Czym i w jaki sposób efektywnie oświetlić taras?

Oświetlenie tarasuAby znacząco wydłużyć czas przebywania na naszym tarasie warto pomyśleć o dodatkowym oświetleniu. Mądrze rozplanowane i przemyślane znacznie ułatwi poruszanie się na nim po zmroku, a także zbuduje atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej scenografii świetlnej możemy podkreślić niewidoczne za dnia zalety architektoniczne budynku (na przykład ciekawą fakturę muru) albo zaaranżować romantyczną kolację we dwoje. Oto kilka najczęściej wybieranych typów lamp.

Punktowe oświetlenie ledowe

Spośród różnych źródeł światła punktowe lampki LED należą do najbardziej praktycznych i efektywnych. Dzięki temu, że mają różne kształty i wielkości doskonale integrują się z otoczeniem, także po jego zewnętrznej stronie. Generują światło o rozmaitych barwach – od zimnej i ciepłej bieli, przez żółć, aż po zieleń, błękit czy czerwień. Dla osób lubiących zmiany w aranżacji kolorowe żarówki RGB o szerokiej gamie barw będą świetną propozycją. Dzięki temu łatwo dostosują świetlne tło swojego tarasu do potrzeb chwili, włączając na przykład inny kolor do kolacji, a inny do wspólnych zabaw z dziećmi. Ponadto diody LED są wysoce energooszczędne, gdyż zużywają aż o 80% mniej energii niż popularne do niedawna żarówki halogenowe. Świecą przez 25-50 tysięcy godzin, a emitowane przez nie światło nie przyciąga owadów tak, jak te z tradycyjnej żarówki czy halogenu.

Kinkiety

Sprawdzą się w takich pomieszczeniach, jak taras z poliwęglanu, szklana weranda czy ogród zimowy. Osadzone na ścianie domu będą jednocześnie oświetlać przestrzeń i tworzyć efektowną grę światłocieni. Wielość dostępnych wzorów gwarantuje, że kinkiety staną się dodatkowym elementem dekoracyjnym tarasu.

Plafony i lampy wiszące

Zadaszenie tarasu pozwala zamontować w nim plafony oraz lampy wiszące. W ten sposób znacznie doświetlimy pomieszczenie. Zawieszając nad stołem tradycyjne źródło światła gwarantujemy dobrze oświetloną przestrzeń, w której twarze naszych rozmówców czy czytana właśnie książka będą doskonale widoczne.

Lampy stojące

Jeśli jesteśmy właścicielami tarasów niezabudowanych warto postawić na tzw. słupki świetlne. Ustawiając je możemy zaakcentować granice, wyznaczając róże strefy. „Domkną” i oddzielą taras od otaczających go roślin, polbruku czy brukowanych ścieżek.

Reflektory

To bardzo efektowny rodzaj oświetlenia, którym możemy oświetlić zewnętrzne ściany budynku oraz skierować na bezpośrednio wybrane obiekty, takie jak detale czy rośliny. Rzucając smugę światła z reflektora na ścianę bądź sufit, pięknie rozjaśnimy ponadto pomieszczenie przyjemnym dla oczu, rozproszonym światłem. Taki reflektor możemy też w razie potrzeby przekręcić, ułatwiając sobie wieczorną lekturę książki lub gazety na tarasie.

Lampy wpuszczane

Dyskretnie rozświetlają mrok, nie oślepiając przy tym domowników. Stwarzają szerokie możliwości montażu, ponieważ tego rodzaju lampy mogą być wbudowane zarówno w podłogę, jak i w podbitkę zadaszenia tarasu. Dobrze sprawdzi się na schodkach wiodących z tarasu do ogrodu, uwidaczniając ich krawędzie, a co za tym idzie, chroniąc użytkowników przed upadkiem.

Solarne lampiony i lampki ogrodowe

Jeśli chcemy doświetlić taras, ale nie ma to być główne źródło światła to możemy zdecydować się na solarne lampki ogrodowe. Zawieszone na haczykach wmontowanych w drewnianą konstrukcję werandy, ustawione luzem na stolikach w postaci ozdobnych lampionów lub wetknięte w donice z kwiatami, zbudują nastrój i uwydatnią piękno roślin czy innych atrakcyjnych wizualnie elementów.

Świecące donice i girlandy

Dla efektu można zastosować ruchome źródła delikatnego światła. Mowa o świetlnych girlandach na baterie, którymi oplata się balustradę i drzewka w donicach, ozdabia ściany albo belki umieszczone nad stołem. Tego typu oświetlenie ma zdecydowanie walor dekoracyjny i można je zastosować tymczasowo – solo lub razem z białymi ledowymi donicami, które po zapadnięciu zmroku zaczynają emitować delikatną, mleczną poświatę.

To ważne, aby zastanowić się nad rodzajem oświetlenia już na etapie projektowania domu (ostatecznie samego tarasu). To właśnie wtedy powinno się rozplanować rozmieszczenie lamp na elewacji i wokół przestrzeni wypoczynkowej, po to, by można było położyć instalację elektryczną, a przy okazji wmontować dodatkowe gniazdko na świąteczne lampki, sprzęt ogrodowy czy urządzenia odstraszające owady. Montaż oświetlenia na wybudowanym już tarasie nastręcza niestety trudności i pociąga za sobą znacznie większe koszty.

Artykuł powstał we współpracy z portalem eweranda.pl

Źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Komentarze