Czy fotowoltaika to opłacalna inwestycja?

FotowoltaikaProdukcja własnej energii elektrycznej wcale nie jest tak skomplikowana - wystarczą panele fotowoltaiczne. Czy jednak ich zakup jest nadal opłacalny?

Zdecydowana większość Polaków czerpie prąd z elektrowni. Podłączenie domu do sieci energetycznej jest obecnie jedną z pierwszych czynności na etapie realizacji własnej inwestycji. Warto jednak wskazać, że energia elektryczna może być pobierana przez budynek na jeszcze jeden sposób - dzięki własnym panelom fotowoltaicznym.

Czym jest fotowoltaika? Jak dokładnie działa? Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest nadal dobrym wyborem?

Fotowoltaika - co to jest?

Pod terminem fotowoltaiki kryje się dziedzina nauki i techniki, która skoncentrowana jest na przetwarzaniu światła Słońca na energię elektryczną. Dzięki temu dochodzi do wykorzystania promieniowania słonecznego do wytwarzania prądu za pomocą tak zwanego zjawiska fotowoltaicznego.

Obecnie fotowoltaika ma bardzo szerokie zastosowanie - od kalkulatorów i zegarków ładowanych słonecznie, poprzez zasilane w ten sposób parkomaty, latarnie, a skończywszy na produkcji własnego prądu na potrzeby gospodarstwa domowego czy zakładu pracy.

Do produkcji prądu dochodzi w tak zwanych ogniwach fotowoltaicznych, które składają się z krzemu. W celu poprawy efektywności ogniwa te łączy się w moduły fotowoltaiczne, kore nazywane są również panelami fotowoltaicznymi. Nie należy jednak mylić ich z kolektorami słonecznymi, które przekształcają promieniowanie słoneczne na ciepło, na przykład do podgrzewania wody użytkowej.

Fotowoltaika - zalety produkcji własnej energii:

  • zmniejszenie kosztów związanych z zasilaniem budynku
  • zabezpieczenie przed stałymi podwyżkami cen energii
  • dodatkowa korzyść dla środowiska naturalnego
  • prąd dostępny także w przypadku awarii sieci energetycznych

Wobec tego zainwestowanie w fotowoltaikę może być interesującym wyborem dla każdego, kto chciałby nie tylko zmniejszyć swoje koszty stałe związane z eksploatacją domu czy innego budynku, ale również chciałby przysłużyć się naturze.

Oczywiście, nie warto jednocześnie odłączać się całkowicie od sieci energetycznej, ponieważ w Polsce nasłonecznienie nie jest aż tak duże, aby poprzez panele fotowoltaiczne produkować ilość prądu wystarczającą do normalnego zasilania budynku. W takiej sytuacji najczęściej stosuje się instalacje pozwalające na przesyłanie wyprodukowanego prądu do sieci energetycznej i uzyskanie upustu na cenę energii.

Jak zbudować własną instalację fotowoltaiczną?

Zatem inwestycja w przydomową instalację fotowoltaiczną jest w stanie przynieść jej użytkownikowi znaczne oszczędności. Bardzo ważne jest jednak zrealizowanie takiej inwestycji w sposób przemyślany, ponieważ fotowoltaika nadal związana jest dość wysokim kosztem.

W Polsce działa obecnie wiele firm specjalizujących się w projektowaniu i budowie instalacji fotowoltaicznych na życzenie klientów. Mogą zapewnić im kompleksową obsługę, która obejmuje szereg czynności - od dokonania specjalnych pomiarów mających na celu wybranie optymalnego miejsca do ustawienia paneli, poprzez dobór ich typu, a skończywszy na fachowym montażu oraz ewentualnym pracach serwisowych. Pracownicy firmy będą mogli również obliczyć, kiedy można spodziewać się pierwszych oszczędności wynikających z zastosowania fotowoltaiki.

Ile zapłacimy za fotowoltaikę dla domu?

Trudno jednoznacznie wskazać na koszty realizacji inwestycji tego rodzaju, ponieważ składa się na nie szereg różnych czynników, w tym między innymi liczba ogniw oraz ich moc. Średnio za instalację trzeba zapłacić od około 25 do 35 tysięcy złotych. Czas zwrotu inwestycji wynosi najczęściej od 10 do 15 lat. Wobec tego nie jest to niski wydatek, chociaż poprzez wykonanie dopracowanej instalacji można jeszcze na niej zarobić.

Podsumowując, inwestycja w fotowoltaikę to opłacalne rozwiązanie, ale warto zawsze skonsultować się z ekspertami w tej właśnie dziedzinie, którzy będą mogli doradzić, jak zrealizować najbardziej efektywną instalację dla potrzeb domu jednorodzinnego albo innego budynku.

Autor: www.strefaenergii.com.

Komentarze