Co wyróżnia piłę japońską?
Rosnąca popularność pił japońskich ogarnęła już cały świat i dotarła także do naszego kraju. Otoczone nimbem egzotyki i sławą niebywałej precyzji stały się obiektem pożądania zarówno profesjonalnych użytkowników, jak i amatorów.
Nietypowo i skutecznie
Pierwszy kontakt z tym rodzajem narzędzia może wprawić w zakłopotanie nawet doświadczonych stolarzy. Dzieje się tak za sprawą odmiennego charakteru pracy, znacznie różniącego piły japońskie od dobrze nam znanych, tradycyjnych narzędzi. Zaskoczeniem może być sam kształt przywodzący na myśl szeroki nóż lub tasak zwieńczony trzonkiem pełniącym funkcję uchwytu. Jednak tym, co zmusza użytkowników do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i przestawienia się na inny tryb pracy jest sposób prowadzenia ostrza. Piły, które znamy, tną podczas wykonywania ruchu od siebie, w odróżnieniu od nich piły japońskie działają odwrotnie. Cięcie następuje podczas pociągnięcia narzędzia do siebie.
Dzieje się tak za sprawą ukształtowania zębów, skąd jednak pomysł na to odmienne podejście? Wbrew pozorom nie jest to idea nowatorska. Przeciwnie, stanowi ona nawiązanie do pierwszych narzędzi tnących powstałych już 2 500 lat przed naszą erą. Egzemplarze odnalezione podczas wykopalisk w rejonie Morza Śródziemnego cechują się kształtem i zasadą działania niemal bliźniaczą do omawianych pił japońskich. Zdaniem historyków takie rozwiązanie ułatwiało pracę trudnych warunkach, na przykład podczas piłowania materiału leżącego bezpośrednio na ziemi. Ruch przyciągający pozwalał na większą kontrolę nad narzędziem, a tym samym umożliwia uzyskanie wyższej precyzji pracy. Egipcjanie z powodzeniem używali pił o takiej konstrukcji do obróbki nie tylko drewna, ale też kamienia, w czym część badaczy dopatruje się podstaw niezwykłej dokładności zachowanej podczas budowy piramid.
Wyższa jakość pracy
Precyzja to najważniejszy wyróżnik japońskiej piły do drewna. Z pewnością część zasług leży po stronie metody prowadzenia ostrza, ciągnięcie powoduje, że brzeszczot jest przez cały czas maksymalnie naprężony, a to sprawia, że może być on znacznie cieńszy. Duże znaczenie ma jednak również materiał użyty do produkcji tych narzędzi. Najwyższej jakości stal połączona ze starannością obróbki i montażu gwarantuje niespotykaną jakość i trwałość. Obecnie do wytwarzania pił wykorzystywane są najnowocześniejsze technologie, a cały proces produkcyjny podlega ścisłej kontroli.
Istnieje wiele rodzajów pił japońskich, każdy z nich dedykowany jest do odrębnych zastosowań. Najpopularniejszy, a zarazem najbardziej uniwersalny to Ryoba - piła dwustronna o odmiennych charakterze uzębienia. Takie rozwiązanie sprawia, że nadaje się ona zarówno do cięcia poprzecznego, jak i wykonywania dokładnych cięć wzdłużnych. Na rynku znajdziemy również piły jednostronne - Dozuki posiada wzmocniony grzbiet i umożliwia przeprowadzenie wyjątkowo cienkich i precyzyjnych, choć niezbyt głębokich cięć. Kiedy priorytetem jest głębokość, to doskonałym rozwiązaniem staje się Kataba, sprawdzi się ona także podczas licowania.
Wspomniana na wstępie odmienność z pewnością wymaga przyzwyczajenia. Warto jednak poświęcić nieco czasu na obcowanie z piłami japońskimi. Odwdzięczą się nieporównywalnym komfortem pracy, ograniczeniem wysiłku i znacznym wzrostem dokładności.
Autor: www.dluta.pl.
Komentarze