Co należy wiedzieć o montażu pompy ciepła?

Montaż pompy ciepłaMontaż pompy ciepła jest jednym z kluczowych procesów podczas termomodernizacji domu. Dzięki właściwej instalacji urządzenia można zadbać o finanse związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego czy prawidłowy przebieg późniejszych prac serwisowych. Jak wygląda montaż pompy ciepła i ile trwa cały proces?


Montaż pompy ciepła - co należy wiedzieć?

Nie od dziś wiadomo, że pompy ciepła stanowią dobrą alternatywę dla kotłów gazowych lub modeli zasilanych tradycyjnymi paliwami stałymi. To efektywne urządzenia, które dbają o środowisko naturalne, oraz o domowy budżet. Aby zakupiona pompa ciepła spełniała wszystkie najważniejsze funkcje, powinna być odpowiednio zamontowana i dostosowana do warunków gospodarstwa domowego.

Co warto wiedzieć o montażu pompy ciepła? Przed wyborem odpowiedniego urządzenia i jego instalacją, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • rodzaj sprzętu - przed założeniem niektórych egzemplarzy niezbędne są np. dodatkowe odwierty, które mogą wpłynąć na całkowity koszt inwestycji;
  • potrzebne uprawnienia - wiele urządzeń wymaga od instalatora posiadania odpowiednich certyfikatów, poświadczających przeszkolenie w zakresie zakładania instalacji grzewczych.

Nie bez znaczenia pozostaje też lokalizacja pompy ciepła, która uzależniona jest od specyfiki urządzenia - zarówno jednostka zewnętrzna, jak i wewnętrzna powinny znajdować się na odpowiedniej wysokości nad ziemią oraz we właściwej odległości od ściany. Prawidłowe umiejscowienie sprzętu powinno zapewnić użytkownikom łatwy dostęp do panelu sterowania i bezproblemowe serwisowanie oraz gwarantować optymalną pracę urządzenia i niwelować generowany hałas.

Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła w domu? Skorzystaj z oferty Immergas Polska i zyskaj pięcioletnią gwarancję na wydajne urządzenie grzewcze. Sprawdź szczegóły oferty: https://www.immergas.pl/

Ile trwa montaż pompy ciepła?

Montaż pompy ciepła nie trwa długo i uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju urządzenia - w większości przypadków może trwać od jednego do trzech dni. Warto jednak pamiętać o tym, że proces ten może znacząco się wydłużyć, jeżeli przed założeniem instalacji musisz wykonać ekspertyzę geotechniczną lub zrobić dodatkowy remont domu - budynek powinien być przystosowany do zakupionej pompy ciepła.

Na czas montażu urządzenia wpływa także panująca pora roku. Zakładanie instalacji w miesiącach zimowych może znacząco się wydłużyć i generować dodatkowe koszty. Dlatego na instalację pompy ciepła warto zdecydować się wiosną lub latem, gdy wezwany fachowiec nie będzie musiał zmagać się ze zmienną pogodą czy raptownie spadającą temperaturą.

Warto wiedzieć:

Niektóre modele pomp ciepła można zamontować samodzielnie, jednak w przyszłości może to prowadzić do zwiększonej awaryjności urządzenia.

Montaż pompy ciepła - koszt

Na koszt związany z zakładaniem pompy ciepła wpływa wiele czynników - zarówno cena urządzenia, jak i rodzaj użytej instalacji grzewczej oraz metraż domu. Podczas ustalania ostatecznego budżetu inwestycji warto uwzględnić wydatki związane z pracą specjalisty, posiadającego stosowne uprawnienia i zajmującego się na co dzień montażem sprzętów grzewczych.

Warto pamiętać, że odpowiednio założona pompa ciepła zapewnia długą i nieprzerwaną pracę przez kilkadziesiąt lat. Jednorazowy koszt instalacji wraz z zakupem urządzenia może wynieść od 15 do 60 tys. złotych, co może dla wielu osób stanowić spory wydatek.

Pamiętaj:

Osoby decydujące się na montaż pompy ciepła mogą starać się o dodatkowe dofinansowanie (np. z Programu Czyste Powietrze), dzięki któremu koszty związane z termomodernizacją domu zostaną obniżone.

Montaż pompy ciepła nie jest skomplikowany, jednak niekiedy wymaga obecności wykwalifikowanego instalatora. Koszty związane z zakładaniem jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej zwracają się po kilku latach użytkowania, a odpowiednio serwisowane zapewniają nieprzerwaną pracę przez wiele lat. Postaw na efektywną pompę ciepła i spraw, aby wydatki związane z ogrzewaniem domu zmniejszyły się z dnia na dzień.

Komentarze