Drzwi antywłamaniowe - jak są zbudowane i czy rzeczywiście są skuteczne?

Drzwi antywłamanioweWłamania do prywatnych mieszkań i domów zdarzają się bardzo często. Złodzieje stosują coraz bardziej wyrafinowane sztuczki. Nic więc dziwnego, że domownicy obawiają się, że mogą stać się ofiarą kradzieży. Na szczęście istnieje wiele rozwiązań mających temu zapobiec. Jednym z nich są drzwi antywłamaniowe.

Z czego składają się drzwi antywłamaniowe?

Aby tego rodzaju drzwi zapewniały skuteczną ochronę przed włamaniem, muszą być odpowiednio zbudowane. Oczywiście, dobre drzwi antywłamaniowe nie mogą istnieć bez zabezpieczającego zamka. Najlepsze zamki wyposażone są nawet w kilkanaście rygli, które wysuwają się w różnych kierunkach. Im więcej rygli, tym wyższa jest cena drzwi, ale większe jest też bezpieczeństwo. Dobry zamek powinien być zabezpieczony stalową osłoną, która zapobiega przewierceniu. W drzwiach antywłamaniowych klasy 3 oraz wyższych, powinny być zamontowane co najmniej dwa zamki, z których jeden musi być wieloryglowy.

Z czego składa się skrzydło drzwi antywłamaniowych? Najważniejsze elementy, stanowiące o jego wytrzymałości i bezpieczeństwie to stalowa rama, kratownica oraz obustronna blacha ze stali, której grubość powinna mieć co najmniej 2 milimetry. Dzięki tym elementom, drzwi gwarantują dużą wytrzymałość.

Istnieje wiele dodatkowych zabezpieczeń, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie drzwi. Jednym z nich są bolce antywyważeniowe, znajdujące się od strony zawiasów i chroniące przed wyważeniem. Dobrej jakości drzwi posiadają też osłony zawiasów oraz osłony zamków.. Z reguły drzwi antywłamaniowe nie mają przeszkleń, a jeśli już, są one niewielkie i wykonane ze specjalnego szkła antywłamaniowego.

Oprócz wszystkich tych istotnych dla bezpieczeństwa elementów, drzwi antywłamaniowe powinny też mieć niski współczynnik przenikania ciepła, szczególnie, jeśli są to drzwi zewnętrzne.

Czy drzwi antywłamaniowe to skuteczne zabezpieczenie?

Drzwi które mają być skuteczną ochroną przed włamaniem, muszą posiadać wszystkie wymienione powyżej elementy. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę szczególnie na jakość zamków oraz ilość rygli. Do domów jednorodzinnych najlepiej kupować drzwi antywłamaniowe klasy 3 i 4, czyli inaczej klasy C. Są one dużą przeszkodą nawet dla profesjonalnego włamywacza i mogą go zniechęcić bądź uniemożliwić przedostanie się do budynku.

Warto pamiętać o tym, że nawet najlepszej jakości drzwi antywłamaniowe nie spełnią swojej funkcji, jeśli pozostała część domu nie będzie odpowiednio zabezpieczona. Najważniejsza jest ochrona okien parterowych oraz bramy garażowej. Bardzo istotnym elementem, który często jest pomijany, są także drzwi prowadzące od bramy garażowej do domu. Te miejsca są szczególnie narażone na sforsowanie przez włamywacza. Dla nieco bardziej doświadczonego przestępcy, barierą nie są także okna znajdujące się na piętrze. Warto pomyśleć o systemie alarmowym, który błyskawicznie poinformuje o obecności intruza w domu.

Montaż drzwi antywłamaniowych ma jak najbardziej sens, ale tylko w przypadku, kiedy cały dom jest doskonale zabezpieczony.

Autor: www.grako.pl.

Komentarze