Czy malowanie proszkowe jest bardziej opłacalne niż tradycyjne?

Malowanie proszkoweZanim podejmiemy decyzję czy decydować się na tradycyjny sposób malowania ścian, czy na malowanie proszkowe musimy dowiedzieć się na czym polega malowanie proszkowe. Malowanie proszkowe jest metodą malowania ścian, popularna od kilkudziesięciu lat. Polega ona na wykorzystaniu do pokrycia ścian farbą, specjalistycznej farby proszkowej. Zapewnia to trwałość uzyskanej powłoki, a także jej wyjątkową gładkość.

Jak wygląda proces malowania proszkowego?

Podczas malowania proszkowego dochodzi do rozpylania farby proszkowej na powierzchni, używamy do tego specjalnego urządzenia, pozwalającego na równomierne rozprowadzenie farby. Urządzeniem do malowania proszkowego jest pistolet natryskowy, wykorzystujący natrysk elektrostatyczny lub natrysk elektrokinetyczne.Ta metoda stosowana najczęściej na metalu, drewnie, a nawet szkle.

Do malowania proszkowego stosuje się odpowiedni sprzęt. Jeszcze kilka lat temu, malowanie proszkowe było możliwe jedynie w profesjonalnych lakierniach, dziś wiele osób buduje przydomowe warsztaty do malowania proszkowego. Potrzebne będzie urządzenie do oczyszczania malowanej powierzchni, może to być szlifierka do metalu. Najważniejszy jest pistolet natryskowy. Pistolet może być ręczny lub automatyczny. Wybór na rynku jest duży i nie można kierować się wyłącznie ceną. Pistolet musi być również dostosowany do rodzaju stosowanej farby. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia do malowania proszkowego jest piec do polimeryzacji farby, dzięki niemu na pomalowanej powierzchni tworzy się jednolita i gładka powierzchnia.

Kiedy już zakupimy urządzenia kolejnym wyborem jakiego musimy dokonać jest farba proszkowa. Występują różne rodzaje farb proszkowych, a ich duży wybór można znaleźć na stronie https://farbyonline.eu/. Przy wyborze farby należy kierować się składem produktu. Najczęściej farby proszkowe są wykonane na bazie żywic epoksydowych lub polimerowych.

Ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe wymaga drogiego, specjalistycznego sprzętu, z tego powodu wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy fachowca. Cena malowania proszkowego przez specjalistyczną firmę wynosi około kilkudziesięciu złotych za metr i jest zależna od tego czy na przykład będziemy nakładać podkład lub piaskować.

Malowanie proszkowe przestaje się kojarzyć z motoryzacją, a metoda ta coraz częściej stosowana jest do malowania przedmiotów codziennego użytku takich jak rowery, żaluzje, regały czy większych jak ogrodzenia, balustrady.

Malowanie proszkowe ma wiele zalet jak to, że farby proszkowe nie zawierają w swoim składzie szkodliwych substancji. Wadą może być konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu.

Komentarze