Dlaczego należy dbać o odpowiedni recykling odpadów i elektrośmieci?

RecyklingOdpowiedź na pytanie "Dlaczego należy dbać o odpowiedni recykling odpadów i elektrośmieci?", to przynajmniej dla pewnej części z nas odpowiedź prosta. Mowa tu dokładnie o tym, że tylko nieliczni chcą zerkać na to jak po lesie latają te strzępki toreb z folii. Dlatego znajdą się między nami tacy, którzy uwielbiają zbierać te odpady, po to by oglądać czystsze lasy i parki krajobrazowe.

Elektronika użytkowa

Typowy telefon typu smartfon lub tablet to nie tylko jakieś tam typowe podzespoły elektroniczne i tworzywo. W tych sprzętach znajduje się także złoto, srebro i platyna. Jednym słowem są to te dość drogie metale szlachetne, których odzyskiwanie się opłaca. Dlatego też na całym świecie powstają skupy elektroniki użytkowej, na której to można cos zarobić i to nawet wtedy gdy już nie ma tej swojej wzorowej sprawności. Zasadniczo to metale szlachetne odzyskiwane w skupach tego rodzaju to nie tylko jakieś gramy lub nawet setne części grama. Tak jest jeśli chodzi o jeden zepsuty smartfon, ale skupuje się je tysiącami, a nawet milionami i dlatego też można śmiało uznać, że w ten konkretny sposób odzyskuje się znaczną część tych metali. Być może nawet więcej niż na chwilę obecną się wydobywa i w tym właśnie tkwią te kluczowe sukcesy recyklingu tych sprzętów.

Inne metale

Nawet kable mają w sobie znaczną ilość miedzianego drutu, a miedź także się odzyskuje. Podobnie postępuje się z innymi sprzętami, bo typowy silnik elektryczny, to stal, miedź i pewna ilość aluminium. Ten ostatni metal zaliczany do niezwykle lekkich stosuje się w silnikach elektrycznych, po to by były one lżejszymi od stalowych. Dla ludzi posługujących się tego typu sprzętami masa ma znaczenie i to kluczowe, bo tego typu silniki mają te akumulatorowe nożyce do żywopłotów. W ich przypadku każdy gram mniej to też i znacznie większa wygoda dla konkretnego użytkownika, ale ten metal to także opcja cenna, bo dziś za metale takie jak aluminium płaci się w skupach i to nie mało. Istotnym jest też i to, że ceny tych metali z roku na rok rosną, bo rośnie też ich giełdowa wartość. Tego typu zmiany dotyczą też nawet opcji aż tak popularnej jak stal, bo jej będziemy używać jeszcze przez dekady, jeśli nie przez stulecia.

Tworzywa

Obecnie tworzywa się raczej zbiera do worków i zdaje, czyli jest to raczej takie gospodarowanie odpadami, a nie zbieranie tego typu surowców za jakąś tam stawkę w skupie. Może i ten aspekt ulegnie zmianie za jakieś kilka dekad, bo tworzywa uzyskuje się głównie z ropy naftowej, a ta rzecz jasna z roku na rok drożeje, bo i koszty jej wydobycia rosną. Zapewne dlatego świat przestawia się z aut spalinowych na hybrydowe lub na te zasilane w pełni energią elektryczną. Nie wiadomo czy to tylko ze względu na to, by wytwarzanie tworzyw wyglądało o wiele taniej, ale to ma swoją przyczynę. Tak czy inaczej ten recykling tworzywa też ma znaczenie, bo krajobraz jest o wiele czystszym i co równie istotne kolejne przedmioty z tworzywa da się wytwarzać znacznie taniej, a oszczędność to też bardzo ważna sprawa, jeśli chodzi o całokształt produkcji.

Artykuł powstał we współpracy z firmą recyklingową Esbud z Poznania.

Komentarze