Dom z kontenerów - projekty, budowa, cena

Dom z kontenerów morskichDomy z kontenerów są alternatywą dla tradycyjnego budownictwa. Malutkie lub pełnowymiarowe modułowo składane z czterech i więcej kontenerów mogą być domkami letniskowymi, całorocznym, jedno- lub dwu-kondygnacyjnym. Podpowiadamy, kiedy można posadowić dom z kontenerów bez pozwolenia i kiedy wymagane są stopy fundamentowe. Sprawdź, jakie wady i zalety mają takie domy oraz jaki jest całkowity koszt domów kontenerowych pod klucz.

Domy z kontenerów morskich to rodzaj domów modułowych, których metraż jest uzależniony od ilości połączonych ze sobą kontenerów. Do niedawna pełniły one jedynie funkcję domków letniskowych. Jednak coraz częściej inwestorzy, którym zależy na czasie i mają ograniczony budżet, rezygnują z budowy na rzecz posadowienia domu kontenerowego. Jest on znacznie tańszy od murowanego, a jego montaż zajmuje od kilkunastu dni do maksymalnie 3 miesięcy. Pominięcie prac murarskich pozwala na ich montaż nawet w okresie zimowym.

Czym są domy z kontenerów morskich?

Domy z kontenerów morskich to domy modułowe z konstrukcją samonośną na ramie stalowej wykonanej z profili walcowanych zamkniętych, a kontener jest jednocześnie szkieletem budynku. Kontenery morskie są wykonane w całości (sufit, ściany, podłoga) z ocynkowanej blachy, pokrytej antykorozyjnym lakierem. Ponadto ich szkielet jest dodatkowo wzmocniony i wypełniony izolacją termiczną. Najczęściej do ocieplenia domów z kontenerów morskich stosowane są płyty PUR wykonane z pianki poliuretanowej lub wełny mineralnej. Wnętrza tych domów również można wykończyć wszystkimi materiałami, znanymi w tradycyjnym budownictwie. Zatem ściany i sufit można wykończyć płytami OSB, wiórowymi, a także tymi, z karton-gipsu.

Miłośnicy ciepłych wnętrz mogą również zamontować na ścianach klasyczną lub angielską boazerię. Montaż cegły dekoracyjnej i tapicerowanych paneli ściennych również jest możliwy w domu kontenerowym. Podłoga najczęściej jest pokryta dedykowanymi płytami, na których można zamontować panele winylowe, PCV, a także glazurę i deskę podłogową.

W praktyce takie budynki można ocieplać każdym z materiałów, który jest stosowany jako izolacja termiczna tych murowanych. W przypadku wykończenia elewacji również możliwe jest stosowanie wszystkich materiałów, którymi są wykończone elewacje w tradycyjnym budownictwie. Jednak w dobie ultranowoczesnych domów kontenerowa blacha (połączona z deską elewacyjną lub dużymi przeszkleniami) jest coraz częściej malowana na grafit, antracyt lub ciemny brąz i pozostawiona na widoku.

Dom kontenerowy letniskowy

Dom kontenerowy letniskowy to bardzo popularne rozwiązanie stosowane w Polsce już od kilkudziesięciu lat. Jeśli mowa o niewielkim domku działkowym, w którym zmieścimy dwa lub trzy łóżka i małą, ale funkcjonalną kuchnię, wystarczający jest zakupu tylko jednego kontenera morskiego.

Ma on wymiary:

  • długość - 12,2 m,
  • szerokość - 2,4 m,
  • wysokość - 2,9 m,

dając przestrzeń, która pozwoli na komfortowe użytkowanie. Taki letniak najczęściej nie jest ocieplony od zewnątrz, ale ściany wewnętrzne są wyłożone płytami wiórowymi lub gipsowymi. Klasyczne wykończenie ścian pozwala na malowanie ich na dowolny kolor, przyklejenie tapety, a nawet montaż boazerii. Ponadto pojedynczy kontener nie posiada wewnątrz ścianek działowych, jednak można je zbudować na aluminiowym lub drewnianym stelażu z drewna, płyt wiórowych lub płyt K-G. Domek letniskowy z kontenera można dodatkowo powiększyć o taras lub werandę z zadaszeniem.

Jak wygląda dom kontenerowany?

