Co sprawdzić przed zakupem drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego?

Drzwi wejścioweDecyzja o zakupie drzwi zewnętrznych jest jedną z najbardziej odpowiedzialnych, jakie musimy podjąć w trakcie budowy naszego domu. W końcu to nasza wizytówka, nie tylko przedmiot, ale i miejsce powitania zaproszonych i nieproszonych gości. Na jakie cechy drzwi zwrócić uwagę, aby postanowienie o ich kupnie było przemyślane i rozważne?

Wymiary

O szerokości otworu drzwiowego powinniśmy zadecydować już na etapie akceptacji projektu. Nie mamy tutaj całkowitej dowolności. Przepisy nakazują, by ościeżnica przynajmniej 90 centymetrów szerokości i 200 centymetrów wysokości. Dlaczego to takie ważne? To wymiary, które pozwalają na swobodne przejście osobom poruszającym się na wózku. Wymiary drzwi warto również brać pod uwagę wybierając, czy będą one otwierać się do środka czy na zewnątrz. Gdy zdecydujemy się na tę drugą opcję, musimy zadbać o odpowiednią powierzchnię podłoża. Nie możemy przecież doprowadzić do sytuacji, w której drzwi wejściowe "wiszą" ponad schodami.

Wygląd

Kolejny aspekt to estetyka. Powinniśmy wziąć pod uwagę, jak drzwi zewnętrzne będą komponować się z innymi elementami domu: oknami, elewacją, drzwiami garażowymi czy samą bryłą budynku. Zwróćmy uwagę nie tylko na kolorystykę, ale też kształt, zdobienia i oszklenie. O wszystkich tych elementach oczywiście w znacznej mierze decyduje materiał, z jakiego drzwi zostały wykonane.

Szczelność

W przypadku drzwi wejściowych do domu jednorodzinnego rozróżniamy dwa rodzaje szczelności: termiczną i akustyczną. Wysoki poziom tej pierwszej zapewnia, że zimne powietrze z zewnątrz nie przedostaje się do środka budynku. Może do tego dochodzić przez szczeliny znajdujące się między drzwiami a ścianą lub wewnątrz drzwi. Niedostateczna szczelność może zniweczyć cały wysiłek podejmowany na rzecz ogrzania domu! Oprócz tego ważna jest odpowiednia izolacja od dźwięków pochodzących z ulicy. Modele drzwi różnią się od siebie poziomem przepuszczalności, ale większość z nich nieznacznie ogranicza napływ dźwięków.

Antywłamaniowość

Chyba najważniejsze w przypadku drzwi zewnętrznych jest to, w jakim stopniu odstraszają one złodziei i jak dobrą stanowią przed nimi barierę. Ten parametr jest zależny przede wszystkim od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Może nim być stal, drewno, PCV lub włókno szklane. Nie bez znaczenia jest też zastosowana technologia zamka - te najskuteczniejsze są oczywiście zdecydowanie droższe od standardowych.

Dobrej jakości drzwi wejściowych zapewniają bezpieczeństwo, świadczą o właścicielu domu i pomagają zachować komfort cieplny. Nie warto na nich oszczędzać!