Czym są przewody YDYp i jak je dobierać w zależności od przeznaczenia?

Przewody YDYpPrzewody elektryczne to nieodzowny element każdej instalacji elektrycznej. Ich budowa przypomina swoistą puszkę - w środku znajdują się żyły przewodzące (druty), zaś zewnątrz okala je warstwa izolacyjna. Na to, w jaki sposób może zostać wykorzystany przewód elektryczny, wpływa liczba żył. Najpopularniejszymi typami są przewody elektryczne YDYp, co wynika z ich uniwersalnego zastosowania zarówno w obiektach przemysłowych, jak i domach jednorodzinnych i biurach. Co jeszcze na ich temat warto wiedzieć?

Przewody YDYp - garść informacji

Przewody YDYp są najbardziej rozpowszechnionym rodzajem przewodów elektrycznych w Polsce. Cechują się prostokątnym płaskim kształtem i różnią się od siebie liczbą żył w zakresie od 2 do 5. W tego typu przewodach izolacja musi wynosić 500 V w przypadku przewodów o przekroju od 1 do 2,5 mm2 oraz 750 V dla przekrojów od 1 do 6 mm2. Przewody YDYp stosowane są przede wszystkim w wewnętrznych instalacjach elektrycznych (kładzione są pod warstwą tynku lub w specjalnych listwach). Czasami montuje je się również w sufitach czy w posadzkach, choć w przypadku posadzek, konieczne staje się wyposażenie instalacji w osłonowe rury karbowane, które będą stanowić miejsce prowadzenia kabli, a także chronić je przed wilgocią i uszkodzeniami.

W zależności od przeznaczenia przewody YDYp można układać na różne sposoby. Przykładowo, do instalacji obwodów oświetleniowych wykorzystuje się te o przekroju nie większym niż 1,5 mm2, ale już pod tzw. gniazda wtykowe koniecznie stanie się wykorzystanie przekroju 2,5 mm2. Przewody YDYp bardzo rzadko układa się po prostu na ziemi, bo nie są one dostosowane do radzenia sobie w zmiennych warunkach atmosferycznych. Na ziemi można natomiast położyć przewody typu YKY. Z kolei w pomieszczeniach narażonych na wilgoć można zastosować przewody YDY, będące w istocie miedzianym jednodrutem z izolacją oraz specjalną powłoką z polwinitu (je również kładzie się pod tynkiem).

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://sklep.elus.pl/przewody-wielozylowe-plaskie-ydyp,2,411183.

Co jeszcze warto wiedzieć o przewodach typu YDYp?

Przede wszystkim, należy uważać na jakość tego typu przewodów. Najtańsze modele posiadają bowiem zbyt cienkie żyły, co zdecydowanie utrudnia montaż i nie zabezpiecza odpowiednio instalacji. Ostatecznie więc istnieje spore ryzyko, że tani przewód zwyczajnie ulegnie awarii na przestrzeni kilku lat lub nawet szybciej.

Kable jak wszystkie inne urządzenia, przedmioty itd. mają swoje tańsze zamienniki. Przed zakupem zawsze należy się upewnić, że dany przewód gwarantuje rzeczywiście wysoką jakość materiałów. Warto inwestować w sprawdzone i polecane marki, a w razie wątpliwości udać się do punktu z elektroniką i poprosić o pomoc specjalistę. Pamiętaj również, że same przewody nie wystarczą do założenia instalacji elektrycznej czy oświetleniowej. Podczas pracy niezbędne będą również tzw. uchwyty montażowe i szereg innych narzędzi, które powinny się znaleźć w skrzynce każdego profesjonalnego elektryka.

Komentarze