fotele, a także sekretarzyk i biblioteczka. Ówczesne kobiety urządzały buduary zgodnie z własnym gustem, sprowadzając do osobistych mini salonów luksusowe meble w romantycznym i bardzo kobiecym stylu. W tradycyjnych buduarach nie brakowało kobiecych i osobistych akcentów, gdyż było to jedyne miejsce w pałacu, którego aranżacja odzwierciedlała gust i osobowość jego właścicielki. W tym czasie inne pałacowe komnaty były urządzane zgodnie z panującym zwyczajem i modą. Aranżacja buduaru była bardzo kobieca, romantyczna i maksymalnie spersonalizowana. W pomieszczeniu tym nie brakowało osobistych akcentów, bibelotów i uroczych mebli, które w innej pałacowej komnacie mogłyby zostać uznane za przejaw kiczu i brak gustu.

Aranżacja XVIII wiecznego buduaru

XVIII wieczny buduar to jedno pomieszczenie, które za pomocą parawanu i mebli było podzielone na kilka funkcjonalnych stref:

Salon kąpielowy
Był jedyną strefą, która była oddzielona od innych. Jednak i ta strefa pozostawała integralną częścią pomieszczenia, a oddzielano ją najczęściej jedynie ruchomym parawanem lub gustowną kotarą.

Garderoba
Najczęściej znajdowała się na uboczu buduaru i przenikała do strefy wypoczynkowej i reprezentacyjnej. W buduarze obok garderoby najczęściej znajdował się manekin, gustowny wieszak na kapelusze i inne równie funkcjonalne co piękne przedmioty. Nieodzownym elementem wystroju każdego buduaru była urocza damska toaletka z lustrem i dużym blatem, na którym kobiety ustawiały perfumy w pięknych flakonach i inne kosmetyki w eleganckich opakowaniach. Dobrze oświetlona toaletka była ozdobą buduaru, a ustawione na niej kosmetyki podkreślały gust i prestiż (stan majątkowy) właścicielki pomieszczenia.

Część wypoczynkowa i reprezentacyjna
Często na środku buduaru była ustawiona wygodna sofa w kwiaty lub z innym damskim i romantycznym motywem. Sofa była granicą między strefą osobistą intymną a mini salonikiem dla zaufanych gości. Obok sofy najczęściej ustawiono niewielki bardzo ozdobny stolik i dwa lub trzy krzesła. W innej części buduaru znajdował się sekretarzyk z licznymi schowkami i luksusowe krzesło w romantycznym stylu oraz pikowany szezlong, a obok osobista biblioteczka oraz lampa umożliwiająca czytanie po zmroku.

Miejsce do rozwijania pasji
Było różnie usytuowane, w zależności od tego, co fascynowało właścicielkę buduaru, wyglądało inaczej i było usytuowane w innej części pomieszczenia. Zawsze jednak było pozostawione na widoku i stanowiło spójną całość z resztą aranżacji.

W osiemnastowiecznym buduarze panował artystyczny nieład, który komponował się z licznymi ozdobami, osobistymi pamiątkami. Miękkie poduszki ozdobne niedbale rzucone na kanapę i elegancki pled przewieszony przez oparcie sofy, podkreślały nieformalny charakter pomieszczenia.

W tradycyjnym buduarze wszystkie sfery przenikały się wzajemnie, tworząc wyjątkowo spójne prywatne wnętrze. Gustowne, kobiece wnętrze z dużo cieplejszą aranżacją niż ta, która panowała w salonie głównym. Buduar w takiej formie przetrwał aż do II wojny światowej, powojenna rzeczywistość raz na zawsze zmieniła buduary w pokoje gościnne lub inne bardziej potrzebne pomieszczenia.

Zapach buduarowych ścian

Cechą charakterystyczną buduaru był wyjątkowy aromat, który unosił się w pomieszczeniu. Ówczesne damy obficie spryskiwały się perfumami kilka razy dziennie. W osiemnastym wieku perfumy najczęściej były wyposażone w atomizery, które rozpylały perfumy na większej powierzchni niż współczesne spraye. Dlatego też w buduarze wszystkie ściany i meble były przesiąknięte zapachem perfum, a woń tego pomieszczenia wyczuwalna była w sypialni i salonie głównym.

Jakie współczesne pomieszczenia przejęły funkcję buduaru?

We współczesnym budownictwie buduar jako pomieszczenie typowo funkcyjne stracił rację bytu. Poszczególne funkcje buduaru zostały przejęte przez inne pomieszczenia, salon kąpielowy zastąpiła wygodna łazienka, garderoba jest najczęściej odrębnym pomieszczeniem lub znajduje się w sypialni, mini salonik został przeniesiony do salonu rodzinnego. Toaletka najczęściej znajduje się w sypialni lub zastępuje ją blat w łazience. Za czym więc mogą tęsknić współczesne kobiety? Za strefą relaksu, spokojnym miejsce wypoczynku, w którym będą mogły poczytać z dala od domowego zamieszania lub oddać się swojemu hobby.

Buduarowa aranżacja wnętrza

Jak urządzić współczesny buduar?

