Czyszczenie fug - metody, środki i preparaty

Czyszczenie fugZabrudzone, pożółknięte, szare lub czarne fugi wyglądają bardzo nieestetycznie. Niestety, pomimo regularnego sprzątania, z reguły z czasem zaczynają one ciemnieć. Niekiedy pojawia się na nich również pleśń. Ręczne szorowanie spoin pomiędzy płytkami centymetr po centymetrze jest bardzo uciążliwe i czasochłonne. Na szczęście istnieją łatwe i skuteczne metody czyszczenia fug.

Białe fugi często żółkną, z kolei te kolorowe ulegają odbarwieniu, czasami także wykruszają się lub pokrywają kamieniem z wody na przykład w łazienkach, gdzie są szczególnie narażone na działanie wilgoci. Oczywiście uszkodzone fugi trzeba uzupełnić. Z łatwością zrobimy to sami, stosując dostępne w marketach budowlanych. Możemy również poprosić o pomoc fachowca. W przypadku zabrudzonych fug, aby przywrócić im dawny blask, do wyboru mamy mnóstwo skutecznych chemicznych środków czyszczących, mechaniczne metody czyszczenia spin między płytkami, oraz urządzenia czyszczące parą wodną.

Metody czyszczenia fug

1. Parowe czyszczenie fug

Myjka parowa (parownica) poradzi sobie nawet z najbardziej zabrudzonymi fugami. Jest ona prosta w użyciu, ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania żadnych chemicznych środków czyszczących, a także skutecznie okazji czyszczoną powierzchnię pomoże pozbyć się uciążliwego grzyba.

Gorąca para wodna podawana pod ciśnieniem dokładnie oczyści fugi oraz całą powierzchnię płytek. Urządzenie jest wyposażone w kilka różnych końcówek, co umożliwia łatwe wyczyszczenie nawet trudno odstępnych miejsc.

2. Mechaniczne czyszczenie fug

Ta metoda polega po prostu na umyciu spoin za pomocą szczotki. Najpierw wymiećmy brud ze szczelin przy pomocy zwykłej zmiotki, a następnie umyjmy porządnie fugi szczotką. Najlepiej sprawdzi się taka na teleskopowym kiju wyposażona w silikonowe włosie. Jest ono bardzo skuteczne w usuwaniu brudu i z pewnością nie uszkodzi ani nie zarysuje powierzchni fug oraz płytek.

Niedomyte miejsca możemy wyszorować szczoteczką do rąk lub do zębów z miękkim włosiem. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody z dodatkiem detergentu. Choć jest to dosyć mozolna praca, to jednak przynosi świetne efekty. Poza tym po wstępnym wymyciu fug większą silikonową szczotką spora część zaburzeń zostanie już usunięta i do ręcznego czyszczenia zostanie stosunkowo niewiele powierzchni.

3. Chemiczne czyszczenie fug

W sklepach dostępnych jest wiele specjalistycznych środków doczyszczenia fug. Ich skuteczność jest bardzo wysoka. Warto po nie sięgnąć, gdy tradycyjne środki sprzątające zawiodły.

Kupując środek do czyszczenia fug, zwróćmy uwagę na jego przeznaczenie. Na rynku znajdziemy bowiem różne preparaty- niektóre z nich nadają się do wnętrz, inne są odpowiednie do czyszczenia fug na dworze. Zwróćmy uwagę na informacje zawarte na opakowaniu środka czyszczącego do fug. Nie wszystkie z nich można bezpiecznie stosować na okładzinie. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza wtedy, gdy mamy zamiar czyścić spoiny na powierzchni wykonanej z wrażliwego materiału na przykład takiego jak szkło, czy dekoracyjny kamień.

Chemiczne środki do czyszczenia fug często zawierają wybielacze (chlor) oraz inne silnie działające substancje czynne, dlatego używając ich, trzeba zachować szczególną ostrożność. Pracę zawsze wykonujmy w rękawiczkach ochronnych i unikajmy wdychania oparów preparatu. Jeśli czyścimy fugi w mieszkaniu, otwórzmy okno, aby zapewnić dobrą wentylację w pomieszczeniu.

Bardzo istotne jest również ścisłe przestrzeganie zaleceń producenta w kwestii rozcieńczania preparatu oraz czasu jego stosowania.

Jeśli na naszych fugach pojawił się grzyb, koniecznie poszukajmy takiego środka czyszczącego, który zawiera substancje biobójcze (fungicydy). Jego zastosowanie pomoże nam raz na zawsze pozbyć się problemu pleśni na spoinach.

4. Domowe sposoby czyszczenia fug

Do skutecznych domowych metod czyszczenia spoin należą:

Zastosowanie środka do czyszczenia toalet
Wystarczy niewielką ilość preparatu nałożyć na fugi, pozostawić na kilka minut, a następnie umyć fugi miękką szczoteczką. Pamiętajmy o dokładnym spłukaniu preparatu z podłogi.

Zastosowanie soda oczyszczonej oraz octu
Skuteczny domowy środek czyszczący możemy zrobić sami ze zwykłego spożywczego octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej. Wystarczy w niewielkiej miseczce zmieszać te dwie substancje w równych proporcjach. Powstałą pastę nakładamy na zabrudzone fugi i pozostawiamy na 15-20 minut. Preparat zmywamy szmatką lub miękką szczoteczką. Nie tylko usuwa on brud, ale również skutecznie wybiela i ma działanie bakterio oraz grzybobójcze.

Aby zapobiec ponownemu szybkiemu zabrudzeniu fug po ich doczyszczeniu, warto sięgnąć do profesjonalny impregnat do fug. Znajdziemy go w każdym markecie budowlanym. Nakładamy preparat na powierzchnię spoin i pozostawiamy do wyschnięcia. Na co dzień pamiętajmy o regularnym sprzątaniu, a także postarajmy się wycierać płytki zawsze, gdy ulegną zmoczeniu. Pozostawianie na nich wody, sprzyja szybszemu ciemnieniu fug oraz pojawianiu się pleśni.

Komentarze