Duży salon - jak urządzić? Maksymaliści kontra minimaliści

Aranżacja dużego salonuDuży salon oznacza cały ogrom aranżacyjnych możliwości. Taką przestrzeń można wypełnić meblami i dodatkami lub zminimalizować wyposażenie, aby jeszcze bardziej spotęgować wrażenie przestronności.

Podczas gdy urządzanie małego salonu wiąże się z koniecznością pokonania wielu ograniczeń wynikających z niewielkiego metrażu, zaaranżowanie sporej przestrzeni może być równie dużym wyzwaniem. Istotą jest bowiem uzyskanie wyjątkowego miejsca do wspólnego spędzania czasu, które będzie wystarczająco przytulne - sprzyjając relaksowi, jak i funkcjonalne - bo w końcu salon to miejsce, w którym spędza się dużo czasu robiąc całą masę najróżniejszych rzeczy.

Marta Machowicz z poznańskiego salonu meblowego Mebest ma kilka rad, które powinny pomóc zarówno maksymalistom, jak i minimalistom.

Po pierwsze - podziel przestrzeń zgodnie z jej rolą

Można w tym celu wykorzystać meble. Sofa ustawiona tyłem do drzwi pozwoli wydzielić sferę telewizyjną. Fotel z lampą podłogową umieszczone w kącie salonu stworzą przemiły kącik do odpoczynku czy lektury ulubionej książki. Stół jadalniany znajdujący się pomiędzy częścią wypoczynkową a kuchnią będzie sercem wspólnych chwil z rodziną. Kącik z zabawkami będzie cieszyć dzieci, które będą mogły spędzać czas z rodzicami i cieszyć rodziców, którym będzie łatwiej utrzymać porządek w salonie.

Aranżacja dużego salonu

Sofa pozwoli wydzielić strefę relaksu w salonie

Fot. salon meblowy Mebest

Po drugie - wystrzegaj się dużej liczby małych przedmiotów

W dużych salonach małe przedmioty - meble czy gadżety, wyglądają po prostu źle. Minimaliści w swoim salonie powinni więc umieścić dużą sofę ze sporych rozmiarów stolikiem kawowym. Pięknym uzupełnieniem byłby ażurowy regał na książki.

Aranżacja dużego salonu

W dużym salonie muszą znaleźć się duże meble

Fot. salon meblowy Mebest

Maksymaliści mogą iść o krok dalej decydując się na cały komplet wypoczynkowy - np. sofę z dwoma pasującymi fotelami z podnóżkami. Wnętrze mogą wypełnić przepastnym stolikiem kawowym, efektowną witryną i praktyczną komodą. Pięknie zaprezentuje się także stolik RTV, który wzbogaci strefę, na której będzie wisieć telewizor.

Aranżacja dużego salonu

Elegancki stolik RTV do kolonialnego wnętrza

Fot. salon meblowy Mebest

Zarówno w przestrzeni minimalistycznej, jak i urządzonej z przepychem na ścianie powinny znaleźć się duże obrazy, plakaty i inne dekoracje o sporych rozmiarach (np. zegary).

Po trzecie - patrz z wysokości

Duża przestrzeń lubi wysokie meble. Idealnie sprawdzi się więc wysoka witryna czy biblioteczka na książki. Sofa może być niska, powinna być za to długa. Świetnie wyglądać będzie duży stół jadalniany uzupełniony o krzesła z wysokimi oparciami. Również fotel powinien mieć wysokie oparcie lub mieć szerokie podłokietniki.

Po czwarte - niech będzie jaśniej niż jasno

Duży salon powinien mieć dużo światła. Oprócz naturalnego, płynącego z zewnątrz, warto zadbać także o to sztuczne. Oczywiście nie wystarczy jedna, centralnie umieszczona lampa. Aby ubrać pomieszczenie w światło, można zdecydować się na dodatkową lampę podłogową oraz uzupełnić ją o dwie takie same lub inne, ale pasujące do siebie stylem lampy.

Aranżacja dużego salonu

Dużo światła i duże dekoracje ubiorą duże wnętrze

Fot. salon meblowy Mebest

Po piąte - wykorzystaj kolory

W małych pomieszczeniach najlepiej prezentują się jasne, stonowane i jednolite kolory. W dużych salonach można zaszaleć i zdecydować się na meble czy dodatki w wyrazistych barwach lub z modnymi motywami, np. zwierzęcymi printami.

- Niezależnie od tego, czy duży salon urządza maksymalista czy minimalista, warto pamiętać o balansie pomiędzy tym, co potrzebujemy, a tym co może być przesadą. Dzięki temu nie przytłoczymy przestrzeni, a wręcz przeciwnie - będziemy mogli podziwiać niezwykłą kubaturę pięknego, rozświetlonego salonu - podsumowuje Marta Machowicz.

Komentarze