Dzbanek filtrujący - czym jest i jak działa? Zalety i wady

Dzbanek do filtrowania wodyJak w każdej dziedzinie życia, tak i przy wyborze dzbanka filtrującego napotykamy na szeroki wybór. Wiele firm konkuruje o naszą uwagę, z pozoru oferując ten sam przedmiot, ale jak bardzo produkty znanych marek są do siebie podobne? Czy może są różnice i któraś z ofert szczególnie odpowie naszym potrzebom? Stojąc przed decyzją zakupową, warto rozważyć wady i zalety, tak żeby potem nie żałować pochopnej decyzji.

Jak działa dzbanek filtrujący?

Żeby lepiej zrozumieć produkt, najpierw warto poznać zasadę działania dzbanka filtrującego wodę. Tak naprawdę wszystkie dostępne na rynku dzbanki działają na tej samej zasadzie - słowo klucz w tym wypadku to filtr. Zwykle do filtrowania wody stosowany jest aktywny węgiel, u niektórych producentów spotkamy dodatkowe drobne siateczki zatrzymujące zanieczyszczenia stałe, a nawet warstwy żywic czy sorbentów jonowymiennych. Woda przepływając przez taki filtr, jest pozbawiana nieprzyjemnego smaku, brzydkiego zapachu i zanieczyszczeń. Oczyszczoną wodę możemy po prostu pić lub używać jej do sprzętów domowych, takich jak żelazko, ekspres do kawy, czajnik itp.

Co może dać dzbanek filtrujący? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista - po przefiltrowaniu, otrzymujemy wodę przede wszystkim oczyszczoną i pozbawioną szkodliwych zanieczyszczeń, ale też często smaczniejszą niż nalana wprost do szklanki woda z kranu.

Producenci dzbanków do filtrowania wody

Niektórzy producenci oferują też coś więcej niż zwykła filtracja wody, warto poznać te dodatkowe możliwości, gdyż w zależności od zastosowanego filtra możemy naszą twardą "kranówkę" zmiękczyć, a nawet wzbogacić o dodatkowe substancje odżywcze.

  • Brita - filtr MAXTRA+ Hard Water Expert pozwala zredukować kamień i zawartość metali ciężkich, co wpływa na żywotność sprzętów takich jak czajniki, ekspresy do kawy, żelazka czy nawilżacze powietrza.
  • Dafi - poza standardowymi, pozwala wyposażyć nasz dzbanek filtrujący we wkłady takie jak: AGD+, Mg+ lub PH+. Pierwszy z nich, zmiękczający wodę, podobnie jak w przypadku Brity, warto rozważyć gdy mamy w domu wodę twardą i problem z osadzającym się w urządzeniach AGD kamieniem. Filtr Mg+, dzięki zastosowaniu magnezowej żywicy jonowymiennej, dodatkowo wzbogaca naszą wodę o jony magnezu. Natomiast innowacyjny filtr PH+ podnosi pH wody, staje się ona bardziej alkaliczna, co wspiera walkę z zakwaszeniem organizmu.
  • Aquaphor - posiada wyjątkowo wydajne filtry (aż do 500 litrów) dedykowane do poszczególnych dzbanków. U tego producenta poza uniwersalnymi, możemy dostać wkłady: o właściwościach zmiękczających wodę (np. typ B6), polecane przy wodzie mętnej i zażelazionej (typ B5), wzbogacające w magnez (np. B25 Maxfor Mg2+) oraz wyjątkowo innowacyjny system (filtr typu JS 500) usuwający 100% bakterii i pasożytów, o wydajności - aż do 500 litrów oczyszczonej wody z jednego wkładu filtrującego!
  • Laica - ta włoska marka, również oferuje nam wybór spośród kilku rodzajów wkładów filtrujących. Nowością, której nie znajdziemy u konkurencji jest specjalny filtr Coffee and Tea, który dzięki oczyszczeniu wody z kamienia, osadu, metali ciężkich i chloru poprawia smak, wygląd i aromat przygotowanej kawy czy herbaty. Ponadto do dzbanków firmy Laica dostępne są filtry, które zapewniają zachowanie odpowiedniego balansu soli mineralnych w przefiltrowanej wodzie (Mineralbalance), czy też podnoszące zawartość magnezu (Magnesiumactive). Ciekawą propozycją jest też filtr Nitrate, który powoduje zmniejszenie ilości azotanów w wodzie, sprawdzi się on w szczególności gdy nasza kranówka pochodzi z ujęcia, do którego mogą przedostawać się szkodliwe substancje z nawozów rolniczych.

