Czym są ceowniki i gdzie je wykorzystujemy? Gięcie blach i obróbka metali na wysokim poziomie

Zastosowanie ceownikówGama stalowych elementów konstrukcyjnych jest naprawdę szeroka. Ważną rolę wśród nich odgrywają z pewnością różnego rodzaju kształtowniki, na czele z najpopularniejszymi produktami, czyli ceownikami. Czym one są? Gdzie wykorzystuje się ceowniki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

Czym jest ceownik?

Ceownik to wyrób hutniczy, który występuje w formie prostych odcinków. Proces jego wytwarzania polega na walcowaniu lub gięciu, co może odbywać się w wysokiej lub niskiej temperaturze. W związku z tym wyróżnia się ceowniki gorącowalcowane, a także ceowniki zimnogięte. Należy również wiedzieć, że ceownik mimo iż jest kojarzony głównie z literą C może przyjąć różne formy. Wynika to z faktu, że jest on kształtownikiem kwadratowym.

Główne rodzaje kształtowników stalowych wyróżnia się na podstawie ich stałego przekroju poprzecznego. Profile swoim wyglądem przypominają litery alfabetu, w związku z czym ich nazwy są łatwe do zapamiętania. Wśród kształtowników stalowych wyróżnia się m.in:

  • ceowniki,
  • zetowniki,
  • teowniki,
  • dwuteowniki,
  • kątowniki.

Zastosowanie ceowników

Ceowniki to produkty, które są wykorzystywane przede wszystkim w budownictwie oraz przemyśle. To dzięki nim możliwe jest wznoszenie bardzo popularnych w ostatnim czasie konstrukcji stalowych. Do ich budowy zazwyczaj używane są ceowniki gorącowalcowane, które sprawdzają się we wszystkich rodzajach konstrukcji stalowych. Gdzie jeszcze wykorzystuje się ceowniki? Śmiało można powiedzieć, że praktycznie wszędzie, ponieważ są stosowane m.in. w konstrukcjach mostowych, infrastrukturze drogowej, przy tworzeniu ram i nadwozi pojazdów, konstrukcji bram i płotów oraz w wielu innych miejscach.

Z czego wynika popularność wykorzystania ceowników? Przede wszystkim z faktu, że są to wytrzymałe kształtowniki, które mogą przyjąć wymienione wcześniej formy. Dodatkowym atutem jest fakt, że można je dowolnie docinać, a także wykonywać w nich otwory, czy wycinać wymyślne kształty. Tego typu czynności warto jednak zlecić profesjonalnej firmie, zajmuje się obróbką stali. Zagwarantuje ona odpowiednią jakość wykonania, co jest możliwe dzięki posiadanemu doświadczeniu oraz wyspecjalizowanym maszynom.

Ceowniki

Cięcie laserowe - dokładna i wydajna metoda cięcia blach

Jak wspomniano w poprzednim akapicie atutem ceowników jest fakt, że można je dowolnie przycinać oraz wycinać w ich różnego rodzaju otwory. Najlepszą metodą jest ciecie przy użyciu wiązki lasera, które jest dokładne, wydajne oraz powtarzalne. Pozwala również wyciąć dowolny kształt, a technologia charakteryzuje się także dążeniem do jak najmniejszej ilości odpadów. Należy jednak pamiętać, że metoda cięcia wiązka lasera ma również ograniczenia co do grubości obrabianej stali. W przypadku stali konstrukcyjnej jest to około 25 mm, a stal szlachetna może być cięta laserem do grubości jedynie około 20 mm.

Wykorzystanie ceowników systematycznie rośnie, co wynika z faktu rosnącej popularności konstrukcji stalowych. Odpowiadają za to również ich funkcjonalność oraz fakt, że można je dowolnie przycinać. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie https://jtstalserwis.pl/.

Komentarze