Dom z jednego kontenera

Dom kontenerowy całoroczny

Dom kontenerowy całoroczny może mieć metraż uroczego mini domku z jednego kontenera lub 100, a nawet 250 m2. Do popularnych projektów zaliczmy domy parterowe i z piętrem składające się z kilku kontenerów, a nawet kilkunastu. Taki dom powstaje poprzez połączenie kilku modułów (kontenerów morskich). W zależności od projektu i możliwości finansowych można zbudować w ten sposób niewielki uroczy domek, z nowoczesnym płaskim, a także spadzistym dachem. Całoroczny dom kontenerowy jest profesjonalnie ocieplony od zewnątrz i spełnia wszystkie normy energetyczne. Najczęściej ma ogrzewanie podłogowe na prąd lub gaz. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować w nim centralne ogrzewanie na pellet lub ekogroszek, a nawet kominek z płaszczem wodnym. W zasadzie poza materiałem, z którego powstał dom kontenerowy, niczym nie różni się od tego wzniesionego tradycyjnie. Ściany wewnętrzne i działowe mogą być wykończone w tradycyjny sposób płytami gipsowymi lub wiórowymi, fani drewnianych ścian mogą nawet położyć na nich boazerię. W przeciwieństwie do domów murowanych nie posiada on klasycznych fundamentów i można go posadowić na działce również w sezonie zimowym. Całoroczny dom powstaje w terminie od 2 do 3 miesięcy, jest przywożony w elementach tirami i montowany jest na dedykowanych fundamentach. W przypadku letniskowego - parametry te różnią się nieco - krócej w granicach kilku lub kilkunastu dni, a czas wykonania i montażu zależą od jego metrażu.

Domy kontenerowe na zgłoszenie

Czy domy można stawiać domy z kontenerów bez pozwolenia? Domy z kontenerów, zgodnie z artykułem 29.1 o prawie budowlanym, nie są domami trwale związanymi z gruntem, a więc pozwolenie na budowę nie jest wymagane na postawienie takich domów. - jednak tylko w dwóch przypadkach:

  • kiedy jego powierzchnia nie jest większa niż 35 m2;
  • kiedy jest to typowy domek letniskowy, który jest zamieszkiwany nie więcej niż 120 dni w roku.

W praktyce posadowienie domu z kontenerów morskich nie zawsze wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Często wystarczy tylko zgłoszenie, zawsze jednak należy sprawdzić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W praktyce dopiero kontakt z pracownikiem odpowiedzialnym za miejscową architekturę pozwala jednoznacznie rozstrzygnąć, czy do posadowienia domu kontenerowego będzie wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, czy wystarczy tylko zgłoszenie. Warto zaznaczyć, że w przypadku domów na zgłoszenie nie można w trakcie budowy lub montażu wprowadzać żadnych zmian. Zanim zaczęto konstruować z kontenerów domy całoroczne, wszystkie domki letniskowe kontenerowe były stawiane bez pozwolenia.

Budowa domu z kontenerów - poradnik krok po kroku

"Budowa" domu z kontenerów morskich w niczym nie przypomina wznoszenia klasycznego murowanego budynku. Mimo to na wstępie należy załatwić kilka formalności, bez których nie można zacząć pracy na działce. Pozwolenia i dokumentacja to pierwszy krok, którym najczęściej zajmuje się firma, w której zamówiliśmy projekt i wykonanie domu. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby załatwiać wszystkie formalności samodzielnie, jednak jest to żmudne i wyczerpujące zajęcie. Jeśli można je komuś zlecić, to warto skorzystać z pomocy ekspertów.

Obecnie coraz więcej firm zajmuje się nie tylko sprzedażą kontenerów mieszkalnych, ale oferuje kompleksową ofertę. Od załatwienia pozwoleń i wykonania projektu do posadowienia domu pod klucz.

Jak zatem wygląda budowa domu kontenerowego?