Jak widać firmy prześcigają się, aby stworzyć produkt spełniający nasze potrzeby, także te szczególne. Samo oczyszczenie i poprawienie smaku wody, to nie jedyna korzyść, jaką może dać zastosowanie w naszym domu dzbanka filtrującego wodę.

Zalety i wady dzbanków do filtrowania wody

Obecnie woda w Polsce pochodząca z sieci wodociągowych jest poddawana bieżącym kontrolom, a wymogi, które musi spełniać są narzucone przez prawo oraz regulacje Unii Europejskiej. W związku z tym wodę z kranu można pić i często jest ona bardzo dobrej jakości. Pamiętajmy o tym rozpatrując poniższe za i przeciw.

Plusy stosowania dzbanków filtrujących

  • Oczyszczają wodę kranową z osadów i kamienia, co wpływa na przedłużenie żywotności sprzętów AGD, w których używamy wody,
  • Poprawiają smak wody z kranu - usuwają posmak chloru czy rdzy w wypadku starych instalacji wodociągowych,
  • Dają możliwość dobrania filtra odpowiedniego dla rodzaju wody kranowej,
  • Dają możliwość wzbogacenia wody o składniki mineralne (przy zastosowaniu odpowiednich wkładów),
  • Niska cena zakupu i powszechna dostępność dzbanków i filtrów,
  • Łatwość użytkowania,
  • Stanowią ekologiczną, ekonomiczną i wygodną alternatywę dla wody butelkowanej.

Minusy stosowania dzbanków filtrujących

  • Woda przefiltrowana jest oczyszczana m.in. z naturalnych soli mineralnych, a więc wyjałowiona i mniej zdrowa do bezpośredniego spożycia (można temu zaradzić stosując odpowiednie filtry),
  • Konieczność częstej wymiany wkładów,
  • Istnieje ryzyko rozwoju mikroorganizmów w wypadku zbyt długiego użytkowania filtra lub dużego nasłonecznienia,
  • Kłopotliwa utylizacja zużytych filtrów - konieczność oddzielenia elementów plastikowych od filtra węglowego (gdy chcemy aby plastik został poddany recyklingowi), oddanie do PSZOK-u jako śmieć zmieszany lub odesłanie do producenta,
  • Stosunkowo wysokie koszty eksploatacyjne w porównaniu np. do instalacji systemu uzdatniania wody.

Jaki dzbanek filtrujący - na co zwracać uwagę i jaki wybrać?

