Charakterystyka dostępnych parasoli ogrodowych - ułatwiamy wybór!

Parasol ogrodowyParasol ogrodowy, czy to trudny wybór? Teoretycznie nie, w praktyce jednak okazuje się,że jest sporo aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę. Najważniejsza jest rola, jaką spełnia parasol ogrodowy, czyli ochrona przed działaniem zbyt silnych promieni słońca, szczególnie w miejscach, gdzie nie zasiadamy po to, by się opalać. Konstrukcja wybranego parasola ogrodowego determinuje wygodę jego użytkowania, funkcjonalność, ewentualną mobilność, jak i estetykę ogrodowej aranżacji.

Parametry parasola ogrodowego

Parasol ogrodowy to wielkość stelażu oraz rozmiar czaszy, a dokładniej mówiąc średnica. Parametry te wybiera się między innymi w zależności od tego, ile osób jednocześnie będzie korzystało z takiej formy osłony przeciwsłonecznej. Niewielkich rozmiarów parasol może zapewnić cień jedynie nad stołem, ale niekoniecznie obejmie osoby przy nim siedzące. Z kolei ten, który będzie miał dużą średnicę, potrzebuje zdecydowanie większej przestrzeni w ogrodzie, a tym bardziej na tarasie.

Co więcej, dużych rozmiarów parasole ogrodowe muszą być zdecydowanie bardziej stabilne. Tutaj obowiązuje prosta zasada - im większy parasol, tym większa i cięższa jego podstawa, dla zagwarantowania bezpiecznego korzystania z niego, jak i wyeliminowania ryzyka przewrócenia się parasola, chociażby podczas wietrznej pogody. Z podstaw można wybierać między innymi betonowe lub granitowe, które należą do jednych z najbardziej stabilnych i trwałych. Nie nadają się jednak do przenoszenia. Atut mobilności posiadają za to podstawy wykonane z tworzyw, które napełnia się wodą. Jeśli parasol wraz z podstawą mają być przenoszone w różne miejsca lub zabierane na wakacyjne wyjazdy, takie rozwiązanie będzie najwygodniejsze. Wystarczy wylać wodę z podstawy, która na powrót staje się lekka i wygodna w przenoszeniu.

Konstrukcja stelaża parasola decyduje o jego funkcjonalności. Jeśli jest nieruchoma, za każdym razem parasol ogrodowy będzie zacieniał obszar o podobnej powierzchni. O wiele więcej możliwości pod tym względem oferuje parasol z łamanym stelażem, ponieważ można dowolnie regulować kąt ustawienia, tym samym uzyskując zacienienie pożądanych obszarów.

Wykonanie czaszy, głównie materiał, to kwestia trwałości na długi czas użytkowania, a także radzenia sobie z działaniem czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Jaki materiał sprawdza się najlepiej? Im lepszy jakościowo, tym droższy, ale wytrzymalszy. Wszystko zależy w dużej mierze od tego, jak często i w jakich warunkach będzie użytkowany parasol ogrodowy. Jeśli posłuży okazjonalnie do osłonięcia przed silnymi promieniami słońca, na przykład w trakcie spotkań ze znajomymi czy rodziną, a do tego będzie to konstrukcja składana, klasyczna tkanina spełni swoje funkcje.

Parasol, z którego korzysta się niemalże każdego dnia, nie tylko w porze letniej i podczas słonecznych dni, powinien być znacznie wyższy jakościowo. Tkanina musi być wodoodporna, najlepiej jasna, by kolor nie płowiał pod wpływem działania promieni słonecznych. Niekoniecznie dobrym wyborem są jaskrawe kolory, ponieważ przyciągają owady. Ciekawym rozwiązaniem są czasze, które można zdjąć i uprać. Poleca się także nylon spadochronowy, który jest trwały i podlega impregnacji.

Jak dbać o parasole ogrodowe

Niezależnie od tego, z jakiego materiału został wykonany parasol ogrodowy, jak i od jego konstrukcji, trzeba o niego odpowiednio zadbać, by posłużył możliwie długo. W końcu nikt nie ma ochoty co sezon kupować nowego parasola, tym bardziej jeśli jego zakup wiązał się z kosztami sięgającymi kilku tysięcy złotych.

Trwałość i estetyka drewna sprawia, że nierzadko wybiera się konstrukcje parasoli ogrodowych bazujące na tym naturalnym materiale. Drewno trzeba impregnować, regularnie konserwować i chronić przed wilgocią, by zachowało swoje walory. W okresie, gdy na dworze panują niskie temperatury, warto go przechowywać w suchym miejscu. W podobny sposób przedstawiają się zalecenia odnośnie pielęgnacji parasola wykonanego z metalu, poza impregnacją, której nie wymaga. W obydwu zaś przypadkach dobrze jest pamiętać o tym, by nie były to konstrukcje ażurowe, które mogą łatwo ulec zniszczeniu.

Parasole mogą występować w formie tych klasycznych, bez możliwości regulacji, jak i z funkcjonalnością, w postaci dowolnego ustawienia kąta czaszy. Do tego montowane do ściany lub bocznie, sprawdzające się głównie pośród aranżacji, które są luksusowe i ekskluzywne, a ich właścicielom zależy na unikatowej estetyce. Ostatnią propozycją są lekkie zadaszenia materiałowe - żagle, bardzo efektowne, ale zdecydowanie mniej praktyczne od poprzedników.

Znając mocne strony i słabe punkty poszczególnych parasoli ogrodowych, wskazówki odnośnie ich pielęgnacji, można wybierać się na zakupy.

Więcej informacji o parasolach ogrodowych można znaleźć pod adresem witryny internetowej https://bazkar.pl.

Ocena: 5.0