Nowoczesne domy - projekty, cechy, funkcjonalności

Nowoczesny domSłowo nowoczesność kojarzy się nam z byciem na czasie, podążaniem za nowatorskimi trendami i rozwiązaniami. To, co nowoczesne jest zwykle lepsze: wysokiej jakości, szybsze, bardziej wygodne w użytkowaniu.

Jeszcze kilka dekad temu dom traktowaliśmy jako mniej lub bardziej wygodne miejsce wypoczynku, spożywania wspólnych posiłków, niekiedy ciasne i niewygodne z wieloma wadami, ale własne.

Nowoczesne domy - czyli jakie?

Współczesne domy są odpowiedzią na indywidualne potrzeby przyszłych mieszkańców.

Rosnąca społeczna świadomość i odpowiedzialności za naszą planetę sprawiły, że od kilkunastu lat coraz większą popularnością cieszą się domy zasilane przynajmniej jednym źródłem odnawialnej energii. Inwestorzy po części w trosce o ekologię, a po części o własne finanse - coraz większą wagę przykładają do ważnej kwestii prawidłowego ocieplenia budynku.

Projekty domów nowoczesnych

Zwarta bryła
Nowoczesne domy charakteryzują się zwartą bryłą, która idealnie wpisuje się w minimalistyczny trend, a także sprawia, że budynek łatwiej jest ogrzać. Nowoczesna architektura wykorzystuje w maksymalnym stopniu światło i energię słoneczną. Bardzo często architekci łączą ze sobą kontrastujące materiały. Nowoczesne elewacje są połączeniem dużych szklanych powierzchni z naturalnym kamieniem czy betonem architektonicznym.

Projekty nowoczesnych domów są nie tylko designerskie, ich główną zaletą jest funkcjonalność. Duże szklane ściany powstają zatem ze szkła samoczyszczącego poprzez spalanie zanieczyszczeń pod wpływem promieni słonecznych, naturalną deskę coraz częściej zastępuje się kompozytową, która nie wymaga systematycznej konserwacji, kamienne i betonowe elewacje są impregnowane.

W ciągu kilku ostatnich dekad zupełnie zmienił się sposób myślenia o domu i jego funkcjach. Dawniej budowle wznoszono, kierując się głównie względami estetycznymi, jednak jak pokazała praktyka mocno zdobione fasady i wymyślne elementy dekoracyjne wymagały ciągłego odnawiania i czyszczenia. Nowoczesne domy są w maksymalnym stopniu bezobsługowe, a coraz częściej nawet samowystarczalne.

Ekologia
Rosnąca świadomość ekologiczna, proekologiczne przepisy prawa budowlanego i liczne kampanie społeczne sprawiły, że ekologia zawitała również do sektora budowlanego. Nowoczesne domy wykorzystują odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna, wiatr coraz popularniejsze i z roku na rok tańsze są pompy ciepła, rekuperatory, wymienniki ciepła, itp.

Technika dociepleń budynków sprawiła, że nowoczesne domy są energooszczędne. Dzięki temu, że wykazują znacznie mniejszą stratę ciepła, niż budowle wznoszone jeszcze dekadę temu są dużo tańsze w utrzymaniu. Na rynku budowlanym coraz większą popularnością cieszą się domy pasywne, w których roczne zużycie energii nie przekracza 15 kWh/m2, dla porównania przeciętna polska rodzina zużywa rocznie od 120 do 300 kWh/m2.

Funkcjonalność
Większość nowoczesnych domów jest wyposażona w systemy inteligentnego sterowania:

  • BMS,
  • IBMS,
  • IIBMS.

Umożliwiają one zarządzanie wszystkimi podłączonymi do systemu instalacjami i urządzenia na odległość. Jest to rozwiązanie, które na mniejszą skalę wprowadzają również producenci sprzętu AGD i RTV. Pralki sterowane za pomocą WiFi i smartfona, lodówki, a nawet inteligentne ekspresy do kawy, zmywarki czy piekarniki. Oczywiście zintegrowane systemy sterowania domem dają o wiele więcej możliwości takich jak automatyczne włączanie alarmu po zamknięciu drzwi, zasłonięcie rolet lub zasłon o określonej godzinie lub na żądanie, czy uruchomienie podłączonego do systemu odkurzacza. Dzięki systemowi smart dom można z dowolnej odległości od domu sprawdzić np. czy drzwi są zamknięte na klucz, a żelazko wyłączone. Ponadto można włączyć ogrzewanie tuż przed powrotem z pracy, zapalić światła, zrobić kawę, która będzie czekała wraz z posiłkiem z inteligentnego piekarnika, a nawet odkurzyć czy przewietrzyć mieszkanie.

Wnętrza szyte na miarę
Aranżacja nowoczesnego domu jest maksymalnie dopasowana do potrzeb i upodobań mieszkańców. Cechą charakterystyczną nowoczesnych wnętrz są maksymalnie spersonalizowane projekty, czyli "szyte na miarę". Zarówno kolorystyka, meble, jak i dodatki to odpowiedź na potrzeby i preferencje estetyczne mieszkańców. Są one najczęściej podzielone na strefy funkcyjne. Część dzienna to reprezentacyjno - robocza przestrzeń dla wszystkich mieszkańców, w której nie brakuje osobistych akcentów podkreślających osobowość i charakter mieszkańców. Część nocna to sypialnie, z dużym wygodnym łożem i różnymi miejscami do przechowywania rzeczy.

Muzealne wnętrza, które aranżowane jeszcze kilkanaście lat temu i składające się kilku wielofunkcyjnych pokoi powoli odchodzą w zapomnienie. Na ich miejsce pojawiają się przemyślane funkcjonalne aranżacje z meblami na zamówienie spełniającymi nawet najbardziej wygórowane oczekiwania klientów. Cechą charakterystyczną nowoczesnych aranżacji jest maksymalne wykorzystanie powierzchni do przechowywania przy jednoczesnym szacunku do wolnych dużych przestrzeni i zachowaniu dużej estetyki i dbałości o każdy szczegół.