Dom tani w budowie. Jaki projekt wybrać?

Tani w budowie domCzy dom może być tani w budowie? Oczywiście, że tak. Czym zatem charakteryzuje się projekt takiego domu? Jakie elementy mają znaczący wpływ na koszt budowy? Zapraszamy do lektury.

Do niedawna powszechna była opinia, że wybudowanie domu jest drogie i mało kogo na to stać. Okazuje się jednak, że dziś dom można wybudować w cenie nowego mieszkania. Oczywiście nie dotyczy to domów o dużych rozmiarach, ale raczej tych mniejszych. Dlatego wiele osób decyduje się na zakup działki i budowę niewielkiego domu zamiast kupowania mieszkania w bloku czy apartamentowcu.

Najtańsze w budowie są małe domy, ale nie tylko wielkość budynku ma wpływ na koszty jego wybudowania. Istotne są także inne elementy, takie jak np. konstrukcja. Budowa domu nie musi być droga, a oszczędności nie wiążą się wcale z zastosowaniem gorszych jakościowo materiałów budowlanych. Od czego zależą niższe koszty budowy - o tym poniżej.

Tani w budowie dom, ale dopasowany do indywidualnych potrzeb

Jeśli inwestor chce wybudować dom tanio, to musi wybrać projekt domu niewielkiego i prostego w formie, ale niezmiernie ważne jest także to, by projekt ten był jak najlepiej dopasowany do konkretnych potrzeb przyszłych domowników. Można kupić gotowy projekt domu jednorodzinnego albo zdecydować się na indywidualny projekt w przypadku nietypowej działki czy niestandardowych potrzeb.

Projekt jest kluczowy. Jeśli budynek zostanie źle zaprojektowany, to błędy projektowe będą generowały dodatkowe, niespodziewane koszty. Z tego względu warto wybrać doświadczonego i rzetelnego architekta czy też kupić gotowy projekt domu w renomowanej pracowni projektowej, np. w pracowni Archeton – na stronie archeton.pl można znaleźć ogromny wybór projektów domów tanich w budowie.

Elementy, które mają wpływ na koszty budowy domu

Wpływ na koszt budowy domu ma nie tylko sama jego wielkość, ale także inne elementy. By dom był tani w budowie należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • wielkość domu
  • podpiwniczenie
  • kształt bryły
  • konstrukcję dachu
  • rodzaj ogrzewania.

Wielkość domu

Jakiś czas temu przeważnie budowano duże, piętrowe domy. Dziś odchodzi się już od takich projektów na rzecz tych mniejszych, parterowych, ewentualnie z użytkowym poddaszem. Uważa się, że dom o powierzchni 100 m2 jest wystarczający dla czteroosobowej rodziny. Bardzo często jednak buduje się nawet mniejsze domy - ok. 80-90-metrowe. Według szacunków powiększenie projektu domu o jedno pomieszczenie to wydatek rzędu 30 000 zł. Dom o powierzchni ok. 100 m2 spokojnie pomieści wszystkie potrzebne pomieszczenia, czyli część dzienną - salon, kuchnię, jadalnię, część gospodarczą i toaletę/małą łazienkę oraz część nocną - trzy sypialnie, większą łazienkę, garderobę. Jeśli inwestor chce zminimalizować koszty, nie musi decydować się na garaż, lecz może go zastąpić wiatą.

Podział domu na strefy jest istotny także w związku z ponoszeniem kosztów położenia instalacji wewnętrznych. W dobrze przemyślanym projekcie domu układ pomieszczeń jest taki, że nie ma konieczności rozbudowy systemu rur i kabli.

Oczywiście dom tani w budowie to taki, który ma jedną kondygnację, czyli parterowy. Piętro czy nawet poddasze użytkowe to dodatkowe koszty związane z budową stropów i schodów.

Podpiwniczenie

Budowa piwnicy znacznie podwyższa koszty budowy, dlatego raczej lepiej z niej zrezygnować. Do przechowywania można spokojnie wykorzystać strych czy garaż albo nawet postawić wolno stojącą szopę na działce, które sprawdzą się jako powierzchnia magazynowa. Budowa podpiwniczenia jest dość droga w stosunku do całości inwestycji - zwiększa wydatki nawet o 30%.

Kształt bryły

Tanie w budowie domy są zazwyczaj proste w formie, bez udziwnień. Prosta bryła to także większa funkcjonalność wnętrza. By nieco ozdobić elewację, wystarczy użyć elementów dekoracyjnych takich jak kamień czy deskowanie. Nie są konieczne okna wykuszowe, sztukaterie, portyki itp.

Konstrukcja dachu

Najtańszy w budowie jest prosty dach dwuspadowy. Koszt jego wybudowania szacuje się na ok. 25 000 zł. Dodatkowe powierzchnie dachu, powodujące wielokrotne łamania wpływają znacząco na koszty inwestycji. Ma to związek nie tylko z większym zapotrzebowaniem na materiały budowlane, ale także z robocizną. Dach wielopołaciowy może kosztować nawet dwa razy drożej. Ważnym elementem jest także pokrycie dachu. Najdroższe są wykończenia z dachówki ceramicznej i cementowej, a najtańsze z gontów bitumicznych.

Rodzaj ogrzewania

Przy wyborze ogrzewania ważne są nie tylko same koszty inwestycji, ale także, a może przede wszystkim późniejsza eksploatacja. Wybór pieca na paliwa stałe to dobre rozwiązanie do większych budynków (o powierzchni powyżej 120 m2), natomiast piec gazowy lepiej sprawdzi się w niewielkich domach. Warto także zainstalować kominek z płaszczem wodnym, który podgrzewa wodę zasilającą CO. Zimą znacząco zmniejszy to wydatki związane z ogrzewaniem.

Jaki zatem projekt domu wybrać, by był tani w budowie? Niewielki, parterowy, o prostej bryle, bez podpiwniczenia i garażu, o prostym dwuspadowym dachu i z przemyślanym rodzajem ogrzewania.

Autor: www.archeton.pl.

Komentarze