W pierwszej kolejności należy wybrać gotowy lub zamówić indywidualny projekt. W tym czasie powinny zostać złożone wszystkie wnioski, w ten sposób unikniemy przestojów. Kolejny krok to wybór materiałów wykończeniowych, jeśli kupujemy dom pod klucz. Wybieramy rodzaj okładziny elewacyjnej, materiał izolacyjny (wiele firm pracuje tylko na jednym izolatorze termicznym). Kolejno należy podjąć decyzję, z jakiego materiału mają powstać ścianki działowe, jak wykończyć pozostałe ściany od wewnątrz, podłogę, sufity. Na etapie projektu należy podzielić kontener na pomieszczenia lub funkcjonalne strefy. Równie ważne, jak nie najważniejsze jest rozmieszczenie instalacji, najczęściej tylko wodno kanalizacyjnej i elektrycznej. Na tym etapie należy również podjąć decyzję, w jaki sposób będzie ogrzewany nasz kontener. W tym wypadku największą popularnością cieszy się elektryczne ogrzewanie podłogowe, choć nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć piec gazowy lub ogrzewać dom kominkiem z płaszczem wodnym. Wybierając rodzaj ogrzewania, warto zastanowić się nie tylko nad kosztami ogrzewania i ceną instalacji grzewczej, ale też jej obsługą. Nowoczesne domy z kontenerów muszą spełniać wyśrubowane wymogi dotyczące zapotrzebowania na energię. Z tego też powodu są one energooszczędne i koszt ogrzewania elektrycznego nie jest duży. Fani klimatu, jaki tworzy on w pomieszczeniu, często podejmują decyzję, że właśnie w taki sposób będą ogrzewać dom. Jednak czym innym jest rozpalenie w kominku dla przyjemności a czym innym obowiązkowe palenie w nim przez całą zimę, część wiosny i jesieni. Kolejna kwestia to rozmieszczenie wszystkich instalacji, a więc gniazdek elektrycznych, włączników światła i odpływu oraz źródła wody. W przypadku domów z kontenerów morskich trudno jest zmienić przeznaczenie pomieszczeń, dlatego właściwe rozmieszczenie instalacji jest tak ważne.

Warto zauważyć, że instalacja wodna i kanalizacyjna montowana w domach kontenerowych jest dokładnie taka sama jak w przypadku budynków murowanych. Jej montaż nie jest też bardziej skomplikowany niż tradycyjnym budownictwie.

Niektóre firmy trudniące się sprzedażą domów kontenerowych oferują również kompleksowe wykończenie budynku. Wówczas oprócz projektu domu, powstaje projekt całej aranżacji, a więc zabudowa kuchenna z całym wyposażeniem, meble do salonu, sypialni i wyposażenie łazienki i wszystkich innych pomieszczeń. Jednym słowem można w takiej firmie zamówić gotowy do zamieszkania dom. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku mini domów, które powstają z jednego, maksymalnie dwóch kontenerów i komfort ich użytkowania wymaga zastosowania sprytnych multifunkcyjnych rozwiązań. Wówczas bezapelacyjnie warto skorzystać z doświadczenia ekspertów, którzy na tak małym metrażu stworzyli już niejedną aranżację. Jeśli jednak mowa o większym domu z kontenerów - takim, który ma 100 i więcej metrów kwadratowych - lepszym rozwiązaniem jest urządzenie go samodzielnie. Przede wszystkim dlatego, że jest to niezła frajda tworzyć samodzielnie swoją przestrzeń życiową, po drugie dlatego, że będziemy mieć pewność, że wystrój domu jest niepowtarzalny.

Jakie fundamenty pod dom z kontenerów?

W przypadku małych domów z kontenerów morskich nie trzeba wykonywać żadnych fundamentów
Mały i lekki domek letniskowy o powierzchni do 35 m2 można postawić na betonowych bloczkach. Nie oznacza to jednak, że na działce wystarczy rozłożyć bloczki, na których ustawimy kontener. W pierwszej kolejności należy wyrównać i utwardzić grunt. Nie jest konieczne utwardzanie poprzez wylanie betonu lub rozłożenie płyt czy kostki. Warto jednak upewnić się, czy grunt nie jest grząski, jeśli tak należy najpierw utwardzić powierzchnię. Warto zaznaczyć, że podłoże powinno być również wypoziomowane. Na tak przygotowanym gruncie dopiero można ustawić bloczki betonowe, na których zostanie posadowiony mały domek z kontenerów morskich.

Duże całoroczne domy kontenerowe wymagają, wylania stóp fundamentowych
Jest to beton zbrojony, który powinien być wylany na głębokość przemarzania gruntu, w punktach podparcia kontenerów. Takie rozwiązanie jest mniej kosztowne od tradycyjnych fundamentów, ale w większym stopniu niż betonowe bloczki stabilizuje budynek. W tej kwestii nie warto szukać oszczędności finansowych i czasowych, rezygnując ze stóp fundamentowych. Ciężar kilku w pełni wykończonych kontenerów i ich wyposażenia jest znacznie większy niż w przypadku małego domku letniskowego lub modnego mini domu całorocznego 35 m2.

Jak długo trwa montaż domu z kontenerów?

Od kilku dni do nawet kilku tygodni trwa montaż domu z kontenerów, co jest uzależnione od ilości modułów oraz ich konfiguracji. Im prostsza bryła domu, tym łatwiejszy jest montaż, co bezpośrednio przekłada się na czas jego trwania. Do oczekiwania na dom kontenerowy, należy doliczyć czas jego wykonania, który będzie wynosił od 4 do 5 dni w przypadku jedno-kontenerowego do 3-4 tygodni w przypadku konstrukcji złożonej z kilku czy kilkunastu modułów.

