Dywany na 2020 rok: wzornictwo inspirowane naturą

Nowoczesny dywanCzłowiek współczesny szuka kontaktu z przyrodą. W związku z tym najmodniejsze dywany na nadchodzący rok nawiązują do elementów natury: jej kolorów, spękań i żłobień. To kontynuacja trendów sezonu jesień-zima 2019, a czasem ich rozwinięcie.

Szybki rozwój technologiczny ostatnich lat, mimo niewątpliwych korzyści, doprowadził do tego, że coraz więcej czasu spędzamy pasywnie, w czterech ścianach biura lub domu, z dala od naturalnego światła i przyrody. Chociaż stale powstają rozwiązania mające usprawnić nasze działania, paradoksalnie coraz trudniej jest znaleźć czas na spacer, bieganie, wycieczkę do lasu czy choćby spędzenie popołudnia w miejskim parku. Utrzymujący się brak kontaktu z naturą prowadzi w rezultacie do spadku jakości pracy i wydajności, przyczynia się do zaburzeń koncentracji i ogólnego zmęczenia. Stąd też pomysł projektantów, aby do wnętrz, w których spędzamy większość dnia, wprowadzić elementy natury. Najmodniejsze dywany na rok 2020 nawiązują w związku z tym do elementów przyrody: jej kolorów, naturalnych spękań, żłobień i przetarć. Kierunek ten to kontynuacja bieżących trendów jesienno-zimowych, a miejscami ich rozwinięcie.

Przyroda jako niewyczerpane źródło inspiracji

- Wychodząc naprzeciw potrzebom współczesnego człowieka, zapraszamy naturę do domu. Przede wszystkim w postaci żywych roślin, które już nie tylko zdobią parapety, lecz także spływają kaskadą po całej ścianie lub przyjmują postać miniogrodów zamkniętych w szkle. Natura to jednak również kolory, wzory i faktury. Przenosimy je na przedmioty wypełniające wnętrza naszych domów, między innymi na dywany, co daje namiastkę obcowania z przyrodą na co dzień: koi zmysły i pozwala odpocząć oczom - wyjaśnia ekspert KOMFORT.

- Najmodniejsze dywany w nadchodzącym roku będą kontynuować jeden z trendów bieżącego sezonu, czerpiąc z natury pełnymi garściami. Czy będzie to stonowana kolorystyka ziemi, czyli odcienie szarości i brązów, czy też inspiracja zielenią drzew i barwą głębin morskich, rezultat pozostanie ten sam: pokrywający podłogę dywan pozwoli odpocząć naszym zmysłom i wyciszyć się - dodaje ekspertka. Warto przy tym zauważyć, że nawiązania we wzornictwie do świata przyrody nie ograniczają się tylko do zachwytu nad jej kolorami. To również rozmaite żłobienia, subtelne spękania i przetarcia. Wystarczy przejść się na spacer po parku, by zauważyć, jak bogatym źródłem inspiracji jest natura - radzi ekspert.

Barwy ziemi: od kory drzewa po kamień

Dywan Ibiza Sand

Dywan Ibiza Sand

Propozycje kolorystyczne dywanów na rok 2020 pozwalają odpocząć zmysłom. Barwy są stonowane, lekko surowe i nawiązują do kolorów ziemi. Znajdziemy wśród nich rozmaite brązy, beże, a także charakterystyczne dla skał odcienie szarości. Dywan Ibiza Sand idealnie odzwierciedla ten trend. Utrzymany w tonacji beżowej, z efektownymi żłobieniami naśladującymi spękania na korze drzewa, doskonale sprawdzi się we wnętrzach zarówno nowoczesnych, minimalistycznych, jak i utrzymanych w klimacie retro. Z kolei model Ibiza Floe nawiązuje do struktury ściany skalnej, z jej wyraźnymi pęknięciami i przejściami kolorów, przypominającymi wilgoć po deszczu. Sprawdzi się we wnętrzach zdecydowanie nowoczesnych, w tym również industrialnych.

Nietuzinkowo prezentuje się także dywan Fusion Grey - odcienie szarości przecinane są wzorami na kształt spękań i złotymi smugami nawiązującymi do barwy piasku. Wykonany jest z polipropylenu, dzięki czemu jest sprężysty oraz odporny na plamy i ścieranie, a jego włókna nie wgniatają się. Warto zauważyć, że na rok 2020 mamy do wyboru dywany zarówno wykonane z surowców naturalnych, jak i syntetycznych. Oba rozwiązania mają swoje zalety, co pozwala dobrać dywan skrojony do indywidualnych potrzeb.

Nowoczesne wzornictwo wzięte z natury

Nawiązania projektantów do elementów natury widać nie tylko w kolorach dywanów, lecz również w ich wzornictwie. Najmodniejsze dywany na rok 2020 nie są jednolite. Wizualnie przypominają spękaną korę drzew, przekrój poprzeczny pnia, powierzchnię skały z jej naturalnymi żłobieniami lub wyschniętą ziemię na pustyni. Czasem mienią się niczym kamienie szlachetne, zachwycając przejściami kolorów w rozmaite odcienie zieleni i granatu - zupełnie jak w przyrodzie.

Nowoczesne wzornictwo to inspiracja naturą, swoisty powrót do korzeni. Dywany, niczym kameleon, przybierają postać rozmaitych elementów przyrody, stwarzając warunki idealne do odpoczynku i wyciszenia.

Komentarze