Czy da się zaoszczędzić dzięki promieniom słońca?

Czy da się zaoszczędzić dzięki promieniom słońca?Jeszcze kilka lat temu była dla zwykłego Kowalskiego jedynie technologiczną ciekawostką przyszłości, a następnie ekstrawagancją dla nielicznych, by obecnie być szeroko dostępną alternatywą energetyczną dla każdego. Proces przekształcania promieni słonecznych w energię elektryczną staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza w obliczu galopującej degradacji środowiska naturalnego oraz corocznych podwyżek cen prądu, których wyhamowania raczej nie należy się spodziewać. Czy w związku z tym inwestycja w instalację fotowoltaiczną w naszych domach jest rzeczywiście opłacalna?

Centralna gwiazda Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, jest trzecim, co do wielkości, źródłem energii odnawialnej na naszej planecie. Z kolei branża fotowoltaiczna jest najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii w Polsce. Szacuje się, że w kraju nad Wisłą łączna moc zainstalowanych instalacji fotowoltaicznych sięga 2,5 GW, a prognoza krótkoterminowa zakłada, że do 2025 roku ta wartość może wynieść blisko 8 GW. Na rosnącą popularność fotowoltaiki ma wpływ zarówno duża dostępność produktów i wykonawców instalacji, niższe koszty jej montażu, jak i program dotacji rządowych „Mój prąd” wraz z odliczeniami w ramach ulgi termomodernizacyjnej. W pierwszych dwóch naborach wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, które miały miejsce w 2020 roku, można było uzyskać dotację w wysokości 5 tyś. zł.

Garść informacji

Współcześnie projektowane domy powinny wykorzystywać odnawialne źródła energii, a jednym z takich rozwiązań jest fotowoltaika, dzięki której uzyskany z promieni słonecznych prąd możemy wykorzystywać we własnym gospodarstwie domowym lub odprowadzać go do sieci elektroenergetycznej. W ogromnym skrócie: najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele składające się z ogniw krzemowych, które pod wpływem padania na nie promieni słonecznych wytwarzają napięcie rzędu 0,5 V. Ogniwa grupuje się w moduły, by otrzymać wyższą moc, dzięki której zyskujemy domową minielektrownię. Nadwyżki zgromadzonej energii możemy odprowadzać do sieci na zasadach opustu, stając się prosumentami. By do tego doszło niezbędny jest montaż licznika dwukierunkowego, który będzie monitorował ilość energii elektrycznej wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną oraz pobranej z sieci publicznej. Koszty montażu licznika ponosi operator sieci, a dostawcy prądu mają obowiązek odkupu prądu od prosumenta. Jak to przekłada się na liczby? Za odprowadzoną do sieci 1 kWh energii możemy odebrać 0,8 kWh energii dla instalacji 10 kWp. Co istotne, nie jest możliwa, zgodnie z obowiązującym prawem, odsprzedaż energii elektrycznej przez osoby prywatne. Nadwyżki energii mogą natomiast sprzedawać firmy, pod warunkiem jednak, że nie dokonają rozliczenia tego przychodu w bilansach rocznych.

Porozmawiajmy o pieniądzach

Koszty montażu instalacji fotowoltaicznej uzależnione są od mocy szczytowej, jej umiejscowienia oraz stopnia skompilowania całego projektu. Wycena konstrukcji dachowych zawiera koszty połączeń hakowych, krokwiowych lub profilowych, natomiast w przypadku instalacji naziemnych stelaż mocujący o nachyleniu kątowym, wsporniki konstrukcyjne oraz fundamenty wg wytycznych montażu. W obu wersjach należy doliczyć cenę projektu całej instalacji, który może wynieść od 800 do 2000 zł oraz, w sytuacji gdy instalacja PV przekracza 6,4 kWp, koszt uzgodnień z rzeczoznawcą ppoż., który waha się od 500 do 1000 zł. Jeśli instalacja fotowoltaiczna będzie realizowana na dachu istniejącego już budynku należy rozważyć zamówienie ekspertyzy technicznej dotyczącej jego wytrzymałości, choć koszty takiej procedury nie należą do niskich, zaczynają się bowiem od 2500 zł netto. Szczegółową symulację kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej oraz przewidywane okresy zwrotu inwestycji znajdziecie na stronie: https://laczynasnapiecie.pl/blog/fotowoltaika-oplacalnosc. Dość powiedzieć, że w przyjętym wariancie instalacji o mocy 4,32 kW i wymiarach panelu 1755x1038x35 koszt całości to ok. 19 tyś. zł., a w wersji o mocy 7,2 kW i wymiarach panelu 1950x991x35 wycena wyniosła ponad 36 tyś zł.

Komentarze