Co brać pod uwagę, wybierając pompę ciepła?

Pompa ciepłaRozwiązaniem grzewczym, którego popularność jest coraz większa są pompy ciepła. Początkowo montowane były wyłącznie w nowych budynkach. Dzisiaj stanowią jedno z częściej wybieranych rozwiązań w przypadku termomodernizacji również tych obiektów, które istnieją już od wielu lat. Decydując się na pompę ciepła, należy pamiętać, aby podczas jej wyboru uwzględnić kilka istotnych kwestii. Zobaczmy, co ma największe znaczenie.

Czym jest zapotrzebowanie energetyczne budynku?

Decydując się na zamontowanie pompy ciepła w domu, należy pamiętać, że urządzenie musi być dobrane tak, aby zapewniało komfort termiczny mieszkańcom niezależnie od tego, jakie warunki temperaturowe panują na zewnątrz. Osoba odpowiedzialna za projekt instalacji cieplnej i dobór urządzenia powinna uwzględnić przede wszystkim zapotrzebowanie energetyczne budynku. To parametr, który zawsze podawany jest w kW. Przekazuję informację na temat tego, jaka ilość ciepła powinna być dostarczona do budynku, aby pokryć ewentualne straty związane zarówno z wentylacją, jak i przenikaniem ciepła przez okna i drzwi. Dokumentem, po który należy sięgnąć jest także charakterystyka energetyczna budynku. Jeśli chcesz na ten temat dowiedzieć się więcej, wejdź na https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/blog/dobor-pompy-ciepla-do-nowego-i-modernizowanego-domu-na-co-zwrocic-uwage/.

Jaka instalacja centralnego ogrzewania jest stosowana w budynku?

Decydując się na zastosowanie pompy ciepła, należy uwzględnić również rodzaj ogrzewania, jakie ma być zamontowane. Warto pamiętać, że urządzenia te sprawdzają się najlepiej w przypadku ogrzewania płaszczyznowego. Nie oznacza to, że nie mogą współpracować z grzejnikami, na które jednak decyduje się najwięcej osób. Co istotne, wydajność odbiorników uzależniona jest w dużej mierze od tego, jaką temperaturę chcemy utrzymać w pomieszczeniu. Wybierając dostawcę pomp ciepła, należy zadbać o to, aby postawić na naprawdę rzetelną firmę. Tylko taka gwarantuje bowiem odpowiedni dobór urządzenia. W przeciwnym razie zastosowana pompa może w danym przypadku sprawdzić się dość kiepsko.

Komentarze