Drzewko szczęścia (grubosz jajowaty, owalny) - kwiaty, odmiany, uprawa

Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty, owalnyWedług zasad chińskiej sztuki życia w harmonii, czyli Feng Shui domowe rośliny doniczkowe, powinniśmy dobierać tak, aby umacniały w pomieszczeniach energię witalności, harmonii i życzliwości. Najlepiej uprawiać w domu rośliny o miękkich i zaokrąglonych liściach. Należy do nich między innymi grubosz owalny, znany powszechnie jako drzewko szczęścia. Sprawdź, jakie są zasady uprawy drzewka szczęścia i które odmiany grubosza jajowatego są najpiękniejsze.

Drzewko szczęścia (grubosz jajowaty, owalny) - oryginalna i łatwa w uprawie roślina

Według Feng Shui grubosz owalny powinien znaleźć się w każdym domu. Jest to gatunek uważany za wnoszący w życie mnóstwo pozytywnej energii oraz przyciągający bogactwo. Ponadto jest on również silnym talizmanem ochronnym. Warto więc postawić w domu drzewko szczęścia, zwłaszcza że jest to roślina mało wymagająca i łatwa w uprawie.

Grubosz owalny, inaczej jajowaty lub też drzewko szczęścia, (Crassula ovata) to sukulent z rodziny gruboszowatych. Gatunek ten wywodzi się z Afryki, gdzie w warunkach naturalnych osiąga nawet 4 metry wysokości. W uprawie doniczkowej natomiast jego wysokość nie przekracza zwykle 1 metra.

Kwiaty i liście drzewka szczęścia

Bylina ta ma bardzo dekoracyjne, mięsiste, błyszczące i owalne liście gromadzące wodę. U podstawowego gatunku są one zielone, natomiast u odmian mogą przebarwiać się na czerwono, lekko-różowo czy żółto.

Kwiaty i liście drzewka szczęścia

Kwiaty i liście drzewka szczęścia

Kwiaty grubosza są niewielkie i mają kolor biały, różowy. Pojawiają się one tylko na starszych roślinach, rosnących w dobrze oświetlonym miejscu. Kwitnienie przypada na okres jesienno-zimowy.

Drzewko szczęścia jest bardzo łatwe w uprawie i nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to też idealna roślina dla miłośników bonsai, ponieważ daje się bardzo łatwo formować.

Najpiękniejsze odmiany drzewka szczęścia to:

  • Tricolor o barwnych listkach;
  • Hobbit o cylindrycznych liściach ze wgłębieniem na końcach;
  • Gollum - odmiana ta również ma wgłębione na końcach listki o specyficznym cylindrycznym kształcie;
  • Variegata o dwukolorowych liściach;
  • Hummel’s Sunset o listkach zielono-żółtych;
  • Californian Red Tip o listkach z czerwonymi przebarwieniami;
  • Coral o liściach zielonych pięknymi koralowymi przebarwieniami na brzegach.

Odmiana drzewka szczęścia o przepięknych kwiatach

Odmiana grubosza jajowatego o biało-różowych kwiatach

    Uprawa i pielęgnacja drzewka szczęścia (grubosza jajowatego)

    Z uprawą tego gatunku poradzi sobie każdy. Roślina nie jest wymagająca, rzadko choruje i ładnie się rozrasta. Warto jednak zapewnić jej optymalne warunki wzrostu, aby była jak najpiękniejsza.

    1. Stanowisko dla drzewka szczęścia
    Grubosze preferują stanowiska słoneczne. W praktyce najlepiej rosną na parapetach o wystawie zachodniej i wschodniej, ale bardzo dobrze poradzą sobie również na bardzo nasłonecznionych wystawach południowych. Okno wychodzące na północ może być dla drzewka szczęścia zbyt ciemne - będzie ono tam słabiej rosło, a pędy mogą z czasem stać się długie i wiotkie. W okresie letnim możemy wystawić drzewko szczęścia do ogrodu, na taras lub balkon. Zimą zapewnijmy jej miejsce w mieszkaniu bez przeciągów. Jeśli chcemy, aby grubosz zakwitł, wówczas musimy przechłodzić nieco roślinę przez kilka tygodni w miesiącach jesienno-zimowych. Postawmy ją wtedy w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 10 do 15 stopni.

    2. Podłoże dla grubosza jajowatego
    Roślina najlepiej rośnie w lekkim podłożu z grubego piasku wymieszanego z tradycyjnym liściowym podłożem kwiatowym. Unikajmy sadzenia jej w podłożu torfowym, gdyż źle się w nim czuje. Pamiętajmy też o zapewnieniu gruboszowi odpowiedniego drenażu w doniczce, ponieważ roślina nie znosi zalegającej wody.

    3. Podlewanie i nawożenie grubosza owalnego
    Drzewko szczęścia wymaga obfitego, ale rzadkiego podlewania. Nawadniajmy je tak, aby ziemia w donicy była dobrze nasiąknięta wodą, ale z kolejnym podlewaniem zaczekajmy, aż podłoże całkowicie przeschnie. W praktyce w okresie wiosenno-letnim wystarczy podlać grubosza raz na dwa tygodnie, a zimą raz na 3-4 tygodnie. Pamiętajmy, że zbyt częste podlewanie może prowadzić do opadania liści i gnicia rośliny. Wiosną i latem warto wspomóc roślinę specjalnym nawozem do sukulentów, który znajdziemy w każdej kwiaciarni i centrum ogrodniczym.

    4. Przycinanie drzewka szczęścia
    Drzewko szczęścia rośnie bardzo wolno. Przyrosty wynoszą zaledwie kilka centymetrów na rok. Jest to roślina, która naturalnie ma bardzo ładny pokrój, ale również łatwo poddaje się formowaniu. Warto raz na rok na wiosnę nieco przyciąć te pędy, które nadmiernie się wydłużyły, a wtedy grubosz ładnie się rozkrzewi. Ze względu na swój powolny wzrost, elastyczne pędy i odporność, grubosz jest idealną rośliną na bonsai dla osób początkujących w sztuce formowania roślin.

    5. Rozmnażanie grubosza jajowatego
    Drzewko szczęścia możemy bardzo łatwo samodzielnie rozmnożyć. Można w tym celu wykorzystać sadzonki pędowe pozyskane podczas przycinania rośliny lub sadzonki liściowe. Z łatwością ukorzenią się one w szklance z wodą lub bezpośrednio w ziemi. W tym drugim przypadku warto przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, zanurzyć je w ukorzeniaczu do roślin.

    Drzewko szczęścia to bardzo dekoracyjna i lubiana roślina. Wygląda ona pięknie o każdej porze roku. Jest również bardzo praktyczna, ponieważ nie trzeba jej często podlewać, sprawdzi się więc idealnie, jeśli jesteśmy bardzo zapracowani lub często wyjeżdżamy.

    Piękne okazałe drzewka szczęścia będą nie tylko wyjątkową ozdobą naszego domu podczas zimowych miesięcy, ale również idealnie wpiszą się w balkon, czy taras urządzony w stylu egzotycznym lub śródziemnomorskim. Latem możemy także doniczki z różnymi odmianami grubosza wkomponować w ogródek skalny.

    Komentarze