Chwastox - zwalcza chwasty na trawniku

ChwastyOtaczające domy, wypielęgnowane trawniki stanowią efektowną dekorację naszych posesji. Właściciele ogrodów dokładają wielu starań, aby ich trawniki były ozdobą otoczenia domu. Do zabiegów pielęgnacyjnych należą między innymi: regularne koszenie, nawadnianie czy nawożenie odpowiednimi preparatami. Niestety, nawet na najbardziej zadbanych trawnikach mogą się pojawić chwasty, które niekorzystnie wpłyną na wygląd i zdrowie traw ozdobnych.

Chwasty na trawnikach

Do chwastów szczególnie często ukazujących się na trawnikach - zaliczamy chwasty dwuliścienne.

Wśród nich możemy najczęściej wyróżnić:

  • koniczynę polną,
  • krwawnik pospolity,
  • mlecz polny,
  • rumianek pospolity,
  • rdest ptasi,
  • skrzyp polny,
  • babkę zwyczajną.

Chwasty dwuliścienne mogą skutecznie oszpecić trawnik oraz niekorzystnie wpłynąć na rozwój systemu korzeniowego traw ozdobnych. Te ekspansywne rośliny, rozwijając się pomiędzy trawami, ograniczają im dostęp do niezbędnych składników odżywczych i zasobów wody.

Na szczęście z chwastami możemy skutecznie walczyć przy pomocy środków chwastobójczych. Dobrym i skutecznym środkiem przeciwko chwastom dwuliściennym jest preparat marki Ziemowit - Chwastox TRIO 540 SL.

Chwastox TRIO 540 SL

Preparat Chwastox jest doskonałym środkiem chwastobójczym, pozwalającym na wyeliminowanie niepożądanych roślin z trawników, boisk i pól golfowych. Oferowany jest w formie koncentratu, z którego należy samodzielnie przygotować roztwór o odpowiednim stężeniu.

Do głównych składników preparatu należą: Mekoprop (24,31%), MCPA (16,20%) i Dikamba (3,24%). Dzięki połączeniu tych trzech składników, Chwastox wykazuje szerokie spektrum działania przeciwko chwastom dwuliściennym.

Chwastox Trio 540 SL możemy z powodzeniem zastosować, jeżeli na naszych trawnikach zaobserwujemy obecność takich chwastów jak: koniczyna polna, babka lancetowata, mlecz polny, mniszek pospolity, szczaw polny, babka zwyczajna i wielu innych.

Stosowanie Chwastoxu

Chwastox Trio 540 SL jest stosowany dolistnie w postaci oprysku. Po jego zastosowaniu, liście chwastów ulegają deformacji, a wzrost roślin jest zahamowany. W krótkim czasie chwasty ulegają całkowitej degradacji. Najlepszym okresem do zastosowania Chwastoxu jest czas wzmożonego wzrostu roślin, kiedy warunki pogodowe są najlepsze dla ich rozwoju. Takie warunki występują w okresie od wiosny do wczesnej jesieni i wspomagają działanie zastosowanego środka.

Preparat powinien być zastosowany na trawę niezbyt wysoką, najlepiej około tygodnia po skoszeniu trawnika. Kolejne koszenie powinno być przeprowadzone nie wcześniej niż po upływie 7 dni od wykonania oprysku. W jednym cyklu wegetacyjnym wskazane jest wykonanie najwyżej 2 oprysków środkiem chwastobójczym.

Przed przystąpieniem do stosowania preparatu należy odpowiednio się zabezpieczyć. Osoba wykonująca oprysk powinna posiadać maseczkę ochronną na twarz, okulary ochronne oraz rękawice, zapobiegające kontaktowi roztworu ze skórą. Podczas wykonywania oprysku zabronione jest spożywanie posiłków i picie. Rośliny ozdobne, rosnące w pobliżu trawnika, powinny zostać zabezpieczone na czas wykonania zabiegu.

Zastosowanie Chwastoxu pozwoli na posiadanie zadbanego trawnika, wolnego od niepożądanych roślin. Ułatwi nam również pielęgnację zieleni, umożliwiając pozbycie się chwastów - bez konieczności czasochłonnego plewienia trawnika.

Komentarze