Zbudowany w lesie dom z kontenerów

Dwukondygnacyjny dom z kontenerów

Dom z kontenerów morskich - projekt z garażem. Czy to jest możliwe?

W zależności od wybranego projektu można kupić dom z garażem, a nawet dwoma garażami, dom z poddaszem, wielokondygnacyjny, a także parterowy rozłożysty w poziomie. W tym wypadku ogranicza nas tylko wyobraźnia i budżet. W przypadku domów 35 m2 bez pozwolenia budowanych na zgłoszenie, garaż posadowiony obok kontenera mieszkalnego, jest doskonałym sposobem na powiększenie przestrzeni użytkowej. Warto zauważyć, że garaż w tym wypadku nie może być połączony z domem, a więc ma nie przylegać do jego ściany, nie może mieć też wspólnej z nim ściany. Na każde 500 m2 działki mogą stać dwa garaże bez pozwolenia o powierzchni nie większej niż 35 m2. Zatem jeśli do domu z jednego kontenera dostawimy po bokach dwa garaże, uzyskamy całkiem sporą dodatkową przestrzeń użytkową np. dwa oddzielne garaże lub garaż i składzik na narzędzia. Inną możliwością jest garaż i budynek gospodarczy, a w nim można urządzić pralnię, spiżarnię, a nawet sezonową garderobę. Warunek jest taki, że nie mogą to być budynki mieszkalne.

Jak wygląda dom z kontenera w środku?

Dom z kontenerów morskich w środku wygląda jak tradycyjny dom lub kubistyczny ultranowoczesny w minimalistycznym stylu. Wszystko zależy od sposobu wykończenia i wyboru materiałów, które tworzą to wnętrze. Ściany wewnętrzne mogą być wykończone dowolnym materiałem stosowanym w tradycyjnych aranżacjach wnętrz. W domu składającym się z kilku prostokątnych brył doskonale sprawdza się minimalistyczny geometryczny wystrój. Zatem proste, ale funkcjonalne meble, lekkie otwarte półki i geometryczna powtarzalność korespondująca z bryłą budynku i podkreślająca jego ultranowoczesnych charakter. Ściany wewnętrzne w domu kontenerowym mogą być wykonane z tradycyjnych materiałów:

  • płyt gipsowych,
  • szkła hartowanego,
  • ażurowych płyt meblowych,
  • perforowanej blachy, która sprawi, że wnętrze nabierze loftowego charakteru.

Duże przeszklenia, czyli duże okna, które często w domach z kontenerów morskich zastępują jedną lub więcej ścian, to kolejne dobre rozwiązanie -  duża szklana ściana w salonie to znak rozpoznawczy domów kontenerowych. Tym bardziej, że szklane ściany można powtarzać w każdym z kontenerów zarówno w poziomie, jak i w pionie. Doskonały efekt w domach tego typu tworzy antresola lub wysoki sufit na podwójną wysokość, nawet na niewielkiej powierzchni np. na klatce schodowej lub w innej wyeksponowanej części strefy dziennej.

Dom z kontenerów 100 m2

Dom z kontenerów o powierzchni 100 m2 to najpopularniejsze rozwiązanie w przypadku domów całorocznych. Są to domy modułowe, składające się z czterech kontenerów morskich. Możliwości na ich połączenia jest wiele. Bardzo popularne rozwiązanie to trzy kontenery na parterze i jeden na górze. Inna możliwość to dwa kontenery na dole i dwa na górze ustawione w różnych konfiguracjach. Warto zaznaczyć, że nie muszą one tworzyć kostki znanej z lat 70 ubiegłego stulecia. Dzięki modułowemu montażowi można je fantazyjnie łączyć, tworząc ciekawe bryły. Projektanci domów z kontenerów podkreślają, że są to domy, które rozkwitają po zmroku. Z tego też powodu przed ostatecznym wyborem, projektu warto obejrzeć kilka wizualizacji lub gotowych projektów, kiedy zapadnie zmrok a dom zostanie oświetlony.

Współczesne domy z kontenerów morskich w niczym nie przypominają domków letniskowych czy też zastępczych bieda budynków. Budownictwo modułowe pozwala na stworzenie ultra nowoczesnych kubistycznych ekskluzywnych domów. Zachwycają one na zewnątrz i w środku. Są modne, doskonale wpisują się w miejskie i pozamiejskie krajobrazy, a także idealnie komponują z pięknym ogrodem lub dużym basem.

