Co siejemy w lutym?

KiełkowanieW lutym przychodzi czas na pierwsze wysiewy w roku. Ten miesiąc charakteryzuje się zauważalnym wydłużeniem dnia (pod koniec lutego jest średnio o dwie godziny więcej słońca niż było podczas pierwszych dni tego miesiąca) oraz ociepleniem, co prowadzi do stopniowego ożywienia przyrody. W tym artykule dowiesz się co siejemy w lutym oraz jak to zrobić, by uzyskać najlepsze efekty.

Jakie warzywa wysiewamy w lutym?

Kiełki

W porze zimowej dostęp do naturalnych witamin zawartych w świeżych warzywach jest ograniczony. Dobrze jest wtedy spożywać kiełki roślin, w których znajdziemy ogromne źródło witamin i minerałów. Kiełki dostępne są niemal we wszystkich sklepach, jednak nie są tak wartościowe jak te wyhodowane w domu.

Nasiona

Jakie nasiona na kiełki?

Do wysiania należy używać wyłącznie wysokiej jakości nasion przeznaczonych specjalnie na kiełki. Zwykłe nasiona, które możemy kupić w markecie lub sklepie ogrodniczym, zawierają trujące środki konserwujące i można je hodować wyłącznie w gruncie! Kupując specjalne nasiona z hodowli organicznej mamy pewność, że nasze kiełki będą wolne od chemicznych środków konserwujących i pestycydów.

Jak hodować kiełki?

Jest to niezwykle proste, jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Po zakupie odpowiednich nasion pamiętaj o wypłukaniu ich w letniej, przegotowanej wodzie. Następnie należy odpowiednio długo namaczać nasiona na kiełki. Drobne nasiona moczymy około pięciu godzin, natomiast te większe mniej więcej jedenaście.

Po tym czasie ponownie płuczemy nasze nasiona i odstawiamy w półcieniste miejsce na około pięć dni. Pamiętajmy, że nie należy hodować kiełek na mocno oświetlonym parapecie, ponieważ zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do pojawienia się pleśni! W okresie kiełkowania należy płukać nasiona dwa do czterech razy dziennie i odsączać nadmiar wody. W celu zmaksymalizowania efektów należy zadbać o to, by wszystkie nasiona miały pełen dostęp do tlenu.

Kiełki

Jeżeli widzimy, że większość nasion już wykiełkowała, przebieramy je w celu usunięcia łupinek oraz tych nasion, które nie zdążyły się otworzyć. Kiełki najlepiej spożywać od razu, jednak możemy przechowywać je w lodówce do siedmiu dni (pamiętajmy o dokładnym osuszeniu!).

Hodowla kiełków - w jakich naczyniach najlepiej je uprawiać?

Najlepszym wyborem będzie zakup kiełkownicy, która jest do tego specjalnie przeznaczona. Na rynku możemy kupić kiełkownice szklane, plastikowe lub ceramiczne. Jeżeli lubimy rozwiązania "zrób to sam" możemy wyhodować nasze kiełki w słoiku, lnianym woreczku lub na sitku od herbaty. Każdy sposób jest dobry dla uzyskania pysznych i zdrowych kiełków!

Sianie warzyw w lutym

Warzywa z rozsady

Luty to najlepszy czas na rozpoczęcie wysiewu warzyw z rozsady. W połowie tego miesiąca możemy siać wczesne odmiany kalarepy, sałaty, kalafiora, pomidorów, selera, kapusty cebuli oraz bobu. Nasiona tych warzyw wysiewamy w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych ziemią kompostową, która kilka dni wcześniej przechowywana była w domu w celu jej ocieplenia. Jeżeli nie posiadamy takiej ziemi, możemy kupić w sklepie specjalną ziemię do wysiewu nasion. Tak wysiane nasiona przykrywamy ziemią, a następnie folią (ograniczamy w ten sposób parowanie wody) i kładziemy na parapecie, gdzie świeci najwięcej słońca. Staramy się przez cały czas utrzymywać temperaturę na poziomie 21°C i spryskiwać ziemię letnią wodą. Należy pamiętać, że nasiona selera hoduje się w ciemności - zamiast przykrywania folią, możemy użyć w tym celu jakiegoś nieprześwitującego wieczka. Kiełkowanie selera trwa około trzech tygodni. Jeżeli pod koniec lutego ziemia już trochę odmarzła, możemy w niej posadzić wczesne odmiany rzodkiewki, marchwi, szpinaku lub kopru. Te warzywa należy sadzić w niskich tunelach foliowych!

Sadzenie kwiatów w lutym

Jakie kwiaty siejemy w lutym?

Większość roślin jednorocznych sadzi się właśnie w lutym. Do doniczek sadzimy takie kwiaty jak werbena, szałwia błyszcząca, petunia ogrodowa, lobelia czy lewkonia. Uprawę tych kwiatów prowadzimy podobnie jak wyżej wspomniane warzywa - przykrywamy doniczki lub skrzynki folią, kładziemy w jasnych, wolnych od przeciągów pomieszczeniach i utrzymujemy temperaturę pokojową. Jedyną różnicą jest to, że nie przykrywamy nasion kwiatów ziemią, tylko delikatnie je wciskamy deseczką lub dłonią.

Za pomoc w przygotowaniu artykułu dziękujemy firmie Green Solutions, zajmującej się usługami ogrodniczymi - projektowaniem, zakładaniem i pielęgnowaniem ogrodów (greensolutions.com.pl).

Komentarze