Współczesny buduar najczęściej nie jest odrębnym pomieszczeniem i znajduje się w sypialni lub garderobie jako jedna ze stref, rzadziej w łazience. Dzisiejsze pałace to najczęściej muzea a wielopokoleniowe wille spotykamy niezwykle rzadko, dlatego też zmieniła się funkcja buduaru. Kiedyś panie szukające odrobiny prywatności urządzały mini salon w buduarze. Współczesne panie domu mają do swojej dyspozycji salon, ekskluzywną kuchnię z jadalnią lub kącikiem jadalnianym. Współczesny buduar pełni jedynie funkcję azylu, samotni, w której można się ukryć po ciężkim dniu przed domowym zgiełkiem. Gdzie urządzić współczesny buduar? To zależy od tego, czy ma to być typowo damska przestrzeń, czy chcemy się nią dzielić z innymi domownikami.

Buduar w garderobie

Jeśli chcemy stworzyć kobiecy buduar, do którego nikt nie będzie zaglądał, swego rodzaju samotnię, w której naładujemy akumulatory i oddamy się ulubionym czynnościom, doskonałym miejsce będzie garderoba. Na urządzenie buduaru nie potrzebujemy wiele miejsca, wystarczy kilka metrów kwadratowych, na których zmieścimy niewielki stolik, szezlong lub mini kanapę i komodę, lub półkę na książki.

Urządzając buduar w garderobie, warto zadbać, o to by przestrzeń była przyjemna i oddzielona od garderoby. Nie trzeba od razu budować ścianek działowych, wystarczy udekorować ściany w buduarowej przestrzeni gustowną romantyczną tapetą lub przemalować je na inny kolor. Taki zabieg pomoże wydzielić odrębną strefę, a buduar nie będzie przypominał prowizorycznego pomieszczenia. Piękne tkaniny chwosty i falbanki to również elementy, które sprawią, że część garderoby stanie się wymarzony buduarem.

Jeśli marzysz o prawdziwym buduarze, w którym znajdziesz ukojenie po całym dniu, nie zapomnij poinformować rodziny, że to jest wyłącznie twoja przestrzeń. Taka, do której mogą wejść tylko zaproszone osoby.

Buduar w salonie

Buduar można również urządzić w najdalszym zakątku salonu i oddzielić go gustownymi kotarami, parawanem lub ażurową ścianką działową. W takim buduarze można w samotności wypić kawę, poczytać, ale o intymności i spokoju można zapomnieć. Buduar urządzony na tyłach salonu z pewnością będzie użytkowany przez wszystkich domowników i szybko stanie się jednym z najpopularniejszych zakątków domu. Dlatego też urządzając buduar z części salonu, zadbaj, żeby nie było w nim miejsca na więcej niż dwa krzesła, a jeśli ma to być przestrzeń tylko dla Ciebie ustaw jedno duże wygodne i bardzo eleganckie krzesło w stylu francuskim oraz niewielki stolik. W ten sposób tylko jedna osoba będzie mogła przebywać w buduarze.

Buduar w sypialni

Buduar w sypialni można urządzić wstawiając do sypialni gustowną toaletkę z ozdobnym lustrem i pięknym taboretem. Kolejnym elementem buduaru w sypialni może być duży elegancki i wygodny fotel i oraz niewielki stolik lub konsola, na której można położyć książkę lub postawić herbatę. Doskonałym rozwiązaniem będzie również lampa podłogowa tuż obok fotela, która umożliwi czytanie po zmroku.

Styl buduarowy we współczesnych wnętrzach

Styl buduarowy we współczesnych wnętrzach jest coraz popularniejszy i nie chodzi tu o aranżację typowego buduaru w nowoczesnym budownictwie. Styl buduarowy to doskonały sposób na ocieplenie nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, którym brakuje charakteru i domowego ciepła. W nowoczesnych aranżacjach styl buduarowy można wprowadzić za pomocą kilku detali. Doskonałym rozwiązaniem jest połączenie chłodnego minimalizmu z pięknymi romantycznymi elementami wystroju.

Styl buduarowy we wnętrzu

Do buduarowej aranżacji salonu można wkomponować niewielki uroczy stolik i trzy krzesła w stylu francuskim, obok postawić romantyczną lampę z abażurem w kwiaty wykończonym frędzlami lub falbaną. Piękna romantyczna rozeta na suficie i porcelanowy ekskluzywny żyrandol w romantycznym stylu również ociepli nowoczesne minimalistyczne wnętrze i doda mu charakteru. Współczesny styl buduarowy to zgrabne połączenie funkcjonalnej nowoczesności z romantycznymi pełnymi uroku dodatkami. W tym stylu dbałość o każdy szczegół ma kluczowe znaczenie.

Wnętrza urządzone w buduarowym stylu są dopracowane w najdrobniejszym detalu i zachwycają połączeniem minimalistycznej prostoty z wyszukanym stylem francuskim. Ten ostatni, choć pojawia się tylko jako dodatek i stanowi o wystroju całego wnętrza. Wybierając dodatki do stylu buduarowego, warto zwrócić uwagę na ich jakość i pochodzenie, gdyż nowoczesny styl buduarowy to połączenie ekskluzywnej elegancji z nowoczesnym funkcjonalizmem. Do stylu buduarowego z pewnością nie będą pasowały postarzane meble lub pomalowane farbą mleczną czy kredową. Styl buduarowy to francuska elegancja, subtelna i pełna klasy.

Komentarze