Dlaczego w każdej kuchni powinna być dobra waga kuchenna?

Waga kuchennaWaga kuchenna to mały, niepozorny przedmiot, który powinien znaleźć się w każdej kuchni. Przydaje się nie tylko diabetykom, ale także wspiera osoby odchudzające się i jest nieodzowna podczas pieczenia. Dlaczego warto mieć w domu porządną wagę kuchenną i jaką wybrać?

Zalety posiadania wagi kuchennej

Przede wszystkim dobra waga kuchenna ułatwia codzienne gotowanie i pieczenie. Jej zalety docenią szczególnie osoby przebywające na diecie - w zależności od wersji i dodatkowych funkcji, waga może nie tylko ważyć, ale również podawać liczbę kalorii czy konkretnych mikroskładników. Mierzenie produktów szklankami czy łyżkami nie jest miarodajne - każda szklanka może mieć inną wysokość, średnicę i pojemność, a łyżka masła orzechowego nie będzie ważyła tyle samo, co łyżka oleju czy soli. Aby mieć pewność co do wagi zjadanych posiłków, najlepiej zainwestować właśnie w wagę kuchenną. Okaże się ona przydatna również podczas pieczenia, tam szczególnie ważne są proporcje.

Waga kuchenna - dlaczego tak ważna jest jej jakość?

Są dwa podstawowe rodzaje wag kuchennych: mechaniczna oraz elektroniczna. Waga mechaniczna nie potrzebuje żadnego zewnętrznego zasilania, opiera się na odważniku połączonym ze wskazówką. Dlatego też może być używana w dowolnym momencie i niezależnie od czynników zewnętrznych. Niestety jednocześnie jest ona niedokładna - różnica może wynosić nawet do 10 gram. Wartość ta tylko pozornie jest mała - 10 gram każdego z jedzonych w ciągu dnia produktów może zaburzyć efekty odchudzania poprzez zakłamanie realnie spożywanych ilości. Jeśli jednak funkcje wagi mają dla Ciebie drugorzędne znaczenie, bo na pierwszym miejscu jest estetyka - wagi mechaniczne mogą stać się prawdziwą ozdobą kuchni. Obecnie najczęściej wybierany trend to retro.

Dzięki rozwojowi technologii, na rynku od wielu lat istnieją również wagi elektroniczne. Co prawda działają dzięki niewielkiej baterii albo zasilaczowi podłączanemu do kontaktu, jednak są w stanie pokazać wagę produktu z dokładnością do jednego grama. Jeśli więc zależy Ci na dokładnej wadze spożywanych produktów, sięgnij po modele elektroniczne. Obecnie nie brakuje wag w pełni dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Jakość wagi jest ważna, jeśli zależy Ci na dokładnym mierzeniu kalorii, warto rozważyć wersje z dodatkowymi funkcjami.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu wagi kuchennej?

Dobrze, jeśli waga kuchenna jest dopasowana do potrzeb osoby, która będzie z niej korzystać, pozwoli to na lepsze wykorzystanie wszystkich jej funkcji.

Najczęstsze dodatkowe parametry wagi kuchennej to:

  • przelicznik jednostek wagowych - pozwala na wybór miar, przydaje się jeśli korzystasz z przepisu zawierającego anglosaskie miary (np. uncje)
  • tarowanie - to jedna z podstawowych funkcji, pozwala na zerowanie wagi, nawet jeśli coś się na niej znajduje; funkcja przydatna np. podczas pieczenia kiedy do jednego naczynia dodawane są kolejne składniki
  • pomiar wartości odżywczych - ta funkcja będzie niezwykle interesująca i przede wszystkim przydatna dla osób, które się odchudzają, waga pokazuje poszczególne ilości makroskładników
  • licznik kalorii - wskazanie ilości kilokalorii zawartych w danym produkcie

Komentarze