Czy dom z kontenerów morskich musi być wąski?

Domy z kontenerów morskich to nic innego jak domy modułowe, więc moduły można dowolnie łączyć. Jeśli marzeniem inwestora jest kwadratowy parter, to może połączyć dwa kontenery dłuższymi ścianami. Możliwość łączenia kontenerów to duże pole do popisu dla projektanta. Stosując różne ustawienia modułów, można uzyskać naprawdę ciekawą bryłę budynku. Od podłużnego parteru, kwadratowego piętra i odwrotnie po geometryczne bryły, które zapierają dech w piersiach. Kształt domu z kontenerów morskich jest uzależniony w głównej mierze od wyobraźni projektanta, zasobności portfela inwestora oraz powierzchni działki.

Domy z kontenera morskiego z antresolą

Domy z kontenerów morskich z antresolą pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Takie rozwiązanie jest najczęściej stosowane w małych domkach letniskowych z jednego kontenera. Fanami kontenera z pół kondygnacją są również młode osoby, które mają do wyboru kupno kawalerki, ciasnego mieszkania dwupokojowego lub malutką działkę. Już na kilkuset metrach kwadratowych można posadowić dom z jednego, maksymalnie dwóch kontenerów morskich.

Antresola w takim domu może być wykorzystania jedynie jako przestrzeń do spania, ponieważ kontenery mają wysokość 290 cm. Z tego też powodu na pół kondygnacji nie ma możliwości wyprostowania się w pozycji stojącej, ale zmieści się duże komfortowe łóżko. Zakładając, że wysokość antresoli nie przekracza 120, można pod nią zrobić zabudowę kuchenną, kącik telewizyjny, biblioteczkę lub ustawić sofę i fotele. Montaż antresoli w domu z kontenerów morskich to sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni użytkowej i poprawienie funkcjonalności malutkiego domu.

Cena domu z kontenera

Cena domu z kontenera morskiego jest uzależniona od metrażu i stopnia wykończenia. Najwięcej zapłacimy za dom wykończony pod klucz i umeblowany, a więc taki do którego od razu można się wprowadzić. Co ciekawe, mimo że kupując dom z kontenera, kupujemy określoną ilość modułów, to cena jest naliczana za m2, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa. Cena metra kwadratowego wynosi najczęściej od 1000 do 4000 zł. Ponadto do ceny metrażu należy dodać jeszcze koszt transportu, który wynosi od 2000 do 5000 tysięcy oraz montażu. Z tego powodu ceny domów kontenerowych zaczynają się od 60 000 zł za najmniejszy, czyli z jednego kontenera, ale są i takie, za które trzeba zapłacić około 300 000 zł.

Nowoczesny projekt domu kontenerowego

Nowoczesny projekt domu kontenerowego

Wady i zalety domów z kontenerów

  • Wśród zalet tego rozwiązania nie sposób nie dostrzec ceny, która w przypadku jedno-kontenerowego domu jest niższa niż koszt klaustrofobicznej kawalerki;
  • Ponadto domy z kontenerów można w każdej chwili rozbudować, a mieszkania w bloku nie rozbudujemy, chyba że odkupimy do sąsiadów;
  • Decydując się na dom kontenerowy mamy jeszcze działkę, nawet jeśli jest niewielka - jest to nadal nasza prywatna przestrzeń, której nie musimy dzielić z sąsiadami;
  • Do niedawna domy z kontenerów morskich były wyłącznie traktowane jako sezonowe, jednak od pewnego czasu muszą one wyśrubowane normy energetyczne - oznacza to, że są ocieplane w dokładnie taki sam sposób jak domy budowlane;
  • Okna i drzwi montowane w kontenerach mieszkalnych również muszą spełniać restrykcyjne normy, więc ogrzanie takiego domu nie jest już problematyczne. Blaszana surowa elewacja jest obecnie wykończona materiałami, które stosuje się na elewacjach murowanych domów;
  • W starych nieocieplonych blaszanych domach bardzo często pojawiał się problem z wilgocią, który dzięki wypełnieniu ścian izolatorem termicznym, montażowi porządnych okien i drzwi został wyeliminowany;
  • Wiele osób twierdzi, że w domach z kontenerów latem jest bardzo gorąco. To prawda, ale tylko w tych nieocieplonych. Dzięki wypełnieniu ścian płytami poliuretanowy lub wełną mineralną domy te zyskały izolację akustyczną.