Domy szkieletowe od A do Z. Wszystko co musisz wiedzieć

Dom szkieletowyDom kanadyjski wcale nie musi być inwestycją "na jedno pokolenie". Oczywiście by tak się stało, konieczne jest zachowanie odpowiednich standardów.

Półtora wieku temu, kiedy w Skandynawii i Kanadzie powstawały pierwsze domy szkieletowe (tak zwane kanadyjskie), ich wytrzymałość przewidziano na sto lat. Dziś wiemy, że mogą posłużyć dużo dłużej, sprawdzając się nawet w surowym, północnym klimacie. Mimo tego, w Polsce wciąż wiele osób kojarzy to rozwiązanie jedynie z domkami letniskowymi.

W dużej mierze jest to "zasługą" niewykwalifikowanych ekip, które montowały je w latach 90. Dziś ta technologia nie jest już nowością, a w naszym kraju nie brakuje wykonawców gwarantujących wysoką jakość i tym samym pełne wykorzystanie jej możliwości. Co jednak zyska inwestor, którzy zdecyduje się na dom kanadyjski? O czym powinien pamiętać?

Domy szkieletowe. Oszczędność czasu i pieniędzy

Za wyborem domów szkieletowych przemawia przede wszystkim szybkość realizacji. Wzniesienie samej konstrukcji pochłania od 2 do 3 miesięcy. Decydując się na użycie elementów prefabrykowanych, ten etap inwestycji można skrócić nawet do niespełna tygodnia. Na prace wykończeniowe należy zaś wygospodarować od 2 do 4 miesięcy. Do tego doliczyć powinniśmy jeszcze czas niezbędny na przygotowanie fundamentów - zwykle zajmuje to około tygodnia.

Kolejna zaleta domków kanadyjskich to koszty dużo niższe niż w przypadku tradycyjnej, murowanej konstrukcji. Na Allegro znajdziemy oferty budowy rozpoczynające się już od niespełna 30 tysięcy złotych. Wadą może być jednak fakt, że wszystkie fundusze niezbędne do zrealizowania inwestycji trzeba zgromadzić jeszcze przed rozpoczęciem prac.

Domy kanadyjskie. Dowolny sposób wykończenia

Domy szkieletowe kojarzymy przede wszystkim z drewnianymi konstrukcjami, typowymi dla ośrodków wczasowych. Warto jednak pamiętać, że mogą one być wykończony właściwie w dowolny sposób. Rezygnując z drewnianej oblicówki i zastępując ją otynkowaniem, zyskujemy zaś budynek wyglądający jak zwykły murowany dom. Do wyboru mamy poza tym pokrycie ścian zewnętrznych płytkami klinkierowymi, sidingiem z płyt PCV lub kształtkami betonowymi - również takimi imitującymi cegłę lub naturalny kamień.

Domki kanadyjskie. Różne standardy energetyczne

Domki szkieletowe często kojarzymy z dużym zapotrzebowaniem energetycznym. Coraz częściej do ich budowy wykorzystuje się jednak materiały o wysokim współczynniku izolacyjności oraz rozwiązania do minimum ograniczające straty ciepła - na przykład podwójną termoizolację. To sprawia, że budynek wzniesiony w tej technologii, przy zachowaniu odpowiedniej szczelności i zastosowaniu rekuperatora, może nawet być pasywny. Dzięki temu można korzystać z niego jako obiektu całorocznego, również na terenach o zimnym klimacie.

Dom kanadyjski. Projekt i wykonawstwo

By wspomniane zalety stały się naszym udziałem, musimy kompleksowo zaplanować całą inwestycję. Szczególnej uwagi będzie wymagać aranżacja wnętrz. Ze względu na lekkość całej konstrukcji, zawieszenie na ścianach ciężkich przedmiotów, takich jak szafki, półki czy podtynkowe zestawy WC jest utrudnione. Ich lokalizację trzeba zaplanować jeszcze przed wybudowaniem domu - konieczne będzie wzmocnienie ścian w newralgicznych punktach.

Spore znaczenie ma też jakość wykonawstwa. Montaż domku kanadyjskiego należy powierzyć doświadczonej, specjalizującej się w takich pracach ekipie. Jest to niezbędne między innymi do zachowania pełnej szczelności budynku, która zapewni wysoki komfort jego użytkowania. Ważny okaże się również montaż wspomnianego rekuperatora. Jego zadaniem - poza odzyskiem ciepła - będzie odprowadzania wilgoci, która mogłaby zaszkodzić zarówno elementom konstrukcji, jak i pełniącej funkcję termoizolatora wełnie mineralnej.

Dom szkieletowy. Co z komfortem akustycznym?

Inny rozpowszechniony mit na temat domów kanadyjskich dotyczy wydawanych przez nie dźwięków. Ten częsty niegdyś problem można jednak łatwo wyeliminować. Pozwala na to zastosowanie takich rozwiązań, jak usztywnienie konstrukcji płytami oraz użycie podkładek lub przekładek z filcu, gumy lub kauczuku, odpowiedzialnych na tłumienie drgań.

Komentarze

Łukasz
Coraz więcej firm specjalizującyc h się w budownictwie szkieletowym wchodzi właśnie w oferowanie domów prefabrykowanyc h, chyba najbardziej aktualna lista tutaj https://domyszkieletowe.net/kategoria/2/domy-szkieletowe/ ,dodatkowo powstał fajny kanał na YouTube w tym temacie o nazwie Odskocznia, polecam amatorom takiego budownictwa :)