Diament. Jak jest wykorzystywany w budownictwie?

Cięcie betonuDiament to jeden z najtwardszych znanych człowiekowi materiałów. Nic więc dziwnego, że znajduje wiele zastosowań.

Cieszy się coraz większym uznaniem wśród producentów akcesoriów do elektronarzędzi. Rosnąca popularność tego materiału nie bierze się jednak znikąd. Ma wiele zalet, wśród których najważniejsza okazuje się duża twardość. Pod tym względem przewyższa wszystkie inne znane nam materiały, plasując się na szczycie skali twardości Mohsa z wynikiem 1600 jednostek.

Tak dobre właściwości sprawiają, że diament jest powszechnie wykorzystywany do produkcji elementów narzędzi tnących lub wiertarek. Niemal całkowicie wyparł popularny niegdyś korund, od którego jest czterokrotnie twardszy. Dzięki temu doskonale sprawdza się w budownictwie przy obróbce materiałów takich jak asfalt, ceramika, kamienie i, przede wszystkim, różne typy betonu. Przedstawiamy trzy najczęstsze zastosowania narzędzi diamentowych w tej branży.

Wiercenie

Wykonanie przewiertów o sporych nieraz wymiarach to nieodłączna część prowadzenia instalacji elektrycznych, gazowych lub wodno-kanalizacyjnych. Można w tym celu użyć młota udarowego, jednak wydajność tego urządzenia zazwyczaj okazuje niesatysfakcjonująca. Dużo lepiej sprawdzają się koronki diamentowe, które nie wymagają użycia młota - wystarczy przystosowana do tego wiertnica bez udaru.

Urządzenia tego typu są przystosowane do wiercenia na sucho i na mokro. Pierwsza technika wykorzystywana jest do obróbki lekkich materiałów i wymaga użycia wbudowanego odkurzacza. Drugą stosuje się do betonu i żelbetu i polega na doprowadzeniu wody przez przewód kończący się wewnątrz koronki. Wiertnice do koronek diamentowych można obsługiwać zarówno ręcznie, jak i na specjalnych statywach zwiększających precyzję odwiertów.

Cięcie betonu

Cięcie betonu to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stają wykonawcy prac budowlanych. Do niedawna w tym celu stosowano przecinarki z tarczami korundowymi. Dziś standardem są tarcze diamentowe, które doskonale radzą sobie ze wszystkimi rodzajami betonu. Ich przewaga nad modelami wykonanymi z korundami to przede wszystkim większa wydajność i wytrzymałość.

Mimo dostępności takich narzędzi, cięcie betonu nadal jest zadaniem niezwykle trudnym i niebezpiecznym. Dlatego nie należy robić tego samodzielnie. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego typu prac profesjonalnej firmie, nie tylko dysponującej odpowiednim sprzętem, ale też zatrudniającej pracowników z doświadczeniem w obsłudze przecinarek. Klienci z całej Polski mogą zamówić tę usługę na RCUT.pl.

Cięcie płytek

Inny przykład zastosowania tarcz diamentowych to cięcie płytek i innych materiałów używanych przy pracach wykończeniowych. Są najlepszym materiałem do obróbki płytek gresowych, ozdobnych okładzin z kamienia, kostki brukowej lub cegły. Większość narzędzi wyposażonych w tarcze diamentowe radzi sobie z cięciem materiałów o grubości dochodzącej do 10 centymetrów.

W zależności od specyfiki konkretnego materiału, przecinarki mogą być obsługiwane ręcznie lub przybrać formę narzędzi stolikowych. Te drugie są przeznaczone przede wszystkim do pracy z płytkami elewacyjnymi, ściennymi i podłogowymi. Umożliwiają precyzyjne cięcie, dzięki czemu kształt i rozmiar płytek można dopasować do rozmiaru i planu pomieszczenia.

Ocena: 5.0