Czym jest roleta dzień i noc?

Roleta dzień i nocSpośród dostępnych na rynku rolet, mocno wyróżniają się te, które określa się typem dzień i noc. Postaramy się przybliżyć nie tylko zasadę ich działania, ale także wskażę, jakie posiadają zalety w stosunku do pozostałych rodzajów rolet okiennych.

Rolety dzień i noc - jak działają?

Rolety dzień i noc wyróżniają się spośród pozostałych typów zastosowaną tkaniną. Powstaje ona poprzez połączenie 2 różnych materiałów - jeden z nich dobrany jest tak, aby przepuszczać światło, a drugi ma je blokować. Ich pasy ułożone są naprzemiennie w tkaninie rolety, która klasycznie przyczepiona jest do wałka nawijania.

Dzięki temu, za pomocą łańcuszka reguluje się stopień schodzenia się i rozchodzenia pasów, co pozwala dużo lepiej regulować ilość wpadającego do wnętrza światła.

Rolety dzień i noc - jakie rodzaje są dostępne?

Pod względem możliwości stosowania tkanin z różnych materiałów, wybór rolet dzień i noc jest bardzo bogaty. Na rynku dostępne są takie, których tkanina nie blokuje całkowicie światła, a jedynie je rozprasza. Najczęściej wykorzystywane są one w strefach dziennych - salonie bądź kuchni - gdzie nie ma zapotrzebowania na kompletną ciemność nawet w nocy.

Znów w sypialni najlepiej sprawdzi się roleta dzień i noc, zaciemniająca całkowicie wnętrze. Ten typ rolety zrobiony jest z grubych i szczelnych tkanin przygotowanych specjalnie w celu blokowania promieni słonecznych.

Ze względu na swoją funkcjonalność jest to bardzo popularna roleta na okno dachowe w sypialniach. Możliwość dokładnego regulowania szczelin pomiędzy pasami, pozwala odpowiednio dobrać ilość światła w zależności od potrzeb i pogody na zewnątrz.

Jak montować rolety dzień i noc?

Montaż rolety dzień i noc wygląda tak samo jak rolety klasycznej. W związku z tym, wszystko zależy od tego, na jaki system postawiliśmy. Rolety dzień i noc w kasecie, jak i te wolnowiszące, możemy przymocować bezpośrednio na ramie okna specjalną taśmą dwustronną lub za pomocą uchwytów i haczyków. Systemy rolet można też montować na wspornikach sufitowych i ściennych.

Takie sposoby jak taśma dwustronna czy haczyki zawieszane na ramie, będą nieinwazyjne. Po demontażu rolet nie będzie żadnych dziur ani innych śladów. Natomiast pozostałe metody, wymagające wiercenia lub wbijania elementów w ściany i ramy, niestety pozostawią po sobie trwałe uszkodzenia.

Jak wyczyścić rolety dzień i noc?

Rolety typu dzień i noc zrobione są z delikatnych materiałów, najczęściej odpowiednio zaimpregnowanych. Dlatego należy stosować delikatne metody ich czyszczenia. Najlepiej regularnie odkurzać je przy każdym sprzątaniu.

Jeśli na tkaninie powstały plamy i odkurzanie nie jest wystarczające, możemy sięgnąć po wilgotną ściereczkę i delikatnie je zetrzeć, uważając by ścierka nie była zbyt mokra. Zdecydowanie odradza się także stosowania detergentów, które mogą wywołać blaknięcie tkaniny oraz prania w pralce, które bezpowrotnie ją odkształci.

Czy do rolet dzień i noc pasują firany?

Po zdecydowaniu się na tego typu rolety, powstają pytania dotyczące uzupełnienia wystroju poprzez zastosowanie firan. Na szczęście rolety dzień i noc dobrze komponują się z firanami o odpowiedniej formie. Mowa tu o firanach z gładkiego materiału, delikatnie marszczonych i puszczonych wolno do parapetu lub podłogi. Bardziej tradycyjne formy i materiały firan nie będą się dobrze komponowały z nowoczesnym designem rolet dzień i noc.

Komentarze