Drzwi wewnętrzne - rodzaje, wybór, wymiary

Drzwi wewnętrzne - rodzajeChoć trend swobodnego łączenia ze sobą poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu bez montażu drzwi pomiędzy nimi jest wyraźnie widoczny w aranżacji wnętrz, to nadal większość z nas decyduje się na zakup wewnętrznych drzwi mieszkaniowych. Są one niezbędne choćby w takich pomieszczeniach jak łazienka czy toaleta, ale również ze względów praktycznych warto je zamontować w kuchni, sypialni czy pokoju dziecięcym. Oddzielając od siebie poszczególne pomieszczenia, zapewniamy sobie więcej spokoju i intymności.

Do wyboru mamy bardzo szeroką gamę drzwi wewnętrznych. Różnią się one między sobą wymiarami, materiałem, z jakiego są wykonane, kolorem i sposobem wykończenia. Niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzony nasz dom, z pewnością znajdziemy drzwi idealnie pasujące do wnętrz. Do mieszkań najczęściej wybieramy jednoskrzydłowe modele drzwi. Na montaż dwuskrzydłowych decydują się przeważnie właściciele dużych domów oraz osoby mieszkające w kamienicach.

Wybór idealnych drzwi wewnętrznych - rodzaje

Wybór drzwi mieszkaniowych jest ogromny.

W salonach sprzedaży znajdziemy modele:

 • z litego drewna,
 • drewnopodobne,
 • jednolite bez szyby,
 • w różnym stopniu przeszklone,
 • w rozmaitych kolorach,
 • o powierzchni gładkiej na wysoki połysk,
 • o powierzchni matowej,
 • z bogatymi zdobienia,
 • jednoskrzydłowe,
 • dwuskrzydłowe,
 • harmonijkowe.

Dokonując wyboru, powinniśmy pamiętać o tym, by wszystkie skrzydła drzwiowe w mieszkaniu były w podobnym stylu. Nie chodzi o to, by było one identyczne. Mogą się oczywiście różnić w obrębie poszczególnych pomieszczeń na przykład stopniem przeszklenia czy ilością skrzydeł. Liczy się to, aby ich styl był taki sam, ponieważ dzięki temu stworzymy harmonijne piękne wnętrze. Istotne jest również dopasowanie do siebie okuć oraz klamek. Jeżeli wybierzemy zupełnie inne drzwi do każdego pomieszczenia, wówczas w naszym mieszkaniu będzie dominować wrażenie niedopasowania i chaosu.

Zasady doboru drzwi wewnętrznych do wnętrz

Kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

1. Metraż mieszkania

W kawalerkach i małych mieszkaniach masywne pełne drzwi bez przeszkleń nie będą wyglądały dobrze. Jeszcze bardziej optycznie zmniejszą przestrzeń i będą wyglądać ciężko. Drzwi pełne sprawdzą się przy dużych metrażach i w dużych pomieszczeniach. Do niewielkich mieszkań lepiej pasują drzwi przeszklone. Wyglądają one lekko, duże przeszklenia powiększają optycznie przestrzeń i pozwalają na doświetlenie naturalnym światłem słonecznym ciemniejszych pomieszczeń takich jak przedpokój czy łazienka.

2. Wymiary drzwi wewnętrznych

Kupując drzwi, zwróćmy szczególną uwagę na ich szerokość, a jeśli potrzebne nam drzwi w nietypowym rozmiarze, poszukajmy firmy, która robi je na zamówienie. W starszym budownictwie otwory drzwiowe mają zazwyczaj 70-80 cm. W nowych budynkach zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym skrzydła wewnętrzne powinny mieć szerokość co najmniej 90 cm. Stosunkowo często zdarzają się niewielkie odchylenia od standardowych wymiarów, które wynoszą 1-2 cm. Zmierzmy więc dokładnie otwory drzwiowe w swoim mieszkaniu, zanim zamówimy drzwi wewnętrzne.

3. Rodzaj wnętrza

W kwestii wyboru drzwi wiele zależy od ich przeznaczenia. Inne drzwi sprawdzą się w łazience, a inne w salonie czy kuchni. Pamiętajmy, że na przykład drzwi łazienkowe muszą w dolnej części mieć specjalne otwory (tuleje) lub kratkę wentylacyjną, aby umożliwić prawidłową cyrkulację powietrza. Takie rozwiązanie sprawdza się również w kuchni, gdzie bardzo często panuje podwyższona wilgotność powietrza i prawidłowa jego cyrkulacja jest bardzo ważna. Z kolei w salonie lub pokoju dziennym idealnie sprawdzą się dekoracyjne drzwi z przeszkleniami. Będą wyglądać bardzo elegancko, a przeszklenia przyczynią się do lepszego doświetlenia przedpokoju. Z kolei w sypialni czy gabinecie przeznaczonym do pracy dobrze jest założyć drzwi pełne. Mocno wyciszają one wnętrze, co ułatwia skupienie się na pracy lub spokojny sen w nocy.

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do aranżacji wnętrza?

Oprócz kwestii technicznych bardzo istotny jest również dobór stylistyki drzwi pasującej do wystroju wnętrz. Tutaj, dokonując wyboru, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na:

1. Kolor ścian i podłogi

Barwa drzwi wewnętrznych może być spójna z kolorem podłogi lub z nim kontrastować. Jeśli ściany w pomieszczeniu są białe lub jasne w neutralnym kolorze, to obie wersje wyglądają bardzo dobrze. Natomiast, jeżeli zdecydowaliśmy się na ściany ciemniejsze lub w intensywnym kolorze, wtedy lepiej będą się prezentować drzwi dopasowane kolorystycznie do podłogi. Pamiętajmy o złotej zasadzie umiaru. Mieszanie zbyt wielu kolorów w jednym wnętrzu powoduje wrażenie chaosu i sprawia, że w takim pomieszczeniu szybko się męczymy, bardziej denerwujemy i częściej źle czujemy. Weźmy to pod uwagę, wybierając kolor skrzydeł drzwiowych.

2. Kolor i styl mebli

Skrajnie nowoczesne drzwi w zestawieniu ze stylowymi rustykalnymi meblami nie będą wyglądać dobrze. Lepiej zdecydować się na komplementarne rozwiązanie. Skrzydła drzwiowe nawiązujące swoim stylem do mebli dodadzą wnętrzu ładu i harmonii a także sprawią, że będzie się w nim czuć bardzo dobrze.

3. Kolor ram okiennych

Tutaj po raz kolejny warto postawić na spójne harmonijne rozwiązania. W przypadku, gdy okna są białe, nie ma to dużego znaczenia, ponieważ będą do nich pasować drzwi w każdym kolorze. Szczególnie ważne jest to natomiast, gdy stolarka okienna jest wykonana na przykład w naturalnym kolorze drewna lub w ciemnym brązie czy ma jeszcze inną barwę. W takim wypadku dobierzmy styl i kolor skrzydeł drzwiowych do ram okiennych, aby uniknąć dysharmonii w wyglądzie wnętrza.

Idealne dopasowanie drzwi wewnętrznych jest szczególnie ważne w małych mieszkaniach. Tutaj wszelkie błędy będą bardzo widoczne i istotnie wpłyną na estetykę i funkcjonalność wnętrz. Przy małym metrażu lepiej powstrzymać się od zakupu dużych masywnych drzwi w ciemnych lub bardzo intensywnych kolorach. Warto również zastanowić się nad rozwiązaniami, które pomogą nam zyskać więcej funkcjonalnej przestrzeni takimi jak przykładowo drzwi harmonijkowe.

Komentarze