  • Czy nadaje się do wody płynącej z naszego kranu? Wszyscy producenci informują, że wkłady zapewniają polepszenie jakości wody wodociągowej. Dlatego szczególną uwagę trzeba zachować w wypadku posiadania własnego ujęcia. Powinniśmy, znać skład wody z naszej studni i upewnić się, że dany dzbanek filtrujący usunie zanieczyszczenia w niej występujące (głównie chodzi tutaj o azotany, mangan, żelazo w formie rozpuszczalnej).
  • Cena. Samo kupno dzbanka i filtrów zdecydowanie mniej nadwyręża domowy budżet, niż na przykład jednostkowy koszt inwestycji związanej z zakupem i montażem systemu uzdatniania wody. Pamiętajmy jednak o kosztach eksploatacji, czyli zakupie filtrów. Objętość wody, jaką przefiltrujemy przy użyciu jednego wkładu waha się od 100 do nawet 500 litrów, co oczywiście przekłada się na cenę pojedynczego filtra. U poszczególnych producentów 1 litr oczyszczonej wody kosztuje od około 4 do 17 groszy. Zdecydowanie najkorzystniej w takim porównaniu wypadają firmy Dafi (cena filtra ok. 10,5zł - przefiltrujemy nim 150 litrów) i Aquaphor (za filtr płacimy ok. 7zł - pozwala przefiltrować 170 litrów).
  • A co zrobić ze zużytym filtrem? Jeżeli względy środowiskowe nie są nam obojętne, warto zwrócić uwagę na politykę poszczególnych producentów i możliwość zwrotu wkładu do recyklingu, była o tym mowa już w zestawieniu zalet i wad dzbanków filtrujących. Firma Dafi i Brita, odważnie podejmują ten temat. Na ich stronach internetowych znajdziemy informację o specjalnych pojemnikach (Dafi) i o sklepach (Brita), do których powinniśmy oddawać zużyte wkłady filtrujące. Wkłady te następnie przechodzą recykling. Pojemników zapewnionych przez firmę Dafi aktualnie w całej Polsce znajdziemy tylko 12! Nieco lepiej wygląda to w przypadku Brity - do dyspozycji mamy 37 sklepów. No cóż, i tak te dwie firmy wypadają lepiej niż konkurencja.
  • BPA free czy szklany? Obecnie zdajemy sobie już sprawę z problemu jakim jest mikroplastik i żaden z producentów dzbanków filtrujących nie będzie wykonywał go ze "zwykłego plastiku". Do wyboru mamy dzbanki z plastiku wolnego od Bisfenolu A (BPA) - dotyczy wszystkich omawianych producentów lub dzbanki szklane oferowane przez Dafi (seria Crystal).
  • Na koniec pozostaje nam jeszcze decyzja co do pojemności dzbanka i jego wyglądu. Oczywistym jest, że mniejszy dzbanek filtrujący wybierze singiel, a większa objętość lepiej sprawdzi się przy dużej rodzinie. Naprawdę warto tutaj chwilę pomyśleć, spory dzbanek wypełniony wodą, sprawia, że jest co dźwigać. Producenci proponują pojemności od 2l (Dafi) do 4,2l (Aquaphor). Ciekawostką są wąskie dzbanki firmy Laica (seria Clear Line, Carmen, Stream Line, Fridge Line), którego wymiary pozwalają na umieszczenie na drzwiach lodówki. Również Brita proponuje dzbanki zaprojektowane idealnie pod wymiar standardowych drzwi lodówki, a ponadto, takie, które można myć w zmywarce.

Czy dzbanki filtrujące są zdrowe?

Przede wszystkim, zdrowe jest picie wody! Jeżeli kupno dzbanka filtrującego zachęci nas do spożywania większych ilości wody, tym lepiej i jest już to bardzo istotny czynnik prozdrowotny. Ponadto, jeżeli faktycznie woda płynąca w naszej sieci wodociągowej jest zanieczyszczona, po odpowiednim przefiltrowaniu w dzbanku, będzie zdrowsza, bo pozbawiona drobin piasku i iłu oraz ewentualnych metali ciężkich (ołów i miedź). O szkodliwości wody przefiltrowanej w naszym dzbanku możemy mówić, gdy zaniedbujemy okresową wymianę filtra lub gdy nie używamy go zgodnie z instrukcją producenta. W takich sytuacjach faktycznie może dojść do namnażania bakterii.

Z pewnością zdrowe jest bycie ekologicznym! Dlatego, jeśli dotychczas piliśmy tylko wodę butelkowaną, to zmiana na dzbanek z odpowiednim filtrem będzie zdrowa zarówno dla nas, jak i dla naszej planety.