Daleka północ w polskich domach, czyli styl skandynawski w salonie

Wnętrze w stylu skandynawskimBlisko 100 lat temu gdzieś na północy Europy narodził się styl skandynawski, który do dzisiaj podbija salony na całym świecie. Z całą pewnością szwedzki architekt i malarz Carl Larsson nie sądził, że przenosząc na płótno swoją wizję jasnych, skąpanych w promieniach słońca wnętrzach o naturze minimalistycznej stanie się ona fundamentem, na którym będą wzorowały się miliony osób na całym świecie.

Trudno odmówić stylowi skandynawskiemu prostej elegancji, która buduje przestrzeń i funkcjonalności, tak pożądanej szczególnie w małych mieszkaniach. Nic dziwnego, że Polacy także pokochali aranżacje rodem ze Skandynawii i dzięki zastosowaniu się do kilku prostych zasad tworzą wnętrza, w których po prostu ma się ochotę przebywać. Zamysł jest prosty - wystarczy niewiele, by stworzyć perfekcyjny salon w stylu skandynawskim. Sprawdźcie sami!

Główne założenia skandynawskiej aranżacji w salonie

Salon to idealne miejsce dla sztuki, którą niewątpliwie prezentuje styl skandynawski. Łączy on w sobie minimalistyczną prostotę, funkcjonalność, lekkość, wrażenie świeżości i jest ukłonem w stronę uprecyklingu. Dostojne jasne kolory dopełniają nasycone ciemniejszymi barwami dodatki we wnętrzu salonu w stylu skandynawskim. Nawiązanie do natury pozwala na zastosowanie drewna, które dodatkowo ociepla wnętrze. Uniwersalność północy daje przysłowiowe zielone światło dla wielu wariacji, dzięki którym można uzyskać niepowtarzalność i indywidualne wyrażenie własnej koncepcji. Trend jest wprost stworzony do pomieszczeń cierpiących na brak światła dziennego. Skądinąd w dalekiej Skandynawii permanentny niedobór promieni słonecznych jest na porządku dziennym, dlatego postawienie na kolory rozświetlające wnętrze jest strzałem w dziesiątkę. Ponadto aranżacje skandynawskie opierają się o naturalne materiały i różnorodne tekstury tj.:

  • drewno
  • kamień
  • korek
  • len, wełna, bawełna
  • ceramika

Co ciekawe, chcąc mieć salon rodem z Dani lub Szwecji, można sięgnąć po przedmioty z odzysku, które są wręcz pożądanymi. Innymi słowy, możemy wykorzystać drewniane, proste krzesła, stół po dziadkach (byle nie rodem z PRL) lub lniane zasłony.

Półki w stylu skandynawskim

Barwy salonu skandynawskiego

Trend skandynawski jest nasycony jasnymi kolorami. Dominującą barwą jest oczywiście biały we wszystkich odcieniach. To zdecydowanie kolor dominujący, ale nie jedyny. W zależności, w którym kierunku chcemy podążać, takich możemy dokonywać mariażu. Dla uściślenia i jednocześnie ułatwienia podążania za aranżacją północy podpowiemy, że styl skandynawski nie jedno ma oblicze. W architekturze wnętrz wyróżniamy:

  • styl szwedzki - surowy, łączący przede wszystkim biel i kolor naturalnego drewna
  • styl fiński - kontrastowo zestawia biel z ciemnym brązem, grafitem, czernią
  • styl duński - najbardziej kolorowy, łączący biel z pastelami i mocniejszymi, głębokimi kolorami czerwieni czy zieleni

Urządzając salon w stylu skandynawskim, ściany pomalujmy na biało, pamiętając, by wybrane elementy lub ściany pomalować na inne kolory (wyjątkiem jest szwedzki wzorzec aranżacji). Zastosowanie jasnych kolorów optycznie rozświetli wnętrze i optycznie powiększy przestrzeń. Jeśli nie chcemy, by wszędzie królowała farba, możemy pokusić się o wykorzystanie drewna na ścianach lub cegieł.

Wykończenie ścian salonu to nie tylko farby. Praktycznym i zarazem bardzo modnym pomysłem jest położenie białych, kremowych lub szarych listew boazeryjnych z naturalnego drewna. W cieplejszej wersji panele drewniane mogą zachwycać nas swoim naturalnym pięknem wyeksponowanym przez lakier bezbarwny lub bejcę. Artyzm osiągniemy poprzez położenie na wybranym fragmencie ściany salonu finezyjnej i w swoim wyrazie naturalnej tapety np. w bławatki, lub geometryczne wzory.

Meble w stylu skandynawskim

Komfort wypoczynku w minimalizmie północy

Prawdą jest, że to, co proste w swojej formie zawsze stwarza wrażenie czystości i przejrzystości. Meble wykonane w koncepcji stylu skandynawskiego dodatkowo budują tzw. open space, a więc sprawiają, że mamy wrażenie większego i bardziej przestronnego salonu. Proste formy - koniecznie wykonane z naturalnych materiałów - pełna funkcjonalność i dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach sprawiają, że te meble pomimo swojej skromności stają się najbardziej pożądanymi.

Wbrew pozorom Skandynawowie nie lubią nudy, a ponadto - jak już wspomnieliśmy - dopuszczają wykorzystanie starych mebli, które mają swego rodzaju duszę. Podkreślmy także, że chociaż koncepcja opiera się mocno o perfekcjonizm, nie dopuszcza jednolitości. Tym samym z powodzeniem możemy połączyć dwa style np. wykorzystać fotel z lat 70. z prostymi krzesłami lub tapicerowana sofą na drewnianych nóżkach. Wpuśćmy do skandynawskiego salonu nieco kreatywności, wykorzystajmy przedmioty, które w swoim "pierwszym życiu" nie były meblami. Tym sposobem skrzynia po jabłkach może stać się półką na książki. Słynne europalety doskonale sprawdzają się jako stoliki kawowe (dobrze zamocować do nich kółka) lub jako siedziska wyłożone miękkimi poduszkami.

Idąc nieco na skróty, można zajrzeć do salonów meblowych i wybrać meble skandynawskie o prostej, acz niebanalnej konstrukcji - https://strongtree.pl/pl/c/meble-skandynawskie/126. Kupmy fotel (może być słynny uszatek lub inny model stylizowany na lata 50 - 70 ub. wieku), proste krzesła niekoniecznie w jednym kolorze, stolik kawowy na prostych nóżkach z blatem szklanym, drewnianym lub metalowym, drewniany stół rozsuwany do części jadalnej, pufy ze schowkami i prostą, przestronną kanapę.

Więcej światła - czyli północ skąpana w jasności

W Skandynawii słońce jest nader skąpe, dlatego też różnorodne źródła światła są tam tak istotne. Odzwierciedlając tamtejsze aranżacje, wybierzmy nie tylko proste lampy, ale i pozbądźmy się firanek. We wnętrzu salonu powinno znaleźć się miejsce na lampiony.

Komentarze