Dowiedz się, jak urządzić salon na miarę swoich potrzeb

Nowoczesny salonAranżacja salonu to wyzwanie, któremu warto poświęcić więcej czasu i uwagi, aby wykreować wymarzoną przestrzeń, w której chętnie będziemy przesiadywać w wolnych chwilach. Meble, materiały na ściany i podłogi, kolory i dodatków, oświetlenie - to wszystko powinno idealnie ze sobą współgrać. Jak zatem zabrać się za urządzanie salonu?


Nowoczesny czy z nutą klasyki?

Absolutną podstawą każdego działania związanego z wystrojem wnętrz jest gruntownie przemyślany projekt. Zanim zaczniemy przeglądać katalogi i sklepy internetowe w poszukiwaniu szafy, komody czy stołu, warto najpierw zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Czy ma to być elegancja w klasycznym, tradycyjnym wydaniu, czy jednak minimalistyczna lekkość lub wręcz surowość formy? A może industrialne lub wręcz przeciwnie - rustykalne klimaty, albo luksus w stylu glamour? Możemy oczywiście zainspirować się przykładami z czasopism branżowych, portali internetowych czy nawet popularnych kanałów na Youtube. Jednak nie zapominajmy przy tym o własnych potrzebach i gustach - warto czerpać z aktualnych trendów tylko to, co naprawdę nam się podoba i spełnia nasze oczekiwania. Po nakreśleniu ogólnego planu możemy przystąpić do doprecyzowania detali, takich jak np. meble i ich układ w pomieszczeniu, kolorystyka, zasłony czy rolety, parkiet czy panele itp. Jeżeli mamy do dyspozycji niewielką powierzchnię, warto zwrócić szczególną uwagę na rodzaj mebli (nie powinny być zbyt "przytłaczające") oraz na kolory, które również mogą optycznie powiększać lub pomniejszać przestrzeń.

Farby i tapety - czy to jedyny sposób na ściany salonu?

Wybierając materiał na ściany do salonu, możemy odrobinę puścić wodze fantazji i sprawić, że ściana nabierze walorów artystycznych. Jeśli decydujemy się na pomalowanie wszystkich ścian, można spróbować połączyć dwa kolory lub dwa odcienie tej samej barwy. Możemy to zrobić na każdej ze ścian (np. dzieląc je na 2 części w poziomie) lub wyróżnić jedną ścianę innym kolorem. Zamiast różnicy kolorów można także zastosować zróżnicowanie materiałów, np. połączenie farby i tapety.

Nieco bardziej odważną opcją dla nowoczesnego salonu jest beton architektoniczny, który nadaje wnętrzu ton chłodnej, surowej elegancji. Beton zazwyczaj występuje w formie wielkoformatowych płyt, niekiedy z ozdobnymi kotwami. Jeżeli szarość betonu połączymy z wyrazistą kolorystyką pozostałych ścian (może to być zarówno chłodna biel, jak i żywsze, intensywne barwy: granatowa, czerwona, żółta lub inne) i ładną drewnianą podłogą - osiągniemy nietuzinkowy rezultat.

Kompozycja ze świateł

Już na etapie planowania wystroju warto pamiętać o oświetleniu salonu - designerskie lampy czy żyrandole znajdziemy np. na stronie https://grupamo.pl/category/salon. Zamiast głównego źródła światła, obejmującego całe pomieszczenie, możemy rozmieścić lampki i kinkiety w kilku punktach. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie nam stworzyć przytulną atmosferę, sprzyjającą relaksowi. Poza tym światło może podkreślać niektóre elementy wystroju, a nawet wpływać na nasz nastrój, zwłaszcza jeśli wybierzemy oświetlenie wyposażone w funkcję zmiany koloru. Dobrym pomysłem jest także podwieszany sufit z zamontowanymi lampami lub przymocujemy taśmę LED w pobliżu podłogi czy pod wiszącymi półkami.