Co lepsze: ogrzewanie gazowe czy pompa ciepła?

Ogrzewanie domuNa współczesnym rynku grzewczym widzimy walkę o dominację między nowymi technologiami a sprawdzonymi sposobami ogrzewania domu. Jednym z najpopularniejszych źródeł ciepła jest obecnie gaz, natomiast pompy ciepła, jako innowacyjne rozwiązanie, stają się już nie tylko atrakcyjną alternatywą, ale realnym konkurentem tradycyjnych rozwiązań. Wielu inwestorów zastanawia się co wybrać do nowego bądź modernizowanego domu. Samych wariantów pomp ciepła i ogrzewania gazowego jest co najmniej kilka. Na potrzeby porównania, przeanalizujemy najpopularniejsze z nich, czyli powietrzne pompy ciepła oraz kondensacyjne kotły gazowe.

Koszty eksploatacyjne i inwestycyjne

To, na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności to kwestie finansowe. Na pierwszy rzut oka pompy ciepła pod tym względem wypadają niekorzystniej niż kotły gazowe. Jednak analizując ich specyfikę dokładniej, przekonamy się, że jest odwrotnie.

Samo urządzenie grzewcze w postaci pompy ciepła jest 2-3 krotnie droższe niż kotły gazowe. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli chcemy ogrzewać dom gazem, konieczne jest zrobienie drogiego przyłącza. Przy niekorzystnej infrastrukturze może to wywindować koszty inwestycyjne na znacznie wyższe poziomy. W skrajnych przypadkach robienie przyłącza jest nieopłacalne. W takiej sytuacji należy zdecydować się na dzierżawę bądź zakup butli z gazem płynnym. To generuje dodatkowe koszty. W efekcie cena pompy ciepła z montażem firmy Seizen SHIZEN nie musi być wcale wyższa niż inwestycja w ogrzewanie gazowe.

Warto poruszyć również same koszty eksploatacyjne. Pompa ciepła to obecnie najtańsze źródło ciepła do domu. Koszt wytworzenia 1 kWh energii cieplnej może być nawet dwukrotnie niższy niż w przypadku ogrzewania gazowego.

Do tego należy dodać niestabilność ceny gazu, co wyraźnie widać w ostatnich miesiącach. Pompa ciepła powietrze woda jest pewniejszą inwestycją, tym bardziej, że możemy obniżyć koszty jej eksploatacji za pomocą fotowoltaiki. Poprzez dofinansowania i dotacje, możemy obniżyć również koszty inwestycyjne.

Montaż i obsługa

Jak działa pompa ciepła? Zarówno pompy ciepła, jak i kotły gazowe są urządzeniami bezobsługowymi. Parametrami ich pracy można sterować z poziomu urządzeń mobilnych, co jest dużym ułatwieniem przy natłoku codziennych obowiązków. Oba rozwiązania mogą współpracować z ogrzewaniem podłogowym, które jest charakterystyczne dla nowych budynków.

Pod względem montażu, należy wyróżnić pompy ciepła monoblokowe, które składają się wyłącznie z jednostki zewnętrznej. W taki sposób oszczędzamy miejsce wewnątrz budynku. W przypadku ogrzewania gazowego musimy się liczyć z koniecznością wygospodarowania wolnej przestrzeni w kotłowni. W tym wariancie, montaż pompy ciepła jest najatrakcyjniejszy.

Ekologia

Coraz ważniejszym czynnikiem determinującym wybór źródła ciepła do domu jest ekologia. Wynika to z rosnącej świadomości ekologicznej oraz zaostrzanych norm emisyjnych. Pod tym względem pompy ciepła wypadają znacznie korzystniej. Każda pompa ciepła to odnawialne źródło energii charakteryzujące się zerową emisją lokalną. Gaz jest paliwem kopalnym i pod tym względem nigdy nie zbliży się do nowoczesnych technologii. Spalany gaz zawsze będzie emitował szkodliwe substancje do atmosfery.

Podsumowanie

Powyższe czynniki to tylko główne obszary, które należy porównać przed wyborem źródła ciepła do domu. W rzeczywistości jest ich znacznie więcej. Dla przykładu coraz większa liczba klientów decyduje się na pompy ciepła z powodu bezpieczeństwa. W kotłach gazowych występuje proces spalania paliwa kopalnego, co w mniejszym lub większym stopniu jest związane z zagrożeniem wybuchem. Pompa ciepła pod tym względem jest całkowicie bezpieczna.

Na obecną chwilę pompa ciepła jest stabilniejszym i pewniejszym źródłem ciepła. Dlaczego? Należy wziąć pod uwagę nie tylko wahania cen gazu, ale również obostrzenia emisyjne, które z każdym rokiem są coraz surowsze. Być może za kilka lat będziemy mogli ogrzewać domy wyłącznie odnawialnymi źródłami energii. Wybierając dzisiaj pompę ciepła, mamy pewność, że nie będziemy przymuszeni do zmiany sposobu ogrzewania przez wiele kolejnych lat.

Komentarze