Ciepłe kolory: zielony, żółty, pomarańczowy, czerwony

Ciepłe barwyCiepłe barwy są bardzo chętnie i często wykorzystywane podczas urządzania wnętrz. Najpopularniejsze ciepłe tonacje to zieleń, żółć, pomarańcz i czerwień.

Jakiś czas temu kolory ciepłe we wnętrzach zostały wyparte przez chłodne i neutralne szarości oraz biele, które traktowano jako bardzo bezpieczną bazą do dalszej aranżacji. Obecnie powoli powracamy do ciepłych barw, które sprawiają że wnętrza stają się przytulne i bardziej indywidualne. Zarówno dekoratorzy jak i światowy gigant w dziedzinie kolorystyki oraz twórca powszechnie używanej palety barw firma Pantone polecają ciepłe kolory ścian i mebli. Podobną tendencję możemy zaobserwować w najnowszych produktach znanych sieciówek z meblami i artykułami do domu. Czyżby nadszedł koniec mody na stonowane i bardzo bezpieczne skandynawskie i loftowe wnętrza?

Przytulnie czy ciasno?

Ciepłe barwy sprawiają, że pomieszczenie staje się przytulne, jednak na taką kolorystykę możemy sobie pozwolić jedynie w przypadku dużego metrażu. Malutkie pokoiki czy kuchnie wizualnie zmniejszy ciepły kolor ścian i mebli. Dlatego jeśli już decydujemy się na ciepłą paletę barw warto postawić na jasny lecz nie pastelowy (z pastelami w nadchodzącym czasie się żegnamy) odcień bananowy, żółty lub brzoskwiniowy i lakierowane meble, których połysk będzie obijał światło i wizualnie powiększy przestrzeń. Ponadto wszystkie odcienie beżów i kremów również nie "skurczą" powierzchni.

Które barwy zaliczmy do ciepłych?

Wiele osób ma problem z określeniem, które kolory są cieple a które zaliczamy do zimnych. Zasadniczo istnieją dwa podstawowe podejścia do określenia grup barw. Jedno z zastosowaniem koła kolorów, na którym ciepłe odcienie zaczynają się od pośredniej zieleni, poprzez żółcie, pomarańcze, czerwienie do różu.

Barwy ciepłe i zimne

W malarstwie natomiast uważa się, że wszystkie kolory które powstały z mieszanki dwóch podstawowych ciepłych barw, czyli żółtej i czerwonej, zaliczamy do ciepłej gamy. Oczywiście ilość żółtego lub czerwonego użyta do stworzenia danego koloru będzie decydować o tym czy bliżej mu do zimnej czy ciepłej barwy. Kierując się zatem drugim podziałem możemy śmiało się pokusić o stwierdzenie, że paleta ciepłych kolorów nie kończy się na różu, który jest ostatnim ciepłym kolorem na kole kolorów ale zalicza się do niej również soczyste fiolety, śliwki, brązy, beże, oliwkową zieleń itp.

Ciepłe kolory w aranżacji wnętrz

Kuchnia - jest pomieszczeniem, w którym najczęściej spożywamy posiłki, dlatego też warto wybrać jeden z ciepłych kolorów kojarzących się właśnie z jedzeniem. Za najlepszą barwę do kuchni uważa się soczystą czerwień, która pobudza apetyt i przywołuje w podświadomości smak soczystych i słodkich owoców. Oczywiście pomalowanie wszystkich ścian na czerwono może przytłoczyć i pomniejszyć wizualnie pomieszczenie. Jednak jedna ściana na wprost stołu kuchennego, czy też czerwona lakierowana zabudowa meblowa nie zepsują aranżacji, a zdecydowanie poprawią apetyt domownikom jednocześnie dodając im energii potrzebnej przez cały dzień.

Salon - jako pokój dzienny, w którym relaksujemy się i odzyskujemy siły po pracy i szkole może być pomalowany na żółto, pomarańczowo, modną mandarynkę lub fuksję. W przypadku dwóch ostatnich barw należy wziąć również pod uwagę gabaryty pomieszczenia i zastanowić się czy tak mocna kolorystyka nie będzie męcząca w codziennym życiu. Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie ciepła jednak subtelna baza: kremowy, beżowy a nawet dobrze już nam znany popiel na większości ścian (który mimo że jest zimną barwą doskonale komponuje się z ciepłymi) i tylko jedna lub dwie ściany z mocnym akcentem kolorystycznym.

Sypialnia - dla większości osób jest jedynym pomieszczeniem, w którym po trudach całego dnia mogą odpocząć, wyciszyć się zapaść w błogi sen. Dlatego też ciepłe kolory w sypialni są w niej jak najbardziej wskazane, jednak te stonowane np. beże, kawa z mlekiem itp. Miłośnikom luksusowych wnętrz radzimy większość ścian pomalować na jeden z wymienionych kolorów i uzupełnić aranżację głębokimi odcieniami czekoladowego brązu, ciemnego miodu lub brudnego złota.

Korytarz jest na ogół pierwszym pomieszczeniem które widujemy wchodząc do domu, wychodząc z sypialni czy łazienki, jest jednocześnie tą częścią domu przez którą przechodzimy wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego też dekoratorzy wnętrz uważają że powinien być utrzymany w neutralnej, niemalże niewidzialnej kolorystyce. W tym pomieszczeniu zatem doskonale sprawdzą się ciepłe odcienie oliwkowej zieleni i bananowy żółty, tym bardziej że większość korytarzy ze względu na oszczędność przestrzeni ma raczej skromne wymiary i nie warto ich jeszcze pomniejszać.

Komentarze