Drzwi dwuskrzydłowe - rodzaje, zalety, zastosowanie

Drzwi dwuskrzydłoweSalon, jadalnia, kuchnia, hol, wyjście na taras czy do ogrodu zimowego- wszędzie tam sprawdzą się szerokie, wygodne i praktyczne drzwi dwuskrzydłowe. Choć to rozwiązanie kojarzy nam się głównie ze starym budownictwem (kamienice, stare wiejskie domy wolnostojące lub miejskie wille) to z roku na rok rośnie zainteresowanie tego typu drzwiami, również w nowo budowanych mieszkaniach i domach. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na montaż drzwi dwuskrzydłowych.

Drzwi dwuskrzydłowe są bardzo eleganckie i nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Ich wybór jest bardzo szeroki, dlatego bez problemu dopasujemy je do każdego wnętrza. Dzięki szerokiemu otwarciu drzwi z łatwością wniesiemy do pomieszczeń meble, duże rośliny i różnego rodzaju sprzęty na przykład te kuchenne. Dzięki nim w pomieszczeniach będzie też więcej światła i przestrzeni. Dwustronnie otwierane drzwi będą pasować zarówno do wnętrz urządzonych w stylu vintage, glamour, jak i wiejskim bądź rustykalnym, ale i do tych skrajnie nowoczesnych.

Drzwi dwuskrzydłowe - rodzaje

Oferta drzwi otwieranych na dwie strony jest bardzo szeroka. Znajdziemy je praktycznie u każdego producenta skrzydeł drzwiowych. Ich konstrukcja opiera się o ościeżnicę dużych wymiarów oraz dwa skrzydła o standardowej szerokości. Możliwości wykończenia takich drzwi są praktycznie nieograniczone. Możemy w tym zakresie skorzystać z opcji dostępnych w katalogach lub zamówić drzwi według indywidualnego projektu.

Konstrukcja drzwi dwuskrzydłowych może być przesuwna lub rozwierana. Spójrzmy, czym różnią się od siebie te dwa rozwiązania:

Drzwi dwuskrzydłowe przesuwne

Ta wersja drzwi dwuskrzydłowych jest niezwykle praktyczna i daje ogromne możliwości aranżacyjne. W przypadku drzwi przesuwnych nie jest potrzebne miejsce na otwarte skrzydła drzwiowe, ponieważ są one schowane w ścianie.

Najwygodniej będzie podjąć decyzję o montażu tego typu drzwi już na etapie budowy domu. Pomoże to uniknąć dużej przebudowy ścian podczas montażu drzwi. Jest to niezwykle istotne, gdyż kieszeń, w którą chowa się przesuwane skrzydła drzwiowe, powinna mieć przynajmniej 10 cm grubości. Jest to najestetyczniejsze i najbardziej praktyczne rozwiązanie.

Oczywiście, jeśli chcemy zainstalować przesuwne drzwi dwuskrzydłowe w już zbudowanym domu lub mieszkaniu bez wykonywania dużej przebudowy pomieszczeń, możemy zdecydować się na przesuwanie skrzydeł drzwi wzdłuż ścian. Jest to szybka i prosta w montażu opcja. Jednak decydując się na nią, musimy pamiętać, że nie unikniemy założenia widocznych nad otworem drzwiowym prowadnic w jednym z pomieszczeń łączonych przez drzwi dwuskrzydłowe. Sprawdźmy więc, czy jest na nie wystarczająca ilość miejsca. Trzeba też dokładnie wszystko zmierzyć i dostosować tak, aby nic nie blokowało przesuwających się skrzydeł.

Drzwi dwuskrzydłowe rozwieralne

To najczęściej wybierany rodzaj drzwi dwuskrzydłowych. To praktyczne i bardzo funkcjonalne, ale również eleganckie rozwiązanie. Duże otwierane na dwie strony skrzydła drzwiowe stanowią istotną część aranżacji pomieszczeń, pomiędzy którymi się znajdują. Ich wzór i kolor możemy dopasować do dowolnego wystroju mieszkania czy domu.

Skrzydła drzwiowe mogą być równe, to znaczy oba tej samej szerokości lub tak zwane półtoradzielne, co oznacza, że jedno skrzydło jest wąskie, a drugie szerokie. To rozwiązanie bywa często wykorzystywane przy montażu drzwi wejściowych do domu lub mieszkania.

Cechą charakterystyczną drzwi dwuskrzydłowych rozwieralnych jest również ruchomy słupek pomiędzy skrzydłami. Znajduje się on na dole skrzydła biernego drzwi (tego bez klamki) i ma postać zasuwnicy, którą trzeba zwolnić, aby otworzyć drzwi. Najczęściej skrzydło bierne na co dzień pozostaje zamknięte, a otwiera się je jedynie w wyjątkowych sytuacjach na przykład przy wnoszeniu do pomieszczenia mebli. Choć szeroko otwarte oba skrzydła drzwiowe pomiędzy reprezentacyjnymi pomieszczeniami domu, na przykład takimi jak salon i jadalnia, mogą też stanowić interesujący stały element dekoracyjny wnętrz.

Zalety drzwi dwuskrzydłowych

Drzwi dwuskrzydłowe możemy wykorzystać jako przejście pomiędzy jadalnią a salonem, pomiędzy salonem a holem, czy jako wyjście na przestronny taras lub do ogrodu zimowego. Dzięki nim stworzymy niezwykle piękne, ale i funkcjonalne wnętrza.

Do zalet drzwi dwuskrzydłowych zaliczamy:

  • wygodne przejście pomiędzy pomieszczeniami - przydaje się ono na przykład przy wnoszeniu i wynoszeniu mebli, sprzętu AGD i RTV czy dużych roślin;
  • otwarcie przestrzeni - dzięki szerokiemu otwartemu przejściu pomiędzy pokojami pomieszczenia wyglądają na przestronniejsze, a przestrzeń na większą. Dzięki takiemu rozwiązaniu mieszkanie nabiera lekkości, a wnętrza sprawiają bardziej przyjazne i harmonijne wrażenie.
  • rozjaśnienie pomieszczeń - otwarte dwuskrzydłowe drzwi idealnie sprawdzą się pomiędzy dwoma pomieszczeniami, z których jedno jest znacznie ciemniejsze od drugiego. Na przykład pomiędzy holem a salonem. Dzięki całkowitemu otwarciu na siebie pomieszczeń, w naturalny sposób doświetlimy przestrzeń. Sprawimy, że będzie w niej widno i przestronnie.
  • oryginalność - drzwi dwuskrzydłowe to ciekawe przyciągające wzrok rozwiązanie, które możemy wykorzystać w do stworzenia atrakcyjnej aranżacji wnętrza. Wykończenie skrzydeł drzwiowych dobieramy do wystroju pomieszczeń, aby były ich idealnym dopełnieniem.

W bardzo nowoczesnych wnętrzach interesująco wyglądają drzwi dwuskrzydłowe w kontrastowych w stosunku do ścian i mebli kolorach.

Drzwi tego typu mogą być lite, bądź przeszklone. Ozdobne szyby drzwiowe będą wyglądać pięknie zarówno w bardzo eleganckich wnętrzach typu glamour, jak i na przykład w jadalni urządzonej swojskim wiejskim stylu.

Bardzo oryginalnym rozwiązaniem są też drzwi dwuskrzydłowe o skrzydłach wykonanych w całości ze szkła. Są nie tylko bardzo dekoracyjne, ale też doświetlić ciemne pomieszczenia. Będą one również świetnie wyglądać jako drzwi tarasowe lub stanowiące przejście do ogrodu zimowego. Będziemy przez nie bowiem widzieć rosnące po drugiej stronie drzwi rośliny.

Wykonanie i montaż drzwi dwuskrzydłowych najlepiej powierzyć doświadczonej firmie. Precyzyjne wykonanie ościeżnic i montaż skrzydeł są konieczne dla ich poprawnego funkcjonowania oraz uzyskania znakomitego efekty wizualnego.

Choć drzwi dwuskrzydłowe są piękne i funkcjonalne, to jednak nie nadają się one do wszystkich pomieszczeń. Nie warto planować ich montażu na przykład pomiędzy dwoma bardzo małymi pokojami. Z pewnymi trudnościami trzeba się również liczyć, jeśli istnieje różnica poziomów podłogi między pomieszczeniami, które miałyby łączyć drzwi dwuskrzydłowe.

Komentarze