Co powinieneś wiedzieć o budownictwie szkieletowym?

Dom szkieletowyBudowa domów szkieletowych cieszy się coraz większą popularnością w Polsce. Wielu inwestorów przekonuje szybki czas realizacji inwestycji oraz niewielkie koszty. Warto mieć podstawową wiedzę odnośnie specyfiki tego rodzaju budownictwa, dlatego zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Projekt budynku

W technologii szkieletowej bardzo ważną rolę odgrywa sam projekt budynku. Niezmiernie ważne jest dokonanie precyzyjnych pomiarów na działce i odpowiednie zaplanowanie położenia budynku. Kluczowe dla stabilności i wytrzymałości konstrukcji jest wyznaczenie osi budynku. Kolejnym ważnym elementem jest dobre zaprojektowanie przebiegu instalacji. Warto tutaj dodać, że w przypadku budowania w technologii szkieletowej te kwestie muszą być dokładnie ustalone na samym początku i ciężko jest je później modyfikować. Wynika to z tego, że tego rodzaju budynki powstają najczęściej z gotowych prefabrykatów. W takiej sytuacji każda zmiana jest bardzo problematyczna.

Jak powstaje dom szkieletowy?

Budowa domów szkieletowych rozpoczyna się oczywiście od przygotowania fundamentów. Jest to jedyny element mokry podczas całej budowy. Warto wiedzieć, że ze względu na to, że konstrukcja szkieletowa jest znacznie lżejsza niż tradycyjne mury, to fundamenty nie muszą być tak szerokie. Następnym etapem jest przygotowanie wyprowadzeń dla instalacji. Kolejny krok to montaż ścian. Tak jak już pisałam wcześniej, są one najczęściej przygotowane w postaci gotowych prefabrykatów. Są to całe ściany tworzone z dużą dokładnością, w fabryce według przygotowanego projektu. Dzięki temu budynek można postawić w zaledwie kilka dni. Innym rozwiązaniem jest stawianie ścian z pojedynczych elementów na placu budowy, jest to jednak zdecydowanie bardziej czasochłonne. Aby dowiedzieć się więcej, o ważnych aspektach podczas budowy domów szkieletowych można wejść na stronę: http://siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/strefaeksperta/wazneelementy-wykonawcze-w-budynkach-w-technologii-szkieletowej.

Właściwości domów szkieletowych

Domy szkieletowe cechują się niską pojemnością cieplną, co oznacza, że szybko się nagrzewają i wychładzają. Warto też wiedzieć, że mają one bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej dźwięków powietrznych. Trzeba tu jednak przyznać, że izolacyjność dźwięków udarowych jest na niższym poziomie niż w przypadku budynków murowanych.

Ocena: 4.9

Komentarze