Co warto wiedzieć o dachówce ceramicznej?

Ceramiczna dachówkaDachówka ceramiczna to jeden z najstarszych rodzajów pokryć dachowych. Cechuje ją klasyczny, szlachetny wygląd i duża wytrzymałość. Co warto wiedzieć o dachówce ceramicznej?

Jak powstaje dachówka ceramiczna?

Dachówki ceramiczne produkowane są od wieków. Podstawowy "przepis" na dachówkę tego rodzaju pozostaje wciąż taki sam, choć z biegiem czasu proces ten był unowocześniany i ulepszany. Podstawowymi surowcami, z jakich powstaje dachówka ceramiczna, jest glina z domieszką składników uszlachetniających. Taka masa formowana jest w dachówki o różnych kształtach. Jednym z typów dachówek jest dachówka holenderka - po jej ułożeniu uzyskujemy niezwykle popularny, falowany kształt, znany w budownictwie od setek lat. Zanim uformowana dachówka zostanie wypalona, poddaje się ją barwieniu poprzez nałożenie specjalnego rodzaju gliny, który po wypaleniu daje odpowiedni kolor, matowej angoby, zwykłej angoby lub angoby szlachetnej.

Cechy dachówek ceramicznych

Niewątpliwą zaletą dachówek ceramicznych, poza ich pięknym i klasycznym wyglądem, są właściwości użytkowe. Należą do nich: niepalność, niska nasiąkliwość, odporność na bardzo niską temperaturę i wyjątkowa trwałość koloru. Dzięki tym cechom dachówki są trwałe i mogą wyglądać bardzo dobrze przez dziesięciolecia.

Istotną cechą dachówek ceramicznych jest również twardość - trudno o uszkodzenia mechaniczne dachówki ceramicznej, np. wywołane gradem czy uderzeniami przedmiotów niesionych wiatrem.

Zaletą ceramiki na dachu jest też dobra izolacyjność akustyczna i cieplna. Mieszkańcy poddasza domu z ceramicznym dachem nie usłyszą kropel deszczu uderzających o dachówki. Pokrycie dachowe tego rodzaju nie nagrzewa się i nie przekazuje ciepła do pomieszczeń pod nim. Ponadto nie odbarwia się pod wpływem promieni UV.

Dachówki ceramiczne są trwałe i estetyczne, a do tego zapewniają bezpieczeństwo i komfort (akustyczny i cieplny) mieszkańcom poddasza domu z takim pokryciem dachu.

Dachówka holenderka - co wyróżnia pokrycie z dachówki esówki?

Esówka, będąca odmianą holenderki, to dachówka ceramiczna mocno osadzona w architekturze i jednocześnie obecna w aktualnych trendach. Tego rodzaju dachówki stosuje się i do renowacji zabytkowych budowli, i do tworzenia nowoczesnych dachów. Dzieje się tak, ponieważ współczesna holenderka nawiązuje do tradycyjnych wzorców, ale dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania ma bardzo dobre parametry i ogromną funkcjonalność, zachowując estetykę znaną od stuleci.

Komentarze