Dom od dewelopera. Plusy i minusy

Dom od deweloperaSamodzielna budowa, kupno nieruchomości na rynku wtórnym, a może dom w stanie gotowym? Możliwości zdobycia własnego lokum jest kilka.

Coraz częściej decydujemy się na ostatnią opcję, a więc skorzystanie z oferty firm deweloperskich. To rozwiązanie wygodne i szybkie, dostępne także dla osób, które nie mają doświadczenia w budownictwie, a nie chcą lub nie potrafią skutecznie nadzorować prac ekipy remontowej. Nie jest jednak pozbawione wad. Czy przesłaniają zalety? Jak wypada porównanie mocnych i słabszych stron kupna domu od dewelopera?

Dom od dewelopera - zalety

Wiesz, co kupujesz. To podstawowa przewaga domu od dewelopera nad tym budowanym według projektu na indywidualne zamówienie. Przed wyborem konkretnej wizji zapoznajesz się wprawdzie z rysunkami technicznymi i wizualizacjami, jednak na tej podstawie trudno szczegółowo wyobrazić sobie gotowy obiekt - zwłaszcza, jeśli nie masz rozwiniętej wyobraźni przestrzennej. Dom od dewelopera przed kupnem możesz zaś dokładnie obejrzeć i spokojnie zastanowić się, czy jego funkcjonalność i wygląd ci odpowiadają.

Oszczędzasz czas. Budowa domu we własnym zakresie pochłania mnóstwo czasu. Nawet, jeśli przeprowadzenie prac powierzysz ekipie budowlanej, powinieneś przygotować się na spędzenie wielu godzin w urzędach i dopełnienie wielu formalności. Decydując się na zakup od dewelopera, musisz tylko podpisać umowę i, jeśli nie jesteś w stanie sfinansować go samodzielnie, zdobyć kredyt hipoteczny. Ten ostatni zresztą zazwyczaj okazuje się niezbędny także, jeśli inwestycję realizujesz indywidualnie.

Musisz tylko wykończyć dom. Nie musisz martwić się tym, że materiały budowlane w trakcie realizowania inwestycji zdrożeją. Od dewelopera otrzymujesz gwarancję wcześniej ustalonej kwoty i nie interesujesz się rynkowymi wahaniami. Po odebraniu domu musisz tylko go wykończyć - a to rzadko zajmuje więcej niż kilka tygodni i nie pochłania tak wielu materiałów, jak sama budowa.

Dom od dewelopera - wady

Płacisz więcej. To oczywiste, że deweloper musi na budowie domu zarobić. Kupno budynku w stanie gotowym będzie więc droższe niż w przypadku rynku wtórnego lub inwestycji na własną rękę. Z drugiej strony jednak wspomniane wahana cen materiałów mogą sprawić, że ta opcja w ostatecznym rozrachunku i tak okaże się korzystna.

Nie możesz wybrać projektu. Deweloperzy realizują inwestycje według swoich projektów. Poza drobnymi zmianami, takimi jak modyfikacja rozkładu pomieszczeń, niemożliwe jest nadanie domowi indywidualnego charakteru. To dość poważna wada dla klientów, którym zależy na tym, by ich dom wyróżniał się na tle okolicznych obiektów.

Nie wiesz, jak zmieni się okolica. Pod tym względem lepiej wypada kupno nieruchomości na rynku wtórnym. Przed podpisaniem umowy możesz sprawdzić, czy odpowiada ci sąsiedztwo, a w okolicy nie ma uciążliwych zakładów lub upraw rolniczych. Domy od dewelopera budowane są zaś często na niezagospodarowanych jeszcze obszarach, a ich najbliższa okolica po kilku latach może bardzo się zmienić.

Nie możesz wprowadzić się od razu. Kupując dom z drugiej ręki - o ile tylko jest w dobrym stanie - możesz niezwłocznie w nim zamieszkać. W przypadku umowy z deweloperem sprawa nie jest taka prosta. Wcześniej musisz go przecież wykończyć, a to dla klientów, którym zależy na czasie, spory minus.

Jeżeli szukasz ciekawego domu w zabudowie szeregowej we Wrocławiu, to koniecznie sprawdź ofertę WPB sp. z o.o. i nową inwestycję Leśna Przystań. Domki zlokalizowane są w malowniczej okolicy, na osiedlu